Po besedah pravosodnega ministra Gorana Klemenčiča prinaša novela zakona o integriteti in preprečevanju korupcije nekatere pomembne spremembe na področju omejevanja korupcije, nasprotja interesov, lobiranja in nadzora nad premoženjskim stanjem funkcionarjev.
Med drugim po ministrovih besedah uvaja sistemske protikorupcijske nadzore, s čimer "KPK na področju korupcije postaja to, kar je Računsko sodišče RS na področju nadzora nad porabo javnih sredstev". Novela krepi preglednost premoženjskega stanja funkcionarjev, zaostruje določbe na področju izogibanja nasprotij interesov, zaostruje pogoje za člane senata Komisije za preprečevanje korupcije (KPK), uvaja pa tudi možnost njihovega odpoklica. "Prinaša tudi jasno pravno podlago za delovanje Erarja, to je nekdanjega Supervizorja," je povedal Klemenčič.
Ker se je v preteklosti večkrat postavilo vprašanje pristojnosti KPK, novela po besedah ministra jasno razmejuje med tem, kje se začne in konča delo KPK ter kje se začne in konča delo organov odkrivanja in pregona. Novela zelo jasno pove, v katerih primerih mora KPK sodelovati z organi odkrivanja pregona. Med drugim določa, da mora KPK takoj, ko naleti na sum kaznivega dejanja, zadevo odstopiti tistemu, ki je za to pristojen, sama pa lahko nadaljuje z ugotavljanjem sistemskih tveganj in izdajo priporočil, kako jih odpraviti, je povedal Klemenčič.
"Zelo jasno so opredeljene tudi procesne pravice in dolžnosti KPK, pa tudi oseb, ki jih obravnava," je povedal. Prav nejasnosti pri omenjenem so bile namreč razlog, da so v preteklosti padla nekatera pomembna poročila KPK.
Pri imenovanju članov senata KPK novela predvideva možnost njihove razrešitve, pri čemer je Klemenčič poudaril, da s tem ne ciljajo na trenutnega predsednika KPK Borisa Štefaneca. ''Novela želi narediti korak naprej in politiko čim bolj potegniti ven iz kandidacijskega in razrešitvenega postopka. Pri tem uvaja termine, ki jih zakonodaja pozna že danes za volitve sodnikov in državnih tožilcev," je dejal.
TI Slovenija pozdravlja predlog
S Transparency International (TI) Slovenia so sporočili, da pozdravljajo predlog Zakona o integriteti in preprečevanju korupcije (ZIntPK), ki dopolnjuje protikorupcijsko zakonodajo na najbolj nujnih mestih in omogoča bolj učinkovito delovanje Komisije za preprečevanje korupcije (KPK).
''Novela predstavlja konkretne popravke tistih področij, ki so predstavljala največje anomalije uveljavljene ureditve in so med drugim ovirale kakovostnejše delo KPK,'' je povedal Vid Doria, generalni sekretar TI Slovenia in dodal, da ''je politika tista, ki ureja in sprejema družbena normativna pravila. Slovenija si ne sme privoščiti mehčanja protikorupcijske zakonodaje in mora nadaljevati z ukrepi, ki sledijo preprečevanju vseh vrst korupcijskih in drugih nezakonitih dejanj''.
KPK novele protikorupcijskega zakona še ne komentira
Na Komisiji za preprečevanje korupcije (KPK) novele zakona o integriteti in preprečevanju korupcije še ne morejo komentirati, saj je od ministrstva še niso prejeli, prav tako pa v zadnji del postopka priprave niso bili vključeni. Kot so navedli, bodo zato novelo komentirali, ko jo bodo proučili.
Kot so pojasnili na KPK, so pri pripravi novele sodelovali še pred prenosom pristojnosti za njeno pripravo z ministrstva za javno upravo na ministrstvo za pravosodje julija letos, od tedaj naprej pa v postopku priprave niso več sodelovali.
KOMENTARJI (19)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.