Materinski dan je sicer neformalen praznik. Praznik so začeli prvi praznovati v ZDA, kjer ga obeležujejo od leta 1910, v Evropi pa smo ga začeli praznovati po prvi svetovni vojni.
Po statističnih podatkih je danes v Sloveniji okoli 670.000 mater. Po podatkih statističnega urada – z izjemo lanskega leta – v zadnjih letih število rojstev še vedno upada. Leta 2006 se je tako na 1000 prebivalcev rodilo polovico manj otrok kot pred petdesetimi leti.
V zadnjih letih postane prvič mama letno malo manj kot 9 tisoč žensk. Med ženskami, starejšimi od 40 let, materinstva ni doživela približno vsaka deseta.
Prelaganje rojstev na pozneje
Povprečna starost mater ob rojstvu vseh otrok se je v petdesetih letih dvignila sicer samo za leto in pol (na 29,7 leta), ob rojstvu prvega otroka pa za več kot tri leta (na 28 let). Nekoč je bila visoka povprečna starost mater ob rojstvu vseh otrok posledica tega, da je ženska rodila več otrok in te v višji starosti. Danes je višja starost mater ob rojstvu otrok predvsem posledica odlaganja rojstva prvega otroka na poznejši čas, ker ženske želijo pred rojstvom otroka končati izobraževanje, se zaposliti, urediti stanovanjske razmere, zavedajo pa se tudi t. i. »odgovornega starševstva«. Tako najbolj rodno skupino predstavljajo ženske v starosti 25–29 let, vedno bolj pa se povišuje rodnost žensk po 30. letu starosti. Več podatkov si lahko preberete na spletni strani Statističnega urada.
V zadnjih desetletjih se je spremenila tudi vloga mater, ki se danes bolj kot včasih posvečajo poklicni karieri. Po statističnih podatkih so slovenske matere v primerjavi z materami drugih držav članic EU delavno bolj aktivne.
KOMENTARJI (4)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.