
S sodelovanjem v nagradnih igrah se lahko posameznik, ne da bi za to sploh vedel, včlani v SMS-klub. Da je včlanjen, lahko spozna šele ob prejemu vrtoglavega računa. Še huje pa je, ko pod pretvezo, da gre za znano podjetje, nagradno igro organizirajo goljufi.
Na to so opozorili tudi v trgovskem podjetju Hervis. V zadnjem obdobju se na spletu po njihovih navedbah pojavljajo zavajajoče nagradne igre, ''ki poskušajo udeležence zavesti, da jih organizirajo oziroma so v njih udeležene uveljavljene blagovne znamke in podjetja, med drugimi tudi Hervis''. Poudarili so, da niso organizatorji teh nagradnih iger in da niso nikakor povezani z izvajalci iger. Sodelovanje v teh igrah odsvetujejo, saj se s tem včlanijo v t. i. SMS-klub. Dodali so, da so nagradne igre, ki jih organizirajo oni, objavljene na njihovi spletni strani, na strani na Facebooku in v vseh poslovalnicah.
Kot je za 24ur.com pojasnil Simon Draganič, vodja marketinga, so v goljufivi nagradni igri, ki je zlorabila ime blagovne znamke, stranki obljubili bon ''v višini 100 evrov za Hervis, če pri nas kupi izdelek/izdelke točno določene blagovne znamke. Stranka je po SMS-sporočilu prav tako prejela kodo za pridobitev te ugodnosti v naši trgovini''. Zadeve policiji sicer niso prijavili, je še pojasnil Draganič in dodal, da se s podobnimi težavami soočajo tudi drugi trgovci.
ZPS: Nepoštene poslovne prakse prijavite na tržni inšpektorat, če gre za goljufijo pa na policijo

Na ljubljanski policijski upravi z omenjeno zadevo niso seznanjeni, saj niso dobili nobene prijave. Prav tako se potrošniki niso obrnili na Zvezo potrošnikov Slovenije (ZPS), kjer pa sicer so seznanjeni s podobnimi zlorabami logotipov znanih blagovnih znamk, ko nepridipravi v oglasih obljubljajo denarne kupone, ki jih lahko potem v teh trgovinah unovčite.
''Po kliku na oglas se odpre nova spletna stran, ki vas poziva k vnosu številke mobilnega telefona. Če vnesete svojo številko, potrdite članstvo v SMS-klubu in s tem tudi pogoje sodelovanja. Le-ti pa so zelo neopazno navedeni v drobnem tisku in določajo višino dodatnega zneska, ki bo prištet k vašemu mesečnemu računu,'' so zapisali na spletni strani ZPS.
Na ZPS potrošnikom svetujejo, da primere nepoštene poslovne prakse prijavijo na tržni inšpektorat Slovenije, če gre za goljufijo, pa na policijo.
In kaj, če padete v zanko goljufov?
Na ZPS poudarjajo, da če na mobilnik že prejemate plačljiva kratka sporočila, se takoj odjavite od naročenih storitev. Če vam način odjave ni bil sporočen v prvem prejetem SMS-sporočilu, mora biti le-ta objavljen na spletni strani ponudnika.
Na ZPS svetujejo, da pri mobilnem operaterju preverite, ali omogoča blokado plačljivih vsebin. Prav tako pa opozarjajo na previdnost pri sporočanju telefonske številke. ''S svojo telefonsko številko ravnajte enako skrbno kot s svojo bančno kartico. Tudi telefon je plačilno sredstvo,'' pravijo na ZPS.
KOMENTARJI (20)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.