Na decembrske popuste in velika znižanja smo se že navadili in tudi črni petek se zadnje čase vse bolj pojavlja v slovenskih trgovinah. A ni vse zlato, kar se sveti. Kot so zapisali v Zvezi potrošnikov Slovenije (ZPS), "v britanski potrošniški organizaciji Which so lani ugotovili, da 60 % cen, ki jih trgovci ponujajo v okviru razprodaj na črni petek, ni najnižjih v celem letu. V približno polovici primerov so bile cene v okviru decembrskih spletnih razprodaj namreč še nižje."
S spletnim nakupom lahko velikokrat prihranimo in hkrati kupimo mačka v žaklju, saj dokler izdelka ne kupimo, ne vemo, kaj smo dobili. Zato SI-CERT, ZPS in številni drugi svetujejo, da smo pazljivi, od koga kupujemo, in vedno, ampak res vedno preberemo majhen tisk. SI-CERT opozarja, da "si pred vsakim nakupom v spletni trgovini vzamete nekaj časa in spletno trgovino, v kateri želite kupovati, preverite."
Preverite pet nasvetov, kako boste (precej) prepričani, da bo v žaklju dejansko prispelo darilo ... torej, da v njem ne bo mačka.
Preverite cene. Če se vam cena zdi predobra, da bi bila resnična, je skoraj vedno ponaredek. Originalne Prada hlače za 10 evrov? Se ne bo zgodilo in ste lahko prepričani, da kupujete ponaredek. Cene so velikokrat lahko nizke, a nizke cene imajo svojo mejo. Pomembno je, da ko se vam poraja dvom, da je cena prenizka, da preverite, kdo takšno ceno ponuja.
Kdo je trgovec? To je povezano tudi s prejšnjo točko, a je vedno zelo pomemben del preverjanja. Preverite, kdo je lastnik spletne trgovine in kje se nahaja. Veliko trgovin, ki ponujajo smešno nizke cene ali izdelke sumljive kakovosti, prihaja iz držav na drugi strani sveta.
Ali lahko zaupam trgovcu? Po tem, ko vam zelo nizka cena ni dala miru, ste preverili, kje ima trgovec lokacijo in ime, lahko preverite še nekatere malenkosti, ki lahko pokažejo, da je trgovec lažno podjetje. Kakšen email naslov uporabljajo? Če uporabljajo hotmail.com, gmail, outlook.com, 163.com, je to še en znak, ki lahko kaže, da bi šlo za prevaro. Veliki trgovci imajo svoje email naslove in redko uporabljajo brezplačne, ki so na voljo na internetu. Preverite tudi, če številka, ki jo imajo objavljeno na spletni strani, sploh obstaja.
Kdaj je bila spletna stran ustvarjena? Številni trgovci, ki prodajajo lažne izdelke, zelo hitro tudi izginejo. Številnim poberejo denar, pošljejo ponarejene izdelke, ki lahko potujejo tedne, da pridejo do vas, in ko bi radi izdelek vrnili, ali pa se pritožili, boste velikokrat videli, da spletna stran, elektronski naslov in druge povezave ne delujejo več. Tukaj lahko preverite, kdaj je bila spletna stran ustvarjena in registrirana. Če je bila ustvarjena pred kratkim, verjetno zavoljo hitrih nakupov, je to dodaten sum, da gre lahko za lažno stran.
Ali je povezava varna? Ta korak je predvsem pomemben, ko boste plačevali s kartico. V naslovni vrstici preverite, ali je povezava med vami in ponudnikom varna – se v vrstici izpiše HTTPS ali HTTP? Če pogledate povezavo nad člankom, boste videli, da je HTTPS, in če recimo uporabljate Google Chrome, je obarvano v zeleno in piše "varno". Na spletne strani nikoli ne vnašajte osebnih podatkov ali podatkov o karticah, če povezava ni varna. Številni, ki želijo zaslužiti s spletnimi prevarami, se seveda ne trudijo, da bi zavarovali povezave med vami in njimi, zato obvezno kupujte samo pri tistih, ki varno povezavo zagotavljajo.
Na internetu lahko velikokrat prihranimo, v denarju ali času, a le če smo dovolj pazljivi.
KOMENTARJI (6)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.