1. maj, čas kresov, je pred vrati. Ob tem na ministrstvu za kmetijstvo in okolje opozarjajo, da kresovi onesnažujejo zrak z zdravju škodljivimi emisijami.

Predpisi ministrstva namreč določajo, da je kurjenje odpadkov v naravi prepovedano, pri čemer ni razlike med javnimi in zasebnimi površinami. V naravne okolju lahko kurimo le slamo in druge naravne nenevarne materiale rastlinskega izvora, ki nastajajo v kmetijstvu ali gozdarstvu in se uporabljajo pri kmetovanju ali v gozdarstvu.
Pri gorenju lesne biomase nastajajo delci, ki so vidni kot dim, vsebujejo pa hlapne organske spojine, kot na primer rakotvorni benzen ter strupene policiklične aromatske spojine, kot na primer benzo-a-piren. Še posebej velike emisije nastopajo takrat, ko zaradi različnih vzrokov snovi ne zgorevajo s plamenom, temveč tlijo. Emisije, ki se sproščajo pri kurjenju na prostem, so znatno večje, kot če bi enake snovi zgorevale v za to namenjenih napravah, pravijo na ministrstvu.
Dodajajo, da ni prav nič narobe, če ostanke sečnje pustimo na tleh, saj so dobrodošlo zeleno gnojilo. Obrez iz sadnega drevja in živih mej pa lahko kompostiramo in uporabimo kot dobro organsko gnojilo ter k s tem prispevamo k zmanjševanju porabe umetnih-mineralnih gnojil in k boljši kakovosti zraka.
KOMENTARJI (111)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.