Slovenija

Zidar: Dogovor je bil za SCT škodljiv

Ljubljana, 11. 11. 2010 07.03 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min

Dušan Črnigoj je zanikal, da bi Primorje kdaj podpisalo zemonski sporazum. Ivan Zidar je potrdil obstoj dogovora med slovenskimi gradbinci in povedal, da je zanj vedel tudi Dars. Slovenci moramo biti na svoji zemlji vladarji, ne hlapci, je povedal.

Pred člane preiskovalne komisije DZ za gradnjo avtocest je sedel predsednik upravnega odbora Primorja Dušan Črnigoj, ki je zanikal, da bi bilo Primorje med podpisniki zemonskega sporazuma. Črnigoj je povedal tudi, da za sporazum sploh ni slišal, priznal pa je, da je Primorje pri nekaterih projektih z drugimi slovenskimi podjetji sodelovalo v skupnih projektih (joint venture), da bi se na ta način zaščitili pred tujimi gradbinci, ki so se nenehno prijavljali na različne razpise.

Črnigoj je pred preiskovalno komisijo prišel s svojo pravno zastopnico.
Črnigoj je pred preiskovalno komisijo prišel s svojo pravno zastopnico. FOTO: P.J.

Kot je pojasnil, so se slovenska gradbena podjetja po začetku izvajanja avtocestnega programa borila za pridobitev del in zato uporabila vse dovoljene možnosti, da bi dela pridobili. "Uporabljali smo skupne nastope. Če se ne bi tako organizirali, bi v Sloveniji harali tujci," je zatrdil Črnigoj.

Na vprašanje predsednika preiskovalne komisije Rada Likarja (SDS), ali se je leta 2004 udeležil sestanka pri takratnem predsedniku vlade Antonu Ropu, kjer naj bi ta gradbince pozval k čimprejšnji predložitvi računov za izvedena dela, da bi lahko prikazal čim večjo gospodarsko rast, je Črnigoj odgovoril nikalno, prav tako vlada gradbincev po njegovih besedah nikoli ni opozarjala na predložitev računov.

Leta 2004 naj bi se v Ljubljani sestali predstavniki Darsa (med drugim tudi takratni predsednik uprave Janez Božič), vodstvo SCT (Ivan Zidar in Robert Kuzman) ter takratni generalni sekretar vlade Mirko Bandelj in Tone Anderlič, tema pogovorov pa naj bi bil dogovor, kako bodo SCT zagotovili dovolj posla v prihodnosti. Prav zato je Likar danes povedal, da bodo mogoče preiskavo razširili tudi na Bandlja in Anderliča. Slednji, ki je tudi član komisije, je že zanikal, da bi bil na omenjenem sestanku. Predsednik komisije pa je povedal, da sestanka nihče od zaslišanih ni zanikal, so pa kolektivno izgubili spomin.

Sestankov na vladi se je Črnigoj, kot je pojasnil, sicer večkrat udeležil, in sicer tudi v vlogi predsednika združenja gradbincev, teme pa so bili aktualni problemi v gradbeništvu. Črnigoj se podrobnosti o skupnih nastopih pri konkretnih projektih ni spomnil, saj jih je bilo, kot je pojasnil, ogromno. Zagotovil pa je, da pri skupnih nastopih ni bilo nič takega, kar bi lahko bilo narobe.

Na vprašanje, ali se je Primorje leta 2002 pri gradnji dolenjske avtoceste z SCT, GIZ Gradis in Kraškim zidarjem dogovorilo, da bo oddalo najnižjo ponudbo, da bi dobilo posel (ki ga tudi je), je Črnigoj povedal, da je Primorje delalo v skladu z joint venture o skupnem nastopu.

Na številna Likarjeva vprašanja o zemonskem sporazumu Črnigoj ni odgovarjal, saj ga, kot je zatrdil, ni podpisal. Črnigojeva pravna zastopnica je članom komisije dodatno pojasnila, da dokument nima statusa pravno veljavnega dokumenta, poleg tega pa lahko priča v skladu z zakonom o parlamentarni komisiji odgovore na vprašanja tudi zavrne, če bi odgovori lahko njo ali družbo spravili v neugoden položaj.

