V uradu predsednika republike so na današnji državni praznik pripravili dan odprtih vrat, pred predsedniško palačo pa je postrojena častna straža garde Slovenske vojske. Predsednik republike Borut Pahor je ob tej priložnosti vročil odlikovanje Orkestru Slovenske vojske.
Cerar: Dogodek, ko smo kot narod pokazali največjo mero enotnosti v svoji zgodovini
Predsednik vlade Miro Cerar je ob prazniku spomnil, da so o lastni državi naši predniki sanjali mnoga stoletja. "Zgodovina jim je na pot postavila nemalo ovir in ni bila vedno kriva le neenotnost, da jim ni uspelo uresničiti teh sanj. Po stoletjih hrepenenj po lastni državi in osamosvojitvi je jasno, da je bil naš dosežek iz leta 1990 izjemen in veličasten," je dejal Cerar.
Zato poudarja, da moramo biti na ta trenutek izjemno ponosni. "Za tako drzen korak smo se odločili kljub opozorilom, da preprek ne bo malo – od priznanja države do finančnih in gospodarskih izzivov – ter ob zavedanju, da se podajamo na negotovo pot," je dejal.
Pahor z najlepšimi željami za skupno prihodnost ob državnem prazniku
Pahor je ob prazniku, ob katerem je predsedniška palača za obiskovalce odprla svoja vrata dejal, da je Slovenija ena najbolj varnih držav. Zato je izrazil željo, da bi prav zaradi tega lahko vrata urada ostala na stežaj odprta, saj je edinstveno, da lahko obiskovalci pridejo tudi v pisarno predsednika.
Kot je poudaril, je kljub zahtevnejšim varnostnim razmeram v Evropi in po svetu edinstveno, da odpirajo vrata predsedniške palače. Ta je namreč edina na svetu, v kateri obiskovalci lahko osebno obiščejo pisarno predsednika in se z njim tudi pogovorijo. Po njegovih besedah je to znak velikega zaupanja.
Slovenija je, kot pravi, ena najbolj varnih držav na svetu. Ob tem je izrazil upanje, da taka tudi ostane. "V kolikor bo tako, bo mogoče nadaljevati procese gospodarskega in socialnega okrevanja ter bo vsak lahko čutil državo kot svojo domovino, kjer je dovolj prostora za vse," je dejal Pahor. Predsednikova novoletna želja pa je bila, da bi lahko v Sloveniji prav zaradi varnosti bila vrata predsedniške palače na stežaj odprta tudi v prihodnje.
Kot je še dejal, je predsednikova dolžnost, da svoje državljane obišče v tovarnah, v občinah, v nevladnih organizacijah in podobno. Je pa velika čast, da si obiskovalci, še posebej na današnji praznik, vzamejo čas in oni obiščejo predsednika, je sklenil Pahor.
Pahor je vsem Slovencem doma in v tujini izrazil iskrene čestitke z najlepšimi željami za skupno prihodnost ob državnem prazniku. Poleg tega je ob tej priložnosti z redom za zasluge odlikoval Orkester Slovenske vojske, ki letos praznuje 20-letnico delovanja.
95 odstotkov volivcev se je leta 1990 izreklo za osamosvojitev
Plebiscit o samostojni Sloveniji je 23. decembra 1990 potekal na podlagi zakona o plebiscitu, ki je bil v začetku decembra sprejet v skupščini. Na njem je glasovalo 93,2 odstotka vseh volilnih upravičencev, od teh se jih je za osamosvojitev izreklo 95 odstotkov (oz. 88,5 odstotka vseh). Izide plebiscita so uradno razglasili čez tri dni, zato vsako leto 26. december zaznamujemo kot dan samostojnosti in enotnosti, ki je državni praznik.
Osrednja državna proslava v počastitev dneva samostojnosti in enotnosti je v petek potekala v Gallusovi dvorani Cankarjevega doma v Ljubljani, slavnostni govornik je bil predsednik DS Mitja Bervar. V nagovoru je poudaril, da moramo svojo državo negovati, spoštovati, jo varovati in jo z aktivnim državljanstvom tudi sooblikovati. Čas je, je dejal, da nas spori iz preteklosti nehajo hromiti. Od vseh političnih akterjev pa pričakuje preseganje bojev za dnevnopolitični prestiž in zavzemanje za skupno dobro.
Poslanci in drugi gostje so se v petek še pred proslavo zbrali na slavnostni seji DZ. Ljubljanski nadškof metropolit Stane Zore pa je ob prazniku v ljubljanski stolnici daroval mašo za domovino.
KOMENTARJI (636)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.