V več celjskih šolah in vrtcih se spopadajo z ušmi. Ponekod se s problemom srečujejo že od septembra, širjenja uši pa jim še ni uspelo zajeziti. Na oddelku za epidemiologijo Zavoda za zdravstveno varstvo Celje so poudarili, da se naglavne uši v skupinah vselej precej hitro širijo, pri tem pa so pozvali starše, naj nemudoma ukrepajo. Z rednimi pregledi lasišča lahko namreč preprečimo razvoj bolezni in nadaljnje širjenje. Če pa otrok že ima uši, morajo starši k razuševanju pristopiti odgovorno in temeljito, sicer problema ne bodo odpravili. Uši so namreč zelo trpežni in nadležni insekti, opozarjajo.
''Za dolgoročen uspeh je potrebno, da starši z las odstranite vse uši in vse gnide. Če se vam ne posreči, se bo nadloga z ušmi kmalu ponovila. Upoštevajte priporočilo, da otrok, ki ima uši, ne sme hoditi na javna mesta, torej v vrtec, šolo, kino … Ostati mora doma, dokler ne mine tveganje za prenos. Če otroci z ušmi kljub temu prihajajo v varstvo ali k pouku, imajo v vrtcu ali šoli vso pravico, da otroka pošljejo domov,'' je poudarila predstojnica oddelka za epidemiologijo na Zavodu za zdravstveno varstvo Celje Alenka Trop Skaza. Starši, ki odkrijejo uši pri svojem otroku, so dolžni obvestiti vodstvo vrtca ali šole, ki nato obvesti vse starše v prizadetih skupinah. ''Na ušivost nakazuje neprestano srbenje kože. S pazljivim pregledom lasišča lahko najdemo rjavkaste uši, ki se po navadi živahno premikajo. Preden se napijejo krvi, so svetle barve, nato pa se obarvajo rdečkasto. Najpogosteje jih najdemo na zatilju in za ušesi, lahko pa se naselijo tudi na obrveh, trepalnicah in moški bradi. Še lažje kot uši opazimo belkaste gnide, ki so velike približno milimeter in močno prilepljene na lase,'' je pojasnila.
''Najlažji način odkrivanja uši in njihovih jajčec je česanje z gostim glavnikom in temeljito pregledovanje. Ob sumu na uši je najbolj preprost način odkrivanja naslednji: na dno kopalne kadi položimo velik bel papir in z gostim glavnikom prečešemo lase ter z lupo pregledamo papir. Uši se lahko naleze prav vsak, ne glede na higieno in socialni status. Če jih ima en član družine, po navadi ni osamljen. V nasprotju s splošnim prepričanjem imajo uši raje čiste kot umazane lase,'' je dodala.
Iz ene samice do 300 novih uši
Naglavna uš je od dva do tri milimetre velika žuželka, ki živi na lasišču. Je za zdravje sicer nenevaren zajedavec, saj ne prenaša povzročiteljev nalezljivih bolezni. Samica izleže od 8 do 10 gnid na noč, ki jih trdno nalepi na lase. Odrasla samica v svojem življenju, ki traja približno dva meseca, izleže od 200 do 300 jajčec. Iz gnid v enem tednu nastanejo odrasle žuželke, ki v dveh tednih spolno dozorijo. Uši se hranijo s krvjo tako, da jo sesajo. Imajo rilček, s katerim pijejo gostiteljevo kri. Vbod uši ne boli, nastane le mehurček, ki srbi. Zaradi praskanja pogosto pride do okužbe z bakterijami.
KOMENTARJI (11)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.