Slovenija

Vrata onkologije ostajajo odprta: ključna je pravočasna diagnostika

Ljubljana, 29. 10. 2020 10.44 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min
Avtor
Nina Šašek
Komentarji
8

Ker je v prvem valu epidemije število diagnosticiranih rakov upadlo tudi do 30 odstotkov, kar je skrb vzbujajoč podatek, je še toliko bolj pomembno, da v obdobju epidemije dostop do zdravstva in pravočasne diagnostike ni slabši. Prav zato z Onkološkega inštituta sporočajo, da še naprej neprekinjeno izvajajo obravnavo onkoloških bolnikov iz vse Slovenije.

Z Onkološkega inštituta sporočajo, da kljub slabšanju epidemiološke slike zaradi novega koronavirusa v državi še naprej neprekinjeno izvajajo obravnavo onkoloških bolnikov iz vse Slovenije. "Z ustreznimi ukrepi za obvladovanje širjenja okužbe, ki so prilagojeni specifičnosti naše ustanove in bolnikov, smo poskrbeli za varno okolje, zato bolnike pozivamo, da tudi ob morebitnem nadaljnjem slabšanju epidemije ne opuščajo zdravljenja," so zapisali v pozivu.

Onkološki inštitut se epidemiološkim razmeram prilagaja z ukrepi in ustrezno organizacijo dela, da lahko obravnava poteka nemoteno in varno tako za bolnike kot zaposlene.
Onkološki inštitut se epidemiološkim razmeram prilagaja z ukrepi in ustrezno organizacijo dela, da lahko obravnava poteka nemoteno in varno tako za bolnike kot zaposlene. FOTO: 24ur.com

Onkološki bolniki so ranljiva skupina, ki je bolj ogrožena za težji potek bolezni. Po podatkih Registra raka je danes že v vsaki četrti slovenski družini en član, ki je zbolel za rakom. Zato pozivajo vse državljane k solidarnosti do teh ljudi, ki so med nami, so naši znanci, sorodniki, sosedje, in doslednemu spoštovanju vseh epidemioloških ukrepov. Prav tako prebivalce pozivajo, da v teh časih skrbijo za svoje zdravje, se ne prepustijo zdravju škodljivim razvadam ter so pozorni na zgodnje znake raka in ne odlašajo z obiskom pri zdravniku.

Med epidemijo se je namreč število diagnosticiranih rakov zmanjšalo tudi do 30 odstotkov. To je skrb vzbujajoč podatek. Zato je še toliko bolj pomembno, da v obdobju covid-19 dostop do zdravstva in pravočasne diagnostike ni slabši. Zamik v diagnozi za mesec ali dva pri raku v večini primerov pomeni višji stadij bolezni in slabše možnosti ozdravitve.

Prilagojena organizacija dela

Onkološki inštitut se epidemiološkim razmeram prilagaja z ukrepi in ustrezno organizacijo dela, da lahko obravnava poteka nemoteno in varno tako za bolnike kot zaposlene. Bolnike in svojce prosijo za razumevanje, da so vsi ukrepi inštituta namenjeni zagotavljanju varnosti, zato prosijo za strpnost in upoštevanje navodil zdravstvenega osebja OI.  

Upoštevajte naslednje ukrepe:

– Vstop na Onkološki inštitut je možen le prek nadzorne triažne točke v stavbi E s strani Ljubljanice.

– Bolnike, ki imajo znake okužbe dihal (kašelj, težko dihanje ali občutek pomanjkanja zraka) ali so bili v rizičnem stiku z osebo s sumom ali potrjeno bolezen covid-19 ali so bili v zadnjih 14 dneh v tveganih državah, prosijo, da svojo obravnavo prestavijo. S svojim lečečim onkologom se lahko povežejo prek klicnega centra po telefonskih številkah: 080 29 00 ali 01 5879 163.

– Bolnike prosijo, naj bodo dosegljivi po telefonu 1–2 dni pred naročenim terminom na OI, ker jih zdravstveno osebje OI kliče za namen predhodnega preverjanja njihovega zdravstvenega stanja.

– Na dan obravnave je vstop na OI mogoč 15 minut pred naročeno obravnavo. Če je bolnik pred tem naročen na odvzem krvi, je vstop mogoč 90 minut pred obravnavo.

– Na nadzorni triažni točki naj bolniki zdravstvenemu osebju pokažejo naročilo na obravnavo, prosijo tudi, da iskreno odgovarjajo na zastavljena vprašanja, s katerimi osebje preverja njihovo zdravstveno stanje.

Spremstvo svojcev je dovoljeno le do nadzorne triažne točke, nadalje bolnika prevzame osebje. Na OI velja tudi popolna prepoved obiskov, izjema so umirajoči bolniki.

"Kot v drugih zdravstvenih zavodih smo imeli tudi na inštitutu v zadnjih tednih povečano število potrjenih okužb med bolniki in zaposlenimi, kar pričakovano sovpada z razširjenostjo okužb v populaciji in ne odraža širjenja okužbe znotraj OI. Po naših izkušnjah primere okužb dobro obvladujemo, kar pomeni, da so naši varnostni ukrepi dobri. Seveda pa si želimo, da bi bilo teh primerov čim manj, saj s tem narašča število odsotnosti, zaradi katerih je obremenitev osebja večja," še navajajo v sporočilu za javnost.

Pasica koronavirus oktober
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (8)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Betuul
29. 10. 2020 14.48
Vrsta onkologije so samo zz tam zaposlene, vsi ostali paciji pa na vhod ob ljublanici . Al te prpelejo na 112 , osebno , peš. Na tem vhodu je streha tako napravljena da si moker ko je dež- to je pred vstopom v prostor . Tam čakajoči so nemočni
mijavci
29. 10. 2020 13.28
+4
letos je za rakom umrlo 4900ljudi, s korono ,ne zaradi pa 160, komentar ni potreben
Sentis
29. 10. 2020 12.50
+9
Nič ti ne nuca, če pa v današnjem času težko prideš do svojega osebnega zdravnika. Samo poglejte statistiko koliko rakavih obolenj je bilo letos odkritih v primerjavi s prejšnjimi leti.
Iqos
29. 10. 2020 12.06
+10
Diagnozo dobiš pri specialistih, bolezen zdravijo pa na Onkološkem. Tako da srečen tisti,če se temu lahko tako sploh reče , ki je za na Onkota dobil diagnozo, da se lahko zdravi.
Zelena travica
29. 10. 2020 13.53
+3
Meni so na ONKO postavili diagnozo in operirali, noben specialist ni nič najdu prej.
Woltan
29. 10. 2020 11.57
+4
Odkar je corona ni več te bolezni,oziroma so jo dali na stranski tir ali kako?
jojow
29. 10. 2020 12.08
-4
Je bilo že vse 200x obrazloženo. Očitno premalokrat..
vonbongo
29. 10. 2020 12.41
+3
Nic ni bilo razlozeno , samo vi nabijate floskule , to je to ;)