"Julian Assange, njegova ne-svoboda, je tudi moja," je pisalo na enem od plakatov protestnikov.
Tudi govorci na Globalnem protestu proti kriminalizaciji novinarstva so opozarjali na prihodnost svobode govora in medijev. Novinarka Monika Weiss je pozvala, da se mora pregon Assangea končati, saj je dostop do informacij nujno potreben minimum za kakovostno novinarstvo.
"Pravica javnosti je, da smo obveščeno o tem, kaj počnejo naše vlade," pa je dejala direktorica Amnesty International Slovenija Nataša Posel. Po oceni Jadranke Vesel in panevropskega gibanja DiEM25 Slovenija se z dogajanjem okoli Assangea izgublja demokracija.
Pesnik Andrej Rozman Roza pa je bil kritičen do Velike Britanije, ki se podreja ZDA. "Ne bodi pudelj ZDA," je dejal.
Protestniki in govorci so med drugim opozarjali, da obtožnice ZDA proti Julianu Assangeu spodkopavajo pravico javnosti do informiranja, svobodo medijev in govora. Obenem po njihovem tudi razmere v Sloveniji niso najbolj rožnate, ko na primer, kot so opozorili, strankarski mediji širijo sovraštvo in lažne novice.
Po oceni organizatorjev protesta skupine Free Assange Slovenia in Protestivala se je na Trgu republike zbralo okoli 200 ljudi, medtem ko je policija ocenila, da je se protesta udeležilo okoli 60 oseb.
Protesti, na katerih so zahtevali osvoboditev Assangea, so se danes zvrstili po celem svetu. Med drugim v Londonu, kjer se je danes začela glavna obravnava glede zahteve ZDA za izročitev ustanovitelja Wikileaksa. Primer proti 48-letniku velja za preizkusni kamen za svobodo medijev v digitalni dobi ter meje ameriškega pravosodja.
Obtožnica ZDA proti Assangeu ima 18 točk. Med drugim je obtožen vohunjenja in zarote z ameriško žvižgačko Chelsea Manning, ki naj bi ji pomagal dešifrirati geslo računalniškega omrežja ameriške administracije. Če ga bodo spoznali za krivega, mu grozi do 175 let zapora.
Pretekli teden so komisarka Sveta Evrope za človekove pravice Dunja Mijatović in več nevladnih organizacij pozvale London, naj ne izročijo Assangea, saj da bi to lahko vplivalo na svobodo medijev. Poteka tudi zbiranje podpisov pod več peticij, med drugim v okviru nevladne organizacije Amnesty International.
KOMENTARJI (26)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.