Na tokratni seji državnozborske komisije, ki preiskuje izdajanje in financiranje brezplačnikov Slovenski tednik in Ekspres, so zaslišali predsednika uprave Pošte Slovenije Aleša Hauca. Posel z izdajateljem brezplačnika Slovenski tednik je bil dober, je prepričan Hauc, nasprotno pa meni predsednica komisije, ki se ukvarja z brezplačnikoma Ekspres in Slovenski tednik, Melita Župevc. Po več kot triurnem Haučevem zaslišanju je dejala, da iz sklepov komisije ni mogoče trditi, da je bil posel dober.
Na zaslišanju pred komisijo DZ, ki preiskuje izdajanje in financiranje brezplačnikov Slovenski tednik in Ekspres, je Hauc pojasnil, da sta bila posla z izdajateljema obeh časnikov izpeljana v skladu z notranjimi pravili in zakonodajo. Poudaril je, da strokovne službe Pošte svoje delo opravljajo "res profesionalno". Čeprav Hauc o konkretnih številkah zaradi poslovne tajnosti ni želel govoriti, je dejal, da se je posel s Progresijo, kljub še vedno odprtim nekaterim terjatvam, končal z dobičkom.
Glede popustov – Slovenski tednik je imel kar 55-odstotni popust – je Hauc pojasnil, da se ta določa v skladu s pravilnikom, pri tem pa se upošteva težo pošiljke in količino, pomemben faktor je tudi, ali je pošiljka naslovljena ali ne. Hauc je pred komisijo povedal, da so pogodbo sklenili za nenaslovljene pošiljke, za take pošiljke pa je možen večji popust kot naslovljene.
Nato ga je predsednica komisije opozorila, da je Slovenski tednik imel tudi naročnike, kar pomeni, da niso bili vsi izvodi nenaslovljeni. Hauc ji je odgovoril, da so v pogodbi opredelili več storitev in se je naslovljene izvode obračunavalo drugače.
Komisijo je tudi zanimalo, zakaj se je revizija opravila samo za posle s Progresijo, torej izdajateljem Slovenskega tednika, ne pa tudi s podjetjem Zame-tek, izdajateljem Ekspresa. Prvi mož Pošte je dejal, da se je revizija opravljala na podlagi anonimnega pisma, ki pa podjetja Zame-tek ni navajalo. Je pa dejal, da lahko novim nadzornikom predlaga, da se izvede revizija celotnega poslovanja Pošte.
Prav tako je člane komisije DZ zanimalo, kako Hauc pojasnjuje besede nekdanjega predsednika protikorupcijske komisije Draga Kosa, da jim Pošta, ko so ugotavljali obstoj suma korupcije pri obeh brezplačnikih, očitno ni posredovala vse dokumentacije. Po Haučevih besedah so protikorupcijski komisiji posredovali vse, kar je komisija zahtevala v dopisu. Njegov sodelavec naj bi celo klical na komisijo in vprašal, ali potrebujejo še kakšen dokument, vendar naj bi jim odgovorili, da ne.
Hauc mnogo podatkov pred predstavniki medijev ni želel razkriti, zato so sejo po nekaj več kot dveh urah zaprli za javnost. Župevčeva je v izjavi po zaključeni seji dejala, da Hauc ni prepričal članov komisije. Na podlagi dokumentacije in njegovega zaslišanja namreč menijo, da je bila Pošta "zelo prijazna" do podjetij in ljudi, ki so izdajali brezplačnika. Opozorila je tudi na razhajanja v pričanjih. Hkrati predsednica komisije pričakuje, da bo v Pošti opravljena nova revizija.
Ker je zaslišanje Hauca trajalo več kot tri ure, je odpadlo zaslišanje odgovorne urednice Barbare Smisl, direktor Progresije Andrej Lasbaher pa se je opravičil še pred današnjo sejo. Haučevo zaslišanje pa še ni končano, temveč prekinjeno. Župevčeva še ne ve, ali ga bodo tudi nadaljevali. To bodo storili, če "se bo članom komisije zdelo potrebno".
KOMENTARJI (26)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.