V Sloveniji bomo v torek, 31. oktobra, obeležili dan reformacije, ki je od leta 1992 državni praznik. Reformacija je Slovencem prinesla prvo knjigo in s tem knjižni jezik, poleg tega pa tudi prvo omembo pojma Slovenec. Državna proslava ob dnevu reformacije je potekala v ljubljanskem Cankarjevem domu, slavnostni govornik pa je bil minister za šolstvo in šport Milan Zver. Na proslavo je bilo povabljenih več kot tisoč predstavnikov politike, med njimi tudi predsednik vlade Janez Janša, pa predstavniki diplomatov, gospodarstvenikov in verskih skupnosti.
Zver o pomenu Trubarja
"Slovenci smo pred 15 leti, v času nacionalne osamosvojitve, razglasili 31. oktober za državni praznik zaradi pomena, ki ga pripisujemo protestantskemu gibanju za razvoj slovenske književnosti," je poudaril minister Zver in dodal: "Ob izteku srednjega veka se je v evropskem prostoru začela utrjevati miselnost, ki je človeka dojemala kot individualno bitje." Vendar pa so njegov obstoj še vedno ogrožale bolezni, nenehne vojne in potresi, ki jih je spremljalo še nemoralno delovanje cerkvenih oblasti. Njihovemu ravnanju se je leta 1517 uprl nemški menih in profesor Martin Luter, ki je s svojimi spisi sprožil val zahtev po prenovi verskega in vsakdanjega življenja, je dejal Zver.
"Protestantske knjige so izhajale v visokih nakladah in s podporo tedanje družbene elite, ki je v delovanju slovenskih protestantov prepoznala svoj interes. Pisanje, prevajanje in izdajanje knjig za dobrega pol milijona tedanjih Slovencev, večinoma nepismenih, je pomenilo ogromno delo, ki izpričuje pogum, znanje in optimizem slovenskih protestantov, obenem pa govori o njihovi izjemni vitalnosti," je še poudaril minister Zver.
Erniša za večje priznanje Trubarju
Zdi se mi, da v Sloveniji vse bolj in bolj spoštujemo izročilo reformatorjev, čeprav bi kazalo pripomniti, da ima Trubar verjetno v Nemčiji skoraj več veljave kot v Sloveniji, je ob dnevu reformacije povedal škof Evangeličanske cerkve v Sloveniji Geza Erniša. V Nemčiji so namreč po Trubarju poimenovane ulice, stavbe, šole, vrtec in druge zgradbe. "Radi bi, da bi mu bilo dano več veljave," je še dodal.
Začelo se je leta 1517
Na dan reformacije se spominjamo 31. oktobra 1517, ko je profesor za biblijsko teologijo Martin Luter na vrata cerkve v nemškem Wittenbergu obesil 95 tez o prenovi Cerkve in tako opozoril na njeno krizo. Začelo se je reformno gibanje, ki je privedlo do notranje preureditve Cerkve pa tudi do nastanka novih cerkva.
Velik Trubarjev pomen
Močan odmev so imeli Lutrovi nauki tudi v slovenskih deželah, osrednja osebnost slovenskega protestantizma pa je postal Primož Trubar (1508-1586), ki je leta 1550 napisal Katekizem, prvo knjigo v slovenskem jeziku in prvo slovensko tiskano knjigo nasploh, ki ji je dodal še Abecednik. V njej se je oprl na govore osrednjega slovenskega prostora.
"Njegova podoba je skupaj s pomenljivimi besedami "stati inu obstati" upodobljena na novem slovenskem kovancu za en evro. Misel tega pokončnega in neuklonljivega moža nas bo spremljala v družini evropskih narodov in nas spominjala na prelomne trenutke v 16. stoletju, ki so tako zaznamovali slovensko zgodovino," zaključuje minister Zver.
KOMENTARJI (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.