Teden dni po katoliški in evangeličanski veliki noči danes praznuje še večina pravoslavcev. Po besedah paroha Srbske pravoslavne cerkve Perana Boškovića so dnevi okoli pravoslavne velike noči zaznamovani predvsem z liturgijo, pri čemer enako kot katoliki na veliki petek nimajo maše.
V petek popoldne so imeli bogoslužje, s katerimi so se spomnili polaganja Jezusa Kristusa v grob, hkrati pa je bil to dan strogega posta. V soboto je v srbski pravoslavni cerkvi v Ljubljani potekala maša, ki jo je vodil zagrebško-ljubljanski metropolit Porfirij Perić.
Danes opolnoči se je v isti cerkvi začelo velikonočno jutranje bogoslužje, na katerem so oznanili vstajenje Jezusa Kristusa. Velikonočna bogoslužja z mašami so sicer potekala danes in bodo še v ponedeljek ter torek.
Pri liturgiji sicer prebirajo velikonočno poslanico srbskega patriarha Ireneja. V njej je opozoril, da človeški egoizem in sebičnost grozita, da bosta uničila pomen Kristusove nesebične ljubezni. A vse to lahko po besedah patriarha premaga Kristusovo vstajenje. Pozval je tudi k ohranitvi svetosti krščanske zakonske zveze.
Po besedah Boškovića ima velika noč v pravoslavju enako vsebino kot pri katolikih in evangeličanih. "Za nas je to največji krščanski praznik. Je praznik zmage življenja nad smrtjo, ki ga imenujemo tudi praznik nad prazniki," je dejal.

Praznujejo tudi pravoslavci po svetu
Skupaj s pravoslavni verniki v Sloveniji veliko noč danes praznujejo tudi pravoslavni verniki v Črni gori, Makedoniji, Rusiji in Gruziji pa tudi v jeruzalemski, antiohijski, aleksandrijski in carigrajski patriarhiji. Nekatere druge pravoslavne cerkve pa so sprejele Milankovićev koledar, ki je enak našemu, in so veliko noč praznovale pred tednom dni.
Rituala v baziliki Božjega groba v Jeruzalemu, ki je star že več kot 1200 let, se je udeležilo več tisoč vernikov, večinoma romarjev iz vzhodne Evrope, ki so na ognju prižgali svoje sveče. Potem so ogenj z letali prepeljali v pravoslavne države, med drugim v Rusijo in Grčijo, pa tudi v Srbijo.
V beograjskem hramu Svetega Save je sveti ogenj od delegacije, ki je prispela iz Jeruzalema, prevzel patriarh srbske pravoslavne cerkve Irinej. Slavnega dogodka so se udeležili številni vidni srbski politiki, med drugim predsednik Tomislav Nikolić, ki je skupaj s patriarhom nato z ognjem prižgal sveče v hramu, svoje sveče pa so lahko prižgali verniki.
V Rusiji je medtem glavna velikonočna slovesnost v noči na danes potekala v katedrali Kristusa Odrešenika v središču Moskve. Tudi tukaj je patriarh Kiril, poglavar ruske pravoslavne cerkve, sprejel sveti ogenj iz Jeruzalema. Velikonočne maše se je poleg ruskega predsednika Vladimirja Putina, premierja Dmitrija Medvedjeva in drugih državnih uradnikov udeležilo še okoli 7000 vernikov, Po maši so si patriarh in ruski politični voditelji tradicionalno izmenjali okrasna velikonočna jajca.
KOMENTARJI (107)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.