Začela se je koledarska zima. Ker pa je bilo vreme pretežno oblačno, je bil današnji dan tudi zaradi vremena nekoliko bolj turoben.
Ponekod na Primorskem in Notranjskem je občasno rosilo ali rahlo deževalo, a padavin je bilo zelo malo. Najnižje jutranje temperature so bile od -2 do 4, na Primorskem do okoli 6, najvišje dnevne od 3 do 7, na Primorskem od 7 do 12 stopinj C. Slednji podatek je morda dovolj dober namig za izbiro destinacije za krajši sobotni izlet. V nedeljo bo vreme zelo podobno, le da se bo ponekod dvignil jugozahodni veter.
Čeprav smo že 1. decembra vstopili v meteorološko zimo, imamo te dni bolj jesensko kot pa zimsko vreme. Temperature so sicer bile pod lediščem, a snega ni od nikjer. Kot je napovedal meteorolog Andrej Velkavrh, snega ne pričakujejo še vsaj 10 do 14 dni.
Kot je poudaril Velkavrh, letošnji december kot prvi zimski mesec vsaj v nižinah ni prinesel snega. Le na višjih nadmorskih višinah se je v minulih tednih že pokazala snežna odeja.
Najbolj mrzla zima je bila leta 1928-29, ko so meteorologi v Ljubljani izmerili povprečje -5,2 stopinje Celzija v obdobju od začetka decembra do konca februarja. Stoletno povprečje teh treh mesecev je sicer 0,3 stopinje. Najtoplejša izmerjena zima je bila leta 2006-07, ko je bilo povprečje 5,1 stopinja.
Več o vremenu na vreme.24ur.com.
Pred letom dni napovedovali konec sveta
Natanko pred letom dni so nekateri verjeli, da nas čaka konec sveta, zato so v bunkerjih kopičili zaloge hrane in zdravil. Lanskoletni zimski solsticij je bil namreč nekaj posebnega, saj je sovpadal z napovedmi o koncu sveta, ki so izhajale iz nekaterih interpretacij majevskega koledarja. Večina temu sicer ni nasedla.
Eni apokalipso izkoristili za posel, drugi za olajšanje duše
V ruskem mestu Tomsku je neko podjetje izkoristilo poslovno priložnost in prodajalo paket opreme za apokalipso, ki je vključeval hrano, zdravila in steklenico vodke ali pa tekile, odvisno od preferenc kupcev. V Franciji pa so oblasti zaprle dostop do vrha Bugaracha v francoskih Pirenejih, da ne bi prišlo do incidentov. Številni apokaliptični kulti so namreč pozivali ljudi, naj se umaknejo na goro, ker naj bi bila edino varno zatočišče. Na Twitterju pa so mnogi zadnjih nekaj ur pred napovedano apokalipso poskušali poravnati svoje račune in so zato množično objavljali svoja priznanja.
Interpretacija, da konec koledarja pomeni konec našega sveta, se ni izkazala za pravo. Bolj prava je tako interpretacija majevskega koledarja, ki je napovedala, da ta datum ne pomeni konec sveta, pač pa prehod v novo kozmično dobo, v kateri naj bi nas čakale velike spremembe, povezane z določenimi kozmičnimi poravnavami med našo galaksijo in vesoljem v celoti. Maji so namreč čas razumeli ciklično, tako da vsak konec po njihovem pomeni tudi nov začetek.
KOMENTARJI (38)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.