Upokojenci lahko nakupe opravijo le v omenjenem času, so sporočili iz vladnega urada za komuniciranje. Vlada je odlok spremenila na današnji dopisni seji in ga spremenjenega tudi že objavila v uradnem listu.
K podaljšanju nakupovalnega za starejše, nosečnice in invalide sta v četrtek med drugim pozvala zagovornik načela enakosti Miha Lobnik in predsednica društva Srebrna nit Biserka Marolt Meden. Oba sta predlagala, naj se časovno okno podaljša za dve uri, in sicer od 8. do 12. ure.
Lobnik je sicer pozdravil ukrepe vlade, ki so namenjene posebni skrbi za ranljive skupine v času epidemije, a je s terena dobival informacije, da v tako kratkem časovnem intervalu pogosto vsi ne pridejo na vrsto.
Ministrstvu za gospodarski razvoj in tehnologijo je Lobnik zato priporočil, naj vladi predlaga spremembo odloka, s katero bi se časovni interval nakupovanja v trgovinah z živili izključno za omenjene ranljive skupine razširil z dveh na štiri ure, torej od 8. do 12. ure.
Glede na predpisan minimalni obratovalni čas trgovin, to je najmanj do 18. ure, bi ob spremembi odloka po oceni zagovornika ostalim skupinam prebivalstva za nakupe živil ostal dovolj širok termin, tudi ob izvajanju ostalih nujnih preventivnih ukrepov, kot je ohranjanje varnostne razdalje potrošnikov v trgovinah.
"Varovanje ranljivih skupin pred okužbo s koronavirusom je prioriteta. Nujno pa je tudi, da imajo vsi dostop do nakupa osnovnih živil," je zapisal Lobnik.
Za podaljšanje časovnega okna so se zavzemali tudi v združenju Srebrna nit. "Da ne bo nesporazuma, v Srebrni niti se zavedamo nevarnosti, vezanih na okužbo z novim koronavirusom pri starejših in drugih občutljivih skupinah, ne pristajamo pa na sistemsko diskriminacijo teh skupin," so zapisali v sporočilu, ki so ga med drugim naslovili na vlado.
Podobno kot zagovornik načela enakosti so v Srebrni niti predlagali, da vlada razpoložljivi čas trgovin enakomerneje porazdeli med vse generacije in da naj bodo trgovine za ranljive odprte vsaj štiri ure, torej od 8. do 12. ure, za vse druge pa od 12. do 20. ure. "Prav tako opozarjamo, da s preverjanjem starosti ob vstopu v trgovino varnostniki in drugi, ki skrbijo za red ob vhodih, kršijo pravico o varovanju osebnih in zdravstvenih podatkov," so zapisali.
Vlada mora po oceni Srebrne niti tudi dokončno doreči, kako je z uporabo obraznih mask ob vstopu v trgovino, saj so si strokovna mnenja nasprotujoča. "Seznanjeni smo, da za starejše zahtevani nakup mask, ki jih ni na tržišču, strošek ni zanemarljiv, enako je z nabavo rokavic, zato jih to spravlja v dodatne stiske, tako finančne kot psihične. Skrajno nedopustno pa je, da starejši, ki ni vedel za nove ukrepe, od daleč pride v trgovino in ga zavrnejo," so opozorili.
Zveza društev upokojencev: Ukrep pravilen, a čas je treba podaljšati
Tudi iz Zveze društev upokojencev Slovenije (ZDUS) so sporočili, da se je kar nekaj upokojenk in upokojencev obrnilo na njih zaradi (prvotne) časovne omejitve nakupa v trgovinah. V ZDUS so prav tako izpostavili željo, da bi bila ta omejitev podaljšana vsaj za dve uri, torej do 12. ure, ali pa deljeno, nekaj na dopoldanski in nekaj na popoldanski čas.
Vlado so zato v zvezi pozvali k vnovičnemu razmisleku o tem ukrepu in dodali, da so starejši počasnejši in potrebujejo dalj časa za nakup kot mlajši. "V dveh urah, ko je možnost treh oseb v trgovini, je tako zelo malo možnosti, da če si deseti v vrsti pred trgovino, sploh prideš na vrsto in v tem časovnem okviru opraviš nakup," so ponazorili.
