Slovenija

Praznovanje Evrope

Ljubljana, 09. 05. 2004 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Evropska unija je praznovala obletnico rojstva ideje o združeni Evropi. Praznovanja se je tokrat prvič udeležila tudi Slovenija.

Dan Evrope je letos prvič tudi dan Slovenije, saj ga prvič praznujemo kot člani Evropske unije, je v poslanici poudaril slovenski premier Anton Rop.
Dan Evrope je letos prvič tudi dan Slovenije, saj ga prvič praznujemo kot člani Evropske unije, je v poslanici poudaril slovenski premier Anton Rop. FOTO: Dare Čekeliš
Erwan Fouere je v svoji poslanici opozoril, da ima letošnje praznovanje 9. maja poseben pomen, saj se s širitvijo na 25 držav odpira novo poglavje v evropski zgodovini. "Sami sebi in svetu pošiljamo močno sporočilo o tem, kaj vse je mogoče doseči, če narodi delajo skupaj."

Prvi član Evropske komisije iz Slovenije Janez Potočnik, do nedavnega minister za evropske zadeve v slovenski vladi in vodja pogajalske ekipe, je spomnil, da Slovenci praznik Evropske unije prvič praznujejo kot njeni člani. "Rodila se je pred dobrega pol stoletja, na ruševinah vojnih grozot. Ljudje stare celine smo dojeli, da nas meje omejujejo. Podrli smo ograje lastnih misli in začeli uresničevati vizionarske načrte. Počasi nam gre, a smo vztrajni," je zapisal Potočnik, ki je prepričan, da "prebujajoča se Evropa brez meja bogati slovensko dediščino, zato jo je treba spodbujati k velikim korakom".

Vodja delegacije Evropske komisije v Sloveniji Erwan Fouere pa je poudaril, da lahko Slovenija "z zakoreninjenim zgodovinskim čutom, ponosom, kulturno tradicijo in jezikom v EU prenese svoje težko dosežene demokratične vrednote in kulturno dediščino.

Zgodovina Evropske ideje

Leta 1951 je bilo v skupnosti šest držav, leta 2004 jih je že 25
Leta 1951 je bilo v skupnosti šest držav, leta 2004 jih je že 25 FOTO: Reuters

9. maja 1950 se je tedanji francoski zunanji minister Robert Schuman v kontekstu sprave in zagotavljanja trajnega miru v povojni Evropi zavzel za organizirano interesno povezovanje evropskih držav. V Schumanovi deklaraciji Evropa vidi začetek integracijskega procesa, ki je pripeljal do današnje EU. Schuman je na pobudo Jeana Monneta, tedaj vodje francoske komisije za gospodarsko okrevanje, predlagal, naj Francija in Nemčija ter ostale zainteresirane evropske države okrepijo sodelovanje na področju premoga in jekla ter za koordinacijo sodelovanja ustanovijo skupno telo. Schumanov načrt je bil uresničen leto dni kasneje, ko je bila ustanovljena Evropska skupnost za premog in jeklo (ESCS), predhodnica današnje EU.

Poleg Francije in Nemčije so ustanovno Pariško pogodbo 18. aprila 1951 podpisale še štiri evropske države: Belgija, Italija, Luksemburg in Nizozemska. Unija se je do danes s prvotne šesterice v petih valovih širitve ali šestih, če za širitev štejemo združitev obeh Nemčij, razširila na 25 držav. Poleg ustanovne šesterice so se vanjo vključile še Irska, Velika Britanija, Danska, Grčija, Portugalska, Španija, Avstrija, Švedska in Finska ter s 1. majem 2004 še Slovenija, Poljska, Češka, Madžarska, Slovaška, Litva, Latvija, Estonija, Ciper, Malta.

"Pred 54 leti je tedanji zunanji minister Francije Robert Schuman postavil temelje evropskih integracij. Imel je pogum in vizijo, pogum in vizijo imamo tudi mi. Želimo si biti med najbolj uspešnimi članicami EU, želimo si, da bi vsi slovenski državljani imeli dobrobiti od polnopravnega članstva v uniji," je v izjavi zapisal Rop. Premier je še spomnil, da je dan Evrope za Slovence še posebej prazničen, ker se je pred 59. leti na slovenskih tleh končala največja morija prejšnjega stoletja.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10