Gregor Preac, ki naj bi bil nosilec stranke SNS na prihajajočih evropskih volitvah, je razkril, da je Zmago Jelinčič v primeru morebitne izvolitve od njega oz. njegove evropske poslanske plače zahteval 500 evrov denarja za stranko, 1000 evrov pa zase. "Oziral sem se na program, ne pa tudi na moralo SNS in gospoda Jelinčiča, kar je bilo zmotno," je poudaril Preac. Ko je minuli teden Jelinčičeva SNS v parlamentu glasovala za rebalans proračuna, se je vprašal, kaj je Šarec v zameno za to ponudil prvaku stranke.
"To bi morala biti zgodba za preiskovalne novinarje in kriminaliste, kakor tudi razkrivanje korupcije, nečistih poslov, koruptivnih dogovarjanj in prodajanj, finančnih okoriščanj v slovenskih političnih strankah, pri poslancih, volitvah, volilnih kampanjah, pri financiranju političnih strank oziroma koliko denarja se opere in odlije v blagajne političnih strank ter v roke politikov pri državnih naročilih, fiktivnih državnih naročilih, napihnjenih vrednostih državnih naročil," je v izjavi za medije povedal Preac.
Jelinčič priznal, da sta se pogovarjala o 500 evrih 'finančne injekcije'
Na njegove navedbe se je že odzval tudi Jelinčič in za dejal, da izjave nesojenega nosilca liste stranke SNS na prihajajočih majskih volitvah kažejo na njegovo zmedeno osebnost. Sicer pa je Jelinčič včeraj javno potrdil, da je res zahteval 500 evro za stranko s pojasnilom, da imajo tako zadevo urejeno vse stranke. Ko je bilo govora o tisoč evrih zase, pa trdi, da se je zgolj šalil.
Na drugi strani Preac pojasnjuje: "Gospod Jelinčič vam bo kot izgovor navajal prozaične izgovore, da je šlo za šalo, da je bil napačno razumljen. Govorim slovensko, sem pisatelj, novinar, avtor osmih knjig, igram se z besedami, nisem naglušen, dobro razumem podpomene, nadpomene, obpomene in vse pomene."
Kar zadeva njegov odstop od kandidature, Jelinčič pravi, da Preac tega sploh ne more narediti, češ, da sploh ni bil nosilec liste ali kandidat. Sam ga je resda predsedstvu predlagal kot nosilca liste, a so člani temu nasprotovali, saj da ga niti ne poznajo in da niti ni član stranke, ter na seji 16. marca za nosilnega kandidata določilo njega. Po Jelinčičevih navedbah je Preac pred nekaj dnevi izpolnil tudi pristopno izjavo k članstvu v stranki, a ga med člane še niso sprejeli.
Jelinčič v predkazenskem postopku
Iz medijskih objav, da naj bi Jelinčič od nesojenega kandidata SNS na evropskih volitvah Gregorja Preaca v primeru izvolitve od plače zahteval 500 evrov za stranko in 1000 evrov zase, so ljubljanski kriminalisti zaznali sum storitve uradno pregonljivega kaznivega dejanja.
Primer so zaznali tudi na KPK, o tem, ali bodo uvedli postopek, pa se še odločajo. "Šef stranke v demokratični družbi si kaj takega ne sme dovoliti. To je preresna vsebina, da bi se o tem šalili," pa o Jelinčičevi trditvi, da je šlo za šalo, pravi predsednik KPK Boris Štefanec.
Situacija se ne zdi smešna niti predsedniku Računskega sodišča. Tomaž Vesel opozarja na to, da si nekatere stranke pomagajo z bogatim financiranjem iz Bruslja, predvsem iz naslova najemanja pisarn in prostorov, za kar lahko vsak evroposlanec brez nadzora porabi 4.500 evrov na mesec. "To je siva cona za katero evropski parlament dobro ve. Jaz bi temu lahko rekel, da tu obstaja nek demokratični, pa tudi nadzorni deficit," ocenjuje Vesel.
KOMENTARJI (287)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.