Na Evropsko komisijo so v Pravni mreži za demokracijo podali pritožbo o domnevno nezakoniti državni pomoči, ki je bila dodeljena mediju NOVA24TV iz javnih sredstev prek Telekoma. Državna pomoč je prepovedana, ker z dajanjem prednosti izbranemu podjetju izkrivlja konkurenco na evropskem trgu, so zapisali v Pravni mreži za demokracijo. V pritožbi s pomočjo objav v medijih in pridobljene dokumentacije dokazujejo, da Telekom plačuje nesorazmerno visoko nadomestilo za oddajanje televizijskih programov podjetja NTV24 d.d., ki jih ta prejema preko posrednika, to je Inštituta za avtorsko pravico.
"Višina nadomestila je nesorazmerna glede na ceno, ki jo Telekom d.d. plačuje za programe s primerljivo gledanostjo, glede na ceno, ki jo plačuje za bistveno bolj gledane programe in glede na ceno, ki jo za programe NTV24 d.d. plačujejo konkurenti (npr. A1). Z nesorazmerno visokim nadomestilom Telekom d.d. daje podjetju NTV24 d.d. neupravičeno prednost na trgu, zato je delovanje ostalih podobnih medijev oteženo," so zapisali.
Na PMVD menijo, da nedovoljeno izplačevanje državne pomoči na medijskem trgu slabi demokracijo, zato so Evropsko komisijo pozvali, naj po uradni dolžnosti preuči podatke o domnevno nezakoniti pomoči.
S tem naj bi po njihovem mnenju telekomunikacijski operater v državni lasti družbi NTV24.si dajalo neupravičeno prednost na trgu, zato je delovanje ostalih podobnih medijev oteženo. Ker so v Pravni mreži mnenja, da nedovoljeno izplačevanje državne pomoči na medijskem trgu slabi demokracijo, so Evropsko komisijo pozvali, da po uradni dolžnosti preuči podatke o domnevni nezakoniti pomoči.
Telekom Slovenije od lanskega marca vodi Cvetko Sršen, nekdanji kandidat SDS za župana Krškega. Kot je navedel portal Necenzurirano, je Telekom že spomladi 2020 sklenil pogodbo z Inštitutom za avtorsko pravico, ki ga je nekaj mesecev pred tem na domačen naslovu ustanovil Blaž Rant, nekdanji direktor SAZAS in lanski kandidat za programskega svetnika RTV Slovenija. Kot še navaja spletni portal, je inštitut začel delovati le 13 dni po nastopu aktualne vlade, ko naj bi odprl račun prav zaradi posla s Telekomom – ta mu je začel plačevati nadomestilo za distribucijo Nova24TV in več drugih programov.
Kot smo že poročali, je predsednik uprave Telekoma Sršen sicer ena najbolj pogrešanih prič na parlamentarni komisiji DZ, ki ugotavlja nezakonito financiranje SDS. Tam bi morali v začetku meseca poleg Sršena zaslišati še dva zaposlena, vendar so se znova, že četrtič, opravičili. Nazadnje je posredoval njihov odvetnik Franci Matoz, ki je zahteval izločitev posameznih članov komisije. Po naših informacijah so na Komisiji zato sklenili, da jih bodo naslednjič prisilno privedli.
Preiskovalna komisija DZ na to temo zaslišala Ajdo Brlec
Preiskovalna komisija DZ, ki ugotavlja domnevno nezakonito financiranje SDS, je tako na to temo v torek zaslišala Ajdo Brlec iz Telekoma Slovenije. Priča, ki se je seje komisije udeležila skupaj z odvetnikom Francijem Matozom, na večino vprašanj ni želela odgovarjati, češ da se nanašajo na čas zunaj obdobja, ki ga preiskuje preiskovalna komisija.
Podpredsednik parlamentarne komisije Jani Möderndorfer (LMŠ) je ob tem spomnil, da je Telekom Slovenije že kmalu po nastopu aktualne vlade podpisal pogodbo z Inštitutom za avtorsko pravico, ki ga je pred tem ustanovil podjetnik Blaž Rant.
Iz omenjene pogodbe je po Möderndorferjevih besedah razvidno, da Telekom inštitutu kot posredniku plačuje nadomestilo za distribucijo NOVA24TV in več drugih programov. Iz omenjenega naslova naj bi se vsak mesec nateklo 100.000 evrov, težava pa je, da Telekom pred tem pogodb v zvezi z nadomestilom za distribucijo televizijskih programov nikoli ni podpisoval prek posrednikov, je med drugim poudaril Möderndorfer.
Poslanca je med drugim zanimalo, po kakšnih merilih na Telekomu določajo višino odmene za posamični televizijski program. Brlecova je pojasnila, da je meril več, eno od njih je gledanost programa, eno pa denimo, katero ciljno skupino nagovarja program.
Na vprašanje Möderndorferja, ali gledanost NOVA24TV odraža višino odmene, ki jo za omenjeni televizijski program plačuje Telekom, se je Brlecova znova zatekla k odgovoru, da omenjeno vprašanje presega pooblastila parlamentarne komisije.
KOMENTARJI (207)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.