Po včerajšnji izvolitvi Dejana Židana za novega predsednika parlamenta so se danes na ravni voditeljev koalicijske peterice nadaljevala usklajevanja o ministrskih imenih, ki bodo sestavljala bodočo vladno ekipo. Kot je znano, je imel novopečeni premier Marjan Šarec v minulih dneh največ dela z iskanjem ministrskih kandidatov, ki bi prevzela zdravstveni in finančni resor.
Kar zadeva vodenje finančnega ministrstva, pogovori z aktualno finančno ministrico Matejo Vraničar Erman za vnovičen prevzem omenjenega resorja še niso povsem zaključeni, a se menda odvijajo v pravo smer, čeprav je imela Vraničar Ermanova po neuradnih informacijah nekaj zadržkov predvsem glede javnofinančne vzdržnosti koalicijske pogodbe in naj bi želela zagotovila, da bo vlada spoštovala fiskalno pravilo. Zaokrožila je tudi informacija, da naj bi Vraničarjeva mandat prevzela le za eno leto, a to ne drži.
Preboj v 'misiji nemogoče': Fakin Šarcu rekel 'da'
Šarec je napredek dosegel tudi v iskanju imena, ki bo prevzel zloglasno ministrstvo za zdravje. Kandidat za to naj bi bil nekdanji generalni direktor ZZZS Samo Fakin, ki je danes tudi potrdil, da se o tem pogovarja z LMŠ. Glede morebitne kandidature je dejal, da je to svojevrsten izziv, a "počakajmo do ponedeljka, da se bodo stvari uradno odvile". Na tej točki je torej končna odločitev odvisna le še od predsednika vlade.
Pisanje kadrovskega romana zaključujejo v SMC
Končnega dogovora o predlaganih članih vladne ekipe pa še niso dosegli tudi v Cerarjevi SMC. Če so nekateri na čelu notranjega ministrstva že videli aktualnega državnega sekretarja, ki ga je javnost spoznala ob begunski krizi, Boštjana Šefica, je ta danes potrdil, da se z nikomer ne pogovarja o prevzemu katerekoli funkcije. Še eno od odprtih kadrovskih vprašanj ostaja tudi vodenje ministrstva za delo, med tistimi, ki so se prebili v ožji izbor, so Boris Koprivnikar, Lilijana Kozlovič in Ksenija Klampfer, nekdanja načelnica mariborske upravne enote, ki je prepovedala koncert kontroverznega hrvaškega glasbenika Thompsona v Mariboru.
Največ prahu dvigujejo imena stranke SD
Medtem ko v LMŠ in SMC še zapolnjujejo kadrovske vrzeli, pa največ prahu v javnosti dviga izbor ministrskih kandidatov stranke SD. V minulih dneh so bili namreč soočeni z očitki glede predlagane kandidatke za pravosodno ministrico Andreje Katič, ki ji nekateri očitajo povezanost šaleškim lobijem in posledično tudi s projektom TEŠ6. Pozornost javnosti pa je sprožila tudi kandidatura Dejana Prešičeka, trenutno direktorja Konservatorija za glasbo in balet v Ljubljani, za bodočega kulturnega ministra. Slednjega je namreč javno kritiziral nekdanji direktor Cankarjevega doma Mitja Rotovnik, njegova stališča pa so presenetila vodjo poslanske skupine SD Matjaža Hana. Ta je danes poudaril, da je Rotovnik starosta, ki je veliko naredil za kulturo, "ampak je pa treba dopustiti tudi mladim, da lahko nekaj naredijo za kulturo". V tem mandatu smo po njegovem imeli človeka, ki je dolgo v kulturi, "pa smo videli, kje smo".
Dokončno oblikovan seznam nove vlade do ponedeljka na Šarčevi mizi
Danes se je sestal tudi svet stranke DeSUS, ki je soglasno potrdil vstop v vlado Marjana Šarca. Predsednik stranke Karl Erjavec je povedal, da koalicijska pogodba vsebuje vse tisto, česar si v stranki želijo. V stranki pa so prav tako potrdili tudi ministrska predloga – Erjavca predlagajo za vodenje ministrstva za obrambo, Aleksandro Pivec pa za kmetijsko ministrico. Na isto temo pa se je danes odvijalo tudi zasedanju sveta SAB, čigar člani so večinsko odločili, da bo stranka del Šarčeve koalicije, a pri tem postavili pogoj.
SAB postavila pogoj
"Svet SAB podpira vstop stranke v vlado pod pogojem, da bodo koalicijski partnerji in Levica spoštovali sprejete zaveze in ne bodo nasprotovali strankini kandidatki in kandidatoma za ministrico in ministra, in to v vseh fazah postopka," so zapisali. V luči pomislekov o učinkovitosti prihodnje manjšinske vlade s podporo "nepredvidljive" stranke Levica, ki so bili vnovič na dnevnem redu, takšna odločitev bržkone ni presenečenje. Svet SAB pa je potrdil tudi imena ministrskih kandidatov, ki so bili neuradno znani že v minulih dneh: Alenko Bratušek predlagajo za ministrico infrastrukturo, poslanca in nekdanjega župana Marka Bandellija za ministra Službe vlade za razvoj in evropsko kohezijsko politiko, trenutno najstarejšega poslanca, ki je več desetletij bival v tujini, Petra Jožefa Česnika, pa za ministra za Slovence v zamejstvu in po svetu.
Postopke potrditve vstopa v vlado in ministrskih imen v okviru organov strank pa bodo v ponedeljek izpeljali še v SMC, SD in LMŠ. Na isti dan naj bi Šarec na mizo dobil tudi dokončno oblikovan seznam nove vladne ekipe.
Naslednji petek vložitev ministrske liste v DZ, po idealnem 13. vlada izvoljena 13. septembra
Peterica strank bodoče koalicije je danes začrtala tudi časovnico dogajanja v prihodnjem tednu. Pogovore z ministrskimi kandidati naj bi novopečeni premier opravil med ponedeljkom in sredo. V četrtek je predviden podpis koalicijske pogodbe med partnericami LMŠ, SD, SMC, SAB in DeSUS, nato pa naj bi v petek sledila vložitev predloga ministrske liste v državni zbor.
Pred potrditvijo na ministrsko funkcijo morajo kandidati prestati še zaslišanja pred pristojnimi parlamentarnimi odbori. Ta so predvidena za v petek, 7. septembra, ter v ponedeljek, 10. septembra. Ob morebitnih negativnih ocenah predstavitve kandidatov lahko po poslovniku DZ predsednik vlade sicer te v treh dneh tudi še zamenja. Če do tega ne bo prišlo, bo v četrtek, 13. septembra, predvidoma sledila nova izredna seja DZ, na kateri bodo poslanci volili 13. slovensko vlado.
KOMENTARJI (638)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.