"Že zgolj iz razloga, da je zoper Primorje uveden postopek urada za varstvo konkurence, ne bomo odgovarjali na ta vprašanja. Še pomembnejši razlog pa je, da je sporazum neobstoječ," je poudarila Črnigojeva pravna zastopnica.

Ivan Zidar na zaslišanju
Ivan Zidar na zaslišanju FOTO: Aljoša Kravanja

Črnigojevo zaslišanje se je tako končalo zelo hitro, zato je preiskovalna komisija sejo za slabe pol ure prekinila in jo je nadaljevala po prihodu predsednika uprave SCT Ivana Zidarja.

Predsednik komisije je Zidarja vprašal, kakšno vlogo je imela država pri nastanku zemonskega sporazuma. Ta je povedal, da ni imela nobene druge vloge kot te, da je predlagala, da se delo razdeli na osnovi kapacitet, s čimer pa sami niso bili zadovoljni, saj so predlagali delitev na osnovi referenc. ''Kaj so kartelni dogovori, se nam še sanjalo ni. Šlo je za to, kako se mi organiziramo doma, ali bomo sploh še kaj delali. Za drugega ni šlo,'' je povedal.

Kot je dejal Zidar, je imel SCT zmogljivosti, da bi prevzel več poslov pri gradnji avtocest, kot pa mu je določal sporazum med gradbinci. Načrt države naj bi namreč predvideval, da naj se pri gradnji angažira vsa slovenska podjetja. SCT pa bi po njegovih besedah lahko prevzel 75 odstotkov poslov med slovenskimi podjetji, saj so imeli številne izkušnje iz tujine. Zato so po sporazumu dejansko dobili manj poslov.

Kar se tiče Vegrada, ne bom komentiral. Imam svoje mnenje glede tega, /.../ mi je preveč škode naredila. Ivan Zidar

Poimenskega seznama, kdo vse je predstavljal državo, se Zidar ni spomnil, povedal je le, da je šlo za redne sestanke, ki jih je organiziral Dars. ''Mi smo začeli izgubljati posel za poslom, zato je od nekje prišla iniciativa. Kdo vse je bil zraven, to je pa umetnost, da se spomnim,'' je dejal.

Zidar je dodal, da so sestanke imeli bolj po gradbeno, kar pomeni, da so kaj pojedli in popili ter se ''tudi kaj stepli''. Spomnil pa se je tedanjega predsednika uprave Darsa Jožeta Brodnika, ''ki je bil imenovan od vlade, in odstavil ga je lahko le tisti, ki ga je postavil, in nihče drug. Jaz sem menedžer in nisem politik''. Brodnik je bil na sestanku zato, ker je odprl cesto in je tam moral biti. ''Njega se spomnim, ker sva se več kot enkrat skregala. Mi smo se namreč po gradbinsko sestali, da ne bom rekel, da so kozarci leteli.''

Zidar - 6
Zidar - 6 FOTO: Aljoša Kravanja

Zidar je še povedal, da ga moti to, da se v Sloveniji ''vsi ukvarjamo samo s preteklostjo, ne s sedanjostjo, ne s prihodnostjo. Rešujemo nekaj za nazaj, kar je neproduktivno. Pozabimo, kar je bilo, pa bo''.

Komisija bo zaslišala tudi Anderliča in Bandlja

Predsednik preiskovalne komisije Rado Likar je ob koncu zaslišanja dejal, da pričanje Zidarja ni veliko povedalo, ker se zadev večinoma ne spomni. Kot je še dejal, bo predlagal, da komisija zasliši tudi poslanca LDS Antona Anderliča in nekdanjega generalnega sekretarja vlade Mirka Bandlja.

Zadnja seja

Na zadnji seji preiskovalne komisije sta tako nekdanji direktor GIZ Gradis Ljubljana Anton Zaletelj kot direktor družbe Kraški zidar Radoš Lipanje potrdila, da so se slovenski gradbinci leta 1999 na Zemonu dogovorili za sodelovanje pri gradnji slovenskega avtocestnega križa. Po njunih besedah je šlo za spontan dogovor z namenom zaščite slovenskih gradbenih izvajalcev pred tujimi.

