Predsednik Borut Pahor namerava predsednika SMC Mira Cerarja državnemu zboru za mandatarja predlagati v začetku prihodnjega tedna, sta po pogovoru pri Pahorju sporočila Cerar in vodja poslancev SMC Simona Kustec Lipicer. Cerar ocenjuje, da bodo do konca tedna že znani obrisi bodoče koalicije.
Cerar je Pahorja danes seznanil s potekom koalicijskih pogajanj. Kot je najverjetnejši novi mandatar pojasnil koalicijska pogajanja v teh dneh potekajo na bolj vsebinski ravni, realno pa je pričakovati, da bi vlada lahko nastopila v drugi polovici septembra. Ob tem Cerar dodaja, da je to težko oceniti, ker gre za zahteven proces. Danes so se po besedah Simone Kustec Lipicer tudi strinjali, da si želijo tesnega sodelovanja DZ, predsednika republike in vlade.
NSi o nadaljevanju pogajanj odločila v sredo zvečer
Najverjetnejši novi mandatar se je popoldne sestal s predstavniki NSi. Izvršilni odbor NSi bo o nadaljevanju pogajanj za vstop v koalicijo odločal v sredo zvečer, je po pogajanjh pojasnil vodja poslanske skupine NSi Matej Tonin. Kakšna bo odločitev odbora, ne ve, bo pa predsedniku Pahorju na posvetovanjih povedal, da si kandidat zmagovalne stranke zasluži poizkus mandatarstva.
Tonin je pojasnil, da so se danes pogovarjali o tistih stvareh, ki jih na prejšnjih pogajanjih niso uspeli odpreti. Prejšnji teden so namreč prišli do tretjine, morda polovice programa, je dejal.
Danes torej ni bilo nobenih zaključkov, v smislu, da bi katera od strani rekla, da se bo na določenem področju prilagodila drugi, je povedal Tonin. Tudi o stičnih točkah se niso pogovarjali, saj je vsak le predstavil svoj del programa, je dodal.
V torek pričakujejo končni čistopis koalicijskega sporazuma, ki ga bodo pregledali. Ne vedo še torej, katere stvari oziroma dele programa NSi bodo v SMC upoštevali in katere ne. Ponovil je, da bodo na podlagi tega v sredo odločili, ali s pogajanji končajo ali se pogajajo še naprej. Tako bo Tonin v sredo, ko bodo predstavniki NSi odšli na posvetovanja k Pahorju glede mandatarja, povedal, da še ne vedo, kakšna bo njihova odločitev.
Na vprašanje, ali s SMC ne gredo več "eden proti Mariboru, drugi proti Kopru", kakor so se v NSi izrazili po pogajanjih prejšnji teden, je Tonin odgovoril, da morda pri določenih temah še vedno gredo. Pri katerih, ni razkril, spomnil je le, da so na pogajanjih govorili o petih reformah, in sicer zdravstveni, sodni, pokojninski, davčni in reformi trga dela.
Pri nekaterih zadevah so imeli v SMC različen pogled kot v NSi, dejali pa so jim, da se jim želijo približati, je še povedal Tonin. Ali so se kaj zbližali glede zdravstvene reforme, ni povedal, so pa tej temi danes posvetili več kot pol ure.
SD nima zadržkov za sodelovanje z NSi
Cerar se je danes sestal tudi s predsavniki stranke SD. Dejan Židan je po sestanku dejal, da se Cerar še vedno trudi, da bi bila koalicija čim širša. To pomeni vključno z NSi. "Tukaj ima našo podporo. Na naši strani ni zadržkov za sodelovanje z NSi," je pojasnil Židan. "Slovenija je včasih bila uspešna in čas je, da ponovno postane," je še dodal.
Židan je ocenil, da gredo pogovori v pravo smer, tudi socialdemokratsko. Jasno je že, da v sporazumu ne bo socialne kapice, je pojasnil. Po njegovem prepričanju je to instrument, ki bi razgrajeval socialno državo, saj da bi "bogataška kapica" v pokojninski blagajni povzročila od 60 do 250 milijonov evrov manka, kar bi pomenilo zahtevo po novi pokojninski reformi.
Tako tudi ne bo delne socialne kapice, ki jo zagovarja SMC. Kot je ocenil Židan, bi ta pomagala le enemu odstotku ali petim odstotkom najbogatejših ljudi. Ob tem razume predstavnike menedžerjev, ki "se borijo, da bi bili njihovi osebni dohodki manj obdavčeni", a Židan predlaga manj "egoizma" in razmislek o državi kot celoti. Tako verjame, da je večina ljudi v Sloveniji spoznala, da razprava o socialni kapici ni bila umestna.
Je pa predsedujoči SD poudaril, da so pripravljeni na razpravo, kako v srednjeročnem obdobju, ko bo finančno stanje to dopuščalo, razbremeniti plače preko dohodninskih razredov.
PREBERITE ŠE: Kaj o uvedbi socialne kapice menijo v ZSSS?
Drugi osnutek koalicijskega sporazuma, ki ga pričakujejo v torek, bo sicer osnova za stališče, ki ga bo SD zastopala pri predsedniku Pahorju.
Židan pričakuje, da bodo od prihodnjega ponedeljka dalje koalicijsko pogodbo usklajevali po ekspertnih skupinah, konec prihodnjega tedna pa se pogovarjali tudi že o kadrih. Neuradno je sicer slišati, da stranko SD zanima gospodarski resor, prav tako kot tudi NSi, vendar je Židan zagotovil, da se o kadrovanju za zdaj še ne pogovarjajo.
Že prihodnji teden bo zasedalo tudi predsedstvo SD. Predvidoma 22. avgusta bo predsedujoči članom stranke poslal pismo, v katerem bo obrazložil izkupiček koalicijskih pogovorov, ter jih povabil na občne zbore. Nazadnje bo o tem odločala konferenca stranke, je pojasnil Židan.
Po nekaterih informacijah utegnejo tik pred odločanjem DZ o novem mandatarju bodoči partnerji tudi parafirati koalicijski sporazum.
KOMENTARJI (1829)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.