Čas počitnic bodo nekateri izkoristili za krajši oddih, policija pa opozarja, da je to tudi čas, ko vlomilci ne počivajo. Svetujejo več ukrepov.
Vlomilci so še posebej pozorni na znake, s katerimi sporočamo, da smo odsotni. Ti so lahko npr. nalepljena sporočila na vratih, sporočila na telefonski tajnici, polni poštni nabiralniki, spuščene rolete in podobno, so sporočili s Policijske uprave Ljubljana.
Pomembno je, da svoje prostore in imetje naredimo storilcem nedosegljive in da se vzpostavi občutek o fizični prisotnosti v hiši ali stanovanju. Pomembno je, da se storilcu odvzame čas, ki bi ga potreboval za storitev kaznivega dejanja. To lahko storimo s primernim mehanskim varovanjem in ostalimi ovirami. Policija pri tem omenja rešetke na oknih in kakovostne ključavnice.
Najboljša kombinacija zavarovanje našega imetja je kombinacija mehanskega-tehničnega varovanja ter pomoč sosedov, prijateljev in znancev. Z ustreznim mehanskim varovanjem bomo zmanjšali možnost, da vstopijo nepovabljeni gosti v stanovanje, hišo ali avto. Če pa že bodo, nas bodo o tem obvestile razne naprave tehničnega varovanja, kot so javljalniki gibanja, alarmi in videonadzor.
V prvi vrsti lahko največ naredijo sosedi, prijatelji, sorodniki ali druge osebe, ki jim zaupamo. Ti bodo lahko poskrbeli, da bo prostor za storilce nezanimiv. Te osebe naj redno praznijo poštne nabiralnike, večkrat parkirajo na našem dvorišču, pustijo na našem parkirnem prostoru avtomobil, spreminjajo lego rolet in občasno sušijo perilo. Pomembno je, da se vzpostavi občutek, da se nekdo nahaja v hiši ali stanovanju, poudarja policija. Sami pa moramo pred tem poskrbeti, da so predmeti, kot npr. lestve in orodje, ki bi jih lahko storilec uporabil, pospravljeni in nedosegljivi. Policija svetuje, da v prostore namestimo časovna stikala in nanje vklopimo različne naprave, kot so luči in radio. Čas na stikalih naj bo naravnan tako, da se bodo naprave vklopile izmenično in naključno. Pri tem je treba paziti na standarde požarne varnosti.
Policija tudi svetuje izklop telefona iz omrežja, ker bi večkratno zvonjenje telefona v prazno lahko opozorilo morebitnega storilca na prazno hišo, in ureditev okolice. Previsoko grmičevje je za vlomilca idealno skrivališče. Priporočljivo je, da grmičevje ni višje od metra, ograja pa ne višja kot 1,5 metra. Ključavnice naj delujejo brezhibno in naj bodo zaščitene, navaja policija.
Če imamo vgrajen alarmni sistem, ga moramo redno uporabljati, predvsem pa se seznaniti s tehničnimi podatki in z možnostmi, ki jih nudi. Če imamo vgrajeno zunanjo ali notranjo sireno, moramo o njej obvestiti sosede in jih seznaniti o kontaktni osebi za izključitev sirene v primeru sprožitve. S tem se bomo izognili nejevolji sosedov ob prepogostih lažnih alarmih.
Če opazimo, da je v našem objektu nepovabljen gost, se ne smemo spuščati v fizično obračunavanje z njim, pač pa si zapomnimo čim več osebnih značilnosti, kot so barva las, poteze obraza, način hoje, posebna znamenja na telesu, smer pobega in njegovo vozilo. Pokličemo telefonsko številko 113 ali najbližjo policijsko postajo, kraj pa do prihoda policistov pustimo nedotaknjen. Vse pomembne podatke o kaznivih dejanjih in storilcih je možno sporočiti tudi na anonimni telefon 080 1200, še dodajajo na Policijski upravi Ljubljana.
KOMENTARJI (7)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.