Spletno trgovanje je tudi v Sloveniji postalo del vsakdanjika in je predvsem pri mlajši populaciji zelo priljubljeno. A s povečevanjem deleža trgovanja se povečuje tudi število zlorab in goljufij pri tovrstnem poslovanju, opozarjajo policisti.
Spletne oglasne portale dnevno obišče več tisoč uporabnikov. "Goljufi oglašujejo mobilne telefone, večfunkcijske naprave, glasbila, domače živali, osebna vozila, kmetijsko mehanizacijo ipd. Praviloma se predstavljajo kot fizične osebe oziroma zastopniki pravnih oseb, s kupci komunicirajo prek telefona ali spleta, izogibajo pa se osebnemu kontaktu. Za dobavo blaga praviloma zahtevajo avans oziroma plačilo celotnega zneska kupnine vnaprej, nato pa blaga ne dobavijo. Pri spletnih uporabnikih izkoriščajo njihovo neizkušenost in naivnost ter nepoznavanje možnih prevar in pasti pri tovrstnem trgovanju,“ so zapisali policisti.
Občanom svetujejo, naj bodo pri takem poslovanju skrajno previdni, še zlasti, ko gre za mednarodno trgovino. Zapisali so nekaj napotkov:
– pred nakupom na spletu se pozanimajte o tveganjih in pravicah potrošnika pri nakupu/prodaji prek spleta
– v največji možni meri se informirajte o ponudniku/kupcu blaga (včasih že enostavno brskanje po spletu razkrije slabe izkušnje z določenimi spletnimi stranmi oziroma osebami)
– še posebej preverite tiste ponudnike blaga, ki zahtevajo plačilo vnaprej
– uporabite možnosti varnih komunikacijskih in plačilnih sistemov, še posebej, ko gre za trgovanje s tujino
– po možnosti nakupujte na t. i. varnih spletnih straneh, kjer ponudnik jamči ob zlorabi plačilnih instrumentov
– informirajte se o pravici do uveljavljanja stvarne napake/garancije oziroma vrnitve blaga
– informirajte se o dodatnih stroških nakupa prek spleta (preberite si droben tisk)
Več napotkov si lahko preberete v brošuri o varnosti na spletu.
Če kljub temu postanete žrtev goljufije ali poskusa goljufije, nemudoma zavarujte in shranite elektronsko korespondenco na nosilec podatkov, sporočila natisnite, zabeležite si ostale koristne podatke in primer prijavite policiji.
O zlorabah elektronskega bančništva smo že pisali.
Preberite si zgodbo o sumljivih oglasih prodaje hišnih ljubljenčkov.
KOMENTARJI (24)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.