
Na današnji dan pred 25 leti so v tedanji skupščini, predhodnici zdajšnjega državnega zbora, razglasili izide plebiscita o samostojni Sloveniji, ki je potekal 23. decembra 1990. Pred tem je 11 predstavnikov strank 6. decembra podpisalo sporazum o skupnem nastopu na plebiscitu. Pravna podlaga plebiscitarnega odločanja je bil zakon o plebiscitu.
Na plebiscitu je glasovalo 93,2 odstotka vseh volilnih upravičencev, od katerih se jih je za osamosvojitev izreklo 95 odstotkov ali 88,5 odstotka vseh upravičencev. Da je plebiscit uspel, je bilo znano že nekaj po 22. uri, ko so prešteli okoli 60 odstotkov glasov. Predsednik Demosa Jože Pučnik je takrat izrekel znameniti stavek, da Jugoslavije ni več in da gre zdaj za Slovenijo.
Predsednik vlade in največje koalicijske stranke SMC Miro Cerar v voščilu, objavljenem danes na spletni strani stranke, poudarja, da "vse, kar imamo, ni samoumevno in tudi v prihodnje si bo treba vedno znova skupno prizadevati, da bomo Slovenijo in vse njeno bogastvo ohranili lepo in zdravo ter jo uspešno razvijali v skupno dobrobit".
Cerar vsem želi lep državni praznik, se zahvaljuje "za zaupanje in izjemno požrtvovalnost, da lahko skupaj ustvarjamo novo zgodbo za prihodnost. Vam in vašim najbližjim želim tudi prijetno in uspešno novo leto".
Dan odprtih vrat v uradu predsednika republike
Več sto državljanov je danes ob dnevu odprtih vrat obiskalo predsedniško palačo, kjer jih je sprejel predsednik republike Borut Pahor. Navdušen, da se je v dvorani zbralo rekordno število ljudi, je v govoru poudaril pomen narodne enotnosti ob prelomnih zgodovinskih trenutkih in negotovih okoliščinah.
Kot je dejal, je enotnost mogoče zgraditi le okrog vizije. Stremljenje k enotnosti brez vizije je nesmiselno, je prepričan. Danes se moramo po njegovem z bistveno večjo radovednostjo obrniti v prihodnost.
Hkrati pa se moramo še bolj potruditi za politično in vsako drugo sodelovanje. Nikoli ne vemo, kdaj se bomo kot narod in kot država znova znašli pred usodnimi izzivi, opozarja. Ker je bilo v dvorani tudi veliko malčkov, je predsednik, preden je sklenil govor, pozval k gradnji boljše prihodnosti predvsem zaradi njih.

Odlikovanje Svetovnemu slovenskemu kongresu
Predsednik Pahor je ob tem danes ob 25-letnici delovanja Svetovnemu slovenskemu kongresu vročil red za zasluge za prispevek pri povezovanju Slovencev v zamejstvu in po svetu z domovino.
Odlikovanje je iz rok predsednika republike prevzel predsednik Svetovnega slovenskega kongresa Boris Pleskovič, ki je v zahvali predsedniku republike izpostavil, da je to odlikovanje simbolno in zelo pomembno sporočilo ter navdih 2,5 milijonoma Slovenk in Slovencev, živečih v domovini in tujini, da lahko le skupaj gradimo še lepšo in boljšo Slovenijo. "To je predvsem pomembno, ker vedno več naših študentov odhaja na študij v tujino, kjer si nabirajo pomembna znanja in neprecenljive izkušnje. Naša želja ob vsem tem pa je, da se jih čim več vrne nazaj v Slovenijo ter pomaga graditi našo skupno prihodnost," je poudaril Pleskovič.
Izpostavil je tudi pomenljivost dejstva, da je Svetovni slovenski kongres odlikovanje prejel prav ob sprejemu za slovenske študente po svetu, ki ga predsednik republike Pahor že tradicionalno priredi ob koncu leta. "S pozornostjo, kot je današnji sprejem, predsednik republike slovenskim študentom v tujini pokaže, da jih domovina ceni, da ni pozabila nanje, in da si želi njihove vrnitve nazaj v Slovenijo," je svojo zahvalo zaključil Pleskovič.
Srečanje pri predsedniku republike se je nato nadaljevalo s pogovorom z naslovom Od znanja od posla - dobre prakse. Govorili so profesor računalništva na Univerzi Južna Kalifornija Jernej Barbič, profesor na molekularne nevroznanosti na univerzi UCL v Londonu Jernej Ule, Urška Vrhovšek, ki vodi platformo za študije mettabolomike na fundaciji Edmund Mach v Italiji, profesorica podjetništva na Hasso Platner Instittue of Design Univerze Stanford ter predavatelj računalništva na Univerzi Stanford Jure Leskovec.
Sogovorniki so opisali svoje sodelovanje s Slovenijo, izzive, s katerimi se srečujejo, in okolje, v katerem živijo in delajo. Leskovec je predstavil tudi aktivnosti Ameriško-slovenske izobraževalne fundacije (ASEF), ki so jo s somišljeniki ustanovili pred kratkim, slovenskim študentom pa že ponuja prve kratke dvomesečne štipendije za študij ali raziskovanje na najboljših univerzah v Združenih državah Amerike. Govorniki so opozorili tudi na birokratske ovire, s katerimi se soočajo ob poskusu sodelovanja z institucijami v Sloveniji, in hkrati poudarili, da moramo v Sloveniji oblikovati sistem, ki bo privabljal najboljše, pozornost pa nameniti tudi povezovanju raziskovalnega sveta s poslovnim, so sporočili iz Pahorjevega urada.
Mariborski nadškof metropolit Alojzij Cvikl, celjski škof Stanislav Lipovšek in murskosoboški škof Peter Štumpf pa so danes darovali sveto mašo za domovino.
KOMENTARJI (1802)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.