Slovenski in hrvaški finančni strokovnjak France Arhar in Zdravko Rogić sta dosegla kompromisni predlog za prenesene devizne prihranke hrvaških varčevalcev Ljubljanske banke (LB), je povedala hrvaška zunanja ministrica Vesna Pusić. "Naša finančna strokovnjaka sta prišla do kompromisnega predloga, ki ni idealen za hrvaško stran, a menim, da je racionalen. Moje stališče je, da je za Hrvaško sprejemljiv," je povedala. O podrobnostih predloga ni govorila.
Ocenila je, da bi državi na podlagi predloga lahko relativno hitro uredili spor o LB, ter poudarila, da so pogovori finančnih strokovnjakov prinesli sadove. Kot je dodala, bosta Arhar in Rogić predlog rešitve najprej predstavila svojima vladama, potem pa bodo v Zagrebu in Ljubljani odločili, ali bodo njun predlog tudi sprejeli.
Slovensko zunanje ministrstvo: Nobenega novega predloga ni bilo
Na slovenskem zunanjem ministrstvu novico o doseženem kompromisu zanikajo. Od zadnjega sestanka na Bledu – ta je potekal v prvih dneh oktobra – ni bilo nobenega novega predloga, so sporočili. "Slovenski in hrvaški finančni strokovnjak sta na Bledu zunanjima ministroma predlagala, naj državi skupaj pišeta Banki za mednarodne poravnave v Baslu in jo prosita za pomoč pri iskanju rešitve vprašanja LB v skladu s sporazumom o nasledstvu. S tem sta potrdila stališče Slovenije, ki ves čas poudarja, da vprašanje nekdanje Ljubljanske banke sodi med vprašanja nasledstva. Z reševanjem problematike v Baslu se je v pismu ministru za zunanje zadeve Karlu Erjavcu strinjala tudi hrvaška zunanja ministrica Vesna Pusić," so pojasnili.
Poziv Erjavca, naj hrvaška vlada umakne pooblastili v tožbah, ki so vložene pri hrvaških sodiščih, saj da se ni mogoče pogajati, če hkrati potekajo tožbe o isti zadevi pred hrvaškimi sodišči, za zdaj ostaja brez odgovora, so še dodali.
Janša: Kako vrniti nekaj, česar nisi dobil?
Pusićeva je komentirala tudi razsodbo Evropskega sodišča za človekove pravice v Strasbourgu, da morata tožnika iz BiH in vsi, ki so v enakem položaju kot onadva, dobiti izplačane stare devizne vloge pri LB. Po njenem mnenju je odločitev "v skladu z dosedanjim mnenjem Hrvaške".
Mnenje na slovenski strani je drugačno. Po zunanjem ministru Karu Erjavcu, ki je napovedal pritožbo, se je oglasil tudi premier Janez Janša. "Ko bo znana tudi pravna ocena, bo tudi jasno, ali se bo Slovenija pritožila oziroma na kakšen način se bo pritožila. Zagotovo pri tej odločitvi ne bo ostalo, kajti ni mogoče od nekoga zahtevati, da vrne nekaj, česar ni dobil," je poudaril.
Za pritožbe je tri mesece časa, če jih ne bo, bo sodba postala pravnomočna. V nasprotnem primeru pa se vse skupaj lahko zavleče za več let.
KOMENTARJI (9)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.