Ob tem potrjujejo pravilnost ukrepa, da morajo biti starejši ljudje predvsem doma, a dodajajo, da se v mnogih primerih ne da izogniti obiska trgovin. "Vsi upokojenci niso v tako visoki starosti, da bi v teh zaostrenih razmerah, ko oskrba sloni predvsem na prostovoljcih, oteževali samooskrbo tistih mlajših, ki to ob upoštevanju zaščitnih ukrepov lahko storijo," so v ZDUS zapisali v sporočilu za javnost.
Sindikat upokojencev: Vlada naj takoj ukine diskriminacijo in stigmatizacijo upokojencev
Zelo ostri pa so bili v Sindikatu upokojencev Slovenije: "Novi koronavirus zelo ogroža tudi upokojence v Sloveniji, kjer je vsak peti prebivalec starejši od 65 let. In tako kot je bilo pred pojavom korone v naši državi zelo malo skrbi za starejše, zelo malo možnosti za vključevanje starejših v odločanje o vprašanjih, ki jih zadevajo in tudi v odločanje o širših družbenih vprašanjih, sedaj ni nič boljše, je še veliko slabše."
"Najhuje je v domovih za starejše, kjer se odgovorni v vladi, na pristojnih ministrstvih na prve okužbe niso dovolj strokovno odzvali. Zaradi neodzivnosti odgovornih in pomanjkanja zaščitnih sredstev je položaj v domovih vsak dan težji - po Metliki, Šmarju pri Jelšah, je zdaj najhuje v Ljutomeru. Oskrbovanci v teh in drugih domovih se sprašujejo, ali so že na vrsti ali pa bodo na pot med odpisane še malo čakali," so zapisali.
Povsem se je zanemarilo dejstvo, na katerega so opozarjali leta, da so v domovih za starejše neustrezni, zastareli standardi in normativi zdravstvene in socialne oskrbe. "Opozarjali smo, da se namenja najmanj sredstev iz proračuna za potrebe starejših v primerjavi z drugimi razvitimi evropskimi državami. Žal je to dejstvo tudi sedanja vlada povsem zanemarila."
'Zelo nas je prizadel ukrep, s katerim je upokojencem dovoljen obisk trgovin le dve uri na dan'
"Starejši smo obiskovali trgovine po potrebi in smo sami ocenili, kdaj je obisk najbolj primeren glede na število obiskovalcev. Pri tem smo bili pogosto deležni pomoči svojih bližnjih, brez njih smo bili in smo vedno bolj nemočni," pa so za razliko od ZDUS in zagovornika enakosti prepričani, da omejen čas za nakup ni prava rešitev.
"Tisti, ki so si to diskriminacijo, stigmatizacijo izmislili, se niso mogli zgledovati po rešitvah v razvitem svetu. Ta ukrep posega v temeljne človekove pravice, tudi v pravico in dolžnost varovanja zdravja upokojencev," so še dodali. Zahtevajo, da vlada ukrep takoj ukine.
DeSUS: V trgovinah v dveh urah prihaja do velike koncentracije ljudi
Tudi stranka DeSUS meni, da omejitev nakupovalnega intervala za upokojence in ostale ranljive skupine zgolj med 8. in 10. uro zjutraj ni najbolj ustrezna, saj gre za več kot 650.000 ljudi. Kot so zapisali v stranki, je vlada ukrep sprejela v dobri veri, za zaščito trenutno najbolj ranljive in izpostavljene generacije, a se je v praksi izkazalo, da dve uri dnevno nista dovolj za skoraj tretjino prebivalstva Slovenije.
V trgovinah po navedbah DeSUS v dveh urah prihaja do prevelike koncentracije ljudi, kar pa lahko doseže ravno nasprotne učinke od želenih. Ministrstvu za gospodarski razvoj in tehnologijo so poslali predlog, da se nakupovalni interval podaljša za dve uri. "Predlagamo, da bi starejši lahko obiskali živilske trgovine tudi med 13. in 15. uro, lahko pa skupaj oblikujemo tudi kakšno boljšo rešitev," so ponudili v sporočilu za javnost.
KOMENTARJI (402)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.