Zemonski sporazum

V zemonskem sporazumu so si gradbinci razdelili dela iz avtocestnega programa, pri tem pa naj bi največ dobil Zidarjev SCT. Po sporazumu naj bi med gradbinci obstajali "velika koalicija" in "mala koalicija". V veliki so bili SCT, Primorje, nekdanje gospodarsko interesno združenje Gradis skupaj z Gradisom nizkimi gradnjami Maribor ter Kraški zidar. V mali koaliciji pa CM Celje, CP Maribor, CP Novo mesto in CP Ljubljana. Pozneje naj bi k sporazumu pristopali še drugi podpisniki.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15

KOMENTARJI (194)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

janez6bbb
30. 11. 2010 22.16
za sct že zate pa zelo dobre
snifff
12. 11. 2010 08.40
Tonček Balonček 12.11.2010, 07:38 To drži kot pribito. Problem tiči le v tem, da smo te ceste multi preplačali. Zato da smo jih preplačali, so pa krivi nadzorniki iz strani države in tukaj je problem. Nadzorniki so odpovedali zato, ker so po slovenskem ustaljenem načinu letele kuverte pod mizami oziroma kontra usluge. No treba je torej iskati nepavilnosti pri ljudeh, ki so bili odgovorni za izvedbo projekta in so dopuščali takšna odstopanja v ceni iz strani države in izvajalca, ker podkupovanje vsebuje izdajatelja in prejemnika. Verjamem, da pride do odstopanja a ne po takšnem ključu, kot je nazadnje videno pri rondoju Tomačevo. V primeru da podkupovanja ni bilo, potem bi morale cene biti precej nižje, kar pa močno dvomim v tem primeru.
Tonček Balonček
12. 11. 2010 08.03
Velikih projektov se brez dogovarjanja sploh ne da izvajati, sicernastanejo monopoli, boljši je dogovor kot da ga ni! Pa saj se tudi naročniki, če jih je več, med seboj dogovorijo za skupni nastop in na ta način pričakujejo, da bo izvajalec cenejši. A eč se 10 blokov odkloči za obnovo faSAD, NE PA VSAK ZASE, GRE ZA KARTELNI DOGOVOR?
mik1970
12. 11. 2010 07.42
Slovenien prime party! Gospoda se sestane,pije se,pojedina bogata,prostitutke,beli prašek,dve tri na gobec,razdelit kaj bo kdo pokradel,pozdrav z ministri,da ni zagate,svet se vrti,za koga?
Tonček Balonček
12. 11. 2010 07.38
Ljudje, ki pišejo tu spodaj, očitno niso bili nikoli ne poslovneži, niti s enikoli niso borili za posle, sicer bi vedeli, da je to popoplnoma običajna praksa na vsem planetu, razen kje v Koreji ali Buntistnu, kjer je vse v rokah kralja ali partijskega sekretarja, generalnega. Brez tovrstnih dogovorov pri večjih projektih sploh ne gre!! Zidar je v bistvu popustil, še dobro, sicer bi bil monopolist. Bui raje videli, da bi denar odtekel Italjanom in Avstrijcem, ne bi bilo prvič, delali bi itak naši, kot podizvajalci, Graseto bi pa ali Starbag bi pač pobrala le smetano. Pojma nimate!
LAC
12. 11. 2010 07.16
POHLEPNEŽ DA MU NI PARA, TODA NEKDO MU JE DAL PRILOŽNOST, DA GRABI.
SEBASTI
12. 11. 2010 07.10
"Zidar: Dogovor je bil za SCT škodljiv" Ja je bil škodljiv, ni mogel vsega sam izvajati, da bi potem lahko še več pokradel, parazit !
papaaa!
12. 11. 2010 04.59
ob zidarjevi letni plači, ki znaša 750 000 eur, se marsikdo vpraša: kdo je hlapec v deželi tej?
princek
12. 11. 2010 00.43
Se je Zidar narobe izrazil... on je želel, da imamo slovenski hlapci slovenske vladarje in ne tuje... In on je želel biti ta vladar. Kot vedno, pa so domači vladarji gorji od tujih!
Vasja Šuligoj
11. 11. 2010 23.24
