Slovenija

Prebita prva cev predora Trojane

Trojane, 01. 10. 2003 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Delavci italijanskega gradbenega podjetja Impresa Grassetto, ki gradi predor Trojane, so prebili prvo, 2821 metrov dolgo cev tega predora na avtocesti preko Trojan.

Po predvidevanjih bo leva (gledano iz smeri Celja proti Ljubljani) in daljša predorska cev zaradi težjih geoloških razmer ter s tem večje zahtevnosti, ki jo pogojujejo tudi objekti v okolici, prebita predvidoma še pred spomladjo prihodnjega leta. Pogodba za izvedbo gradbenih del na predoru Trojane je bila sklenjena konec marca 2000 s pogodbeno vrednostjo 13,9 milijarde tolarjev. S samim izkopom predora so izvajalci začeli jeseni istega leta, in sicer po dokončanju vseh preddel na portalih dvocevnega predora Trojane.

V tem trenutku gradbena dela na celotnem odseku od Trojan do Blagovice potekajo intenzivno in v skladu s pričakovanji. Pogodbeni roki za dokončanje vseh del na odseku Trojane - Blagovica potečejo spomladi 2005, glede na trenutno stanje del pa bi bilo možno pričakovati, da bi bila vsaj ena polovica avtoceste (za eno prometno smer) dokončana že ob koncu leta 2004, napovedujejo v DARS.

Desna predorska cev predora Trojane je skupaj s portali dolga 2821 metrov (rudarska dolžina 2796 metrov), leva pa 2900 metrov (rudarska dolžina 2868 metrov). Razmik osi med obema predorskima cevema je od 40 do 60 metrov. Skupna širina vozišča v eni predorski cevi bo znašala 7,7 metra, obojestranska pločnika pa bosta široka 0,93 metra.

Pri gradnji predora Trojane se uporablja t. i. nova avstrijska metoda, po kateri so grajeni vsi slovenski avtocestni predori, napredovanje del pa poteka iz obeh smeri (vzhodne in zahodne) in v obeh predorskih ceveh hkrati.

Geotehnični pogoji gradnje predora Trojane so zelo zahtevni. Predor poteka skozi karbonskopermske kamnine, ki so sestavljene pretežno iz skrilavih glinovcev, meljevcev in v manjšem obsegu peščenjakov. Traso predora seka več prelomnih con, v okolici katerih je hribina tektonsko poškodovana, hribinska masa pa je podvržena preperevanju. To pomeni, da je hribina zelo nestabilna, zaradi česar je napredovanje relativno počasno, hkrati pa je potrebno izdatno sidranje v hribino.

Medtem ko je gradnja danes prebite desne predorske cevi potekala brez večjih ali nepredvidenih zapletov, so bila v levi, vzhodni cevi predora Trojane marca letos dela začasno ustavljena, ker so se na površini nad predorom pojavili pogoji, še težji od predvidenih in ugotovljenih s predhodnimi geološkimi raziskavami. Z ojačitvami podpornih zidov pod gospodarskim poslopjem, dodatnimi geološkimi raziskavami na širšem območju pod parkiriščem gostinskega poslopja Trojane in z dodatnimi varnostnimi ukrepi v cevi predora je bilo julija letos znova omogočeno varno nadaljevanje izkopa leve vzhodne cevi predora Trojane.

Gradnja te predorske cevi zdaj poteka nemoteno, z večjimi podpornimi ukrepi od načrtovanih, s postopnejšim oziroma počasnejšim napredovanjem - trenutno okoli 70 cm na dan - ter dodatnim spremljanjem dogajanja na površju nad predorsko cevjo. V tem trenutku je leva cev predora Trojane prebita v skupni dolžini 2508 metrov (87,5 odstotka dolžine te predorske cevi), prebiti pa je potrebno še dobrih 360 metrov hribine.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • Powered, bencinska kosilnica
  • Lounge naslanjač Relax
  • Lounge set Maja      
  • Gardena, robotska kosilnica      
  • žar
  •  Vrtna hiška, lesena, mikka
  • Scheppach visokotlačni
  • Lounge set Alex
  • Karcher visokotlačni
  • Villager robotska kosilnica
  • paviljon
  • sedežna fiesta