Podenj od politike in gradbincev-lopovi od osamosvojitve naprej-nobenemu se ne bo nic dokazalo, naj se raje ubadajo z sedanjostjo in spremenijo na boljse naslednjih 15 let ,s tem pa tudi prihodnost marsikaterega podizvajalca, slovenca in delavca.
M-teorija
11. 11. 2010 22.10
12345s11.11.2010, 21:49 Saj vsebina pisma je vredu, samo preveri, če si ga poslal na pravi naslov.
M-teorija
11. 11. 2010 22.01
marcomarco11.11.2010, 20:46 Od vseh podjetij v sklopu SCT je najbolj dobičkonosen in DARS, vsaj zaradi lovk in priseskov, ki so se zažrli v njegove najbolj vitalne organe. Če hočemo zaradi "zlizanosti" izvesti operacijo, da nam ne ugonobi pacienta, je najprej treba videti, kaj je v DARSU sploh DARS, kaj pa SCT-jevi priseski. Dokler to ne bo narejeno je lažno upanje, da bo posle SCT-ja pri Moamerju nadziral DARS. Torej operacija ja ampak na pravem mestu, potem tudi parazit ne bo več mogel parazitirati. Če bi to naredili že davno prej, še pred to vlado, te zlizanosti in tako zakompleksne prepletenosti sploh ne bi bilo.
12345s
11. 11. 2010 21.49
m Teorema, zaradi vas, ki ste zaradi paranoje zlizani s parazitskim sistemom, trpimo pošteni državljani.
luciluk
11. 11. 2010 20.46
M teorija tvoja teorija je popolnoma napačna. Ta parazit bo kmalu ugonobil gostitelja in skupaj z njim prodadel. Vladajoča struja SCT bo medtem že na Karibih uživala bogato penzijo, medtem ko bom jaz in ostali vljučno s teboj v SLO umiral na obroke.
luciluk
11. 11. 2010 20.42
krastače na kupu. navezi z LDS in takrat vladajoč elito. LDS -ovi veljaki so in bodo še dolgo živel na visoki nogi - saj so CARJI če ne že novodobni KRALJI. In slovenski hlapec bo vedno izvolil svojega rdečega kralja. Vem bolano, vendar tudi slovenci so bolani v glavi, ali pa sadomazohisti in želijo stradati.
Frane Bogataj
11. 11. 2010 20.40
G.Likarju sem že pred časom napisal,da se to vleče od 18.5.1998 ko je sindikat SAS(avtoprevozniki)opozarjal na te stvari pa se je celotna vlada samo smejala.Ti ljudje,ki se danes ne spomnijo ničesar so z nami sedeli in trdili,da je vse vredu in naj se pomirimo.Med zaslišanimi tudi ne zasledim glavnih odgovornih za dogovarjanja npr. Borut Šuklje,Romana Logar,Mitja Gaspari,Igor Zajc,Anton Bergauver,Janko Razgoršek,Ljubo Zajc itd.Še veliko bi lahko našteval in prepričan sem,da so vsa ta imena odgovorna za kartelna dogovarjanja.G.Likar, ne tratite časa "brez veze" .
Franc Zabukovec
11. 11. 2010 20.22
Država je padla tako nizko, da glavni Mafiozo že javno govori in se celo hvali z svojimi podvigi
brezncan
11. 11. 2010 19.56
ZIDARJA za slovenca leta.....kdo je bil lani?....aja PRINCESKA
puntova
11. 11. 2010 19.53
Jedli,pili ,se kregali in tepli , ter dogovoril kako bodo kral davkoplačevalski denar. Se kdo vpraša kako je Zidar prišel do SCT-ja, Črnigoj do Primorja? V navezi z LDS in takrat vladajoč elito. LDS -ovi veljaki so in bodo še dolgo živel na visoki nogi - saj so CARJI če ne že novodobni KRALJI.
srebrnibreg
11. 11. 2010 19.51
Sicer tega Zidarja ne prenašam najbolj ampak ko je poveda o tem, da so morali gradbinci držat skupaj se pa strinjam z njim res je tudi, da v tujini ni nič drugače in naši gradbinci kljub boljši ceni ne dobijo posla. Se pa sprašujem zakaj nobena vlada do sedaj ni bolj nadzorovala početje teh podjetij pri izgradnji avtocest.