Slovenija

Poziv za varčevanje

Ljubljana, 09. 09. 2006 09.34 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Stanovanjski sklad je objavil javni poziv za dolgoročno varčevanje v nacionalni stanovanjski varčevalni shemi.

Višina stanovanjskega posojila, ki ga lahko dobi varčevalec ob zaključku varčevanja, je najmanj dvojni znesek privarčevanih sredstev
Višina stanovanjskega posojila, ki ga lahko dobi varčevalec ob zaključku varčevanja, je najmanj dvojni znesek privarčevanih sredstev FOTO: POP TV

Stanovanjski sklad RS je objavil javni poziv za dolgoročno varčevanje v nacionalni stanovanjski varčevalni shemi (NSVS). Sedem izbranih bank - Abanka Vipa, Banka Celje, Banka Domžale, Banka Koper, Gorenjska banka, Nova Ljubljanska banka in SKB banka - ponuja 15.000 varčevalnih lotov. Najnižji mesečni varčevalni znesek znaša 12.000 tolarjev oz. 50,08 evra, varčevalec pa lahko vplača tudi več lotov.

Varčevalec mora v okviru varčevalnega leta vplačati najmanj znesek desetih pogodbenih mesečnih varčevalnih zneskov in varčevati najmanj toliko mesecev, kot je to določeno v varčevalni pogodbi. Doba varčevanja je najmanj pet in največ deset let, obrestna mera pa znaša 3,2 odstotka in je fiksna za obdobje enega leta.

Po zaključku varčevanja lahko varčevalec prosto razpolaga s privarčevanimi sredstvi in pridobi pravico do dolgoročnega stanovanjskega posojila. Varčevalec lahko tudi odstopi od varčevalne pogodbe, vendar mu v tem primeru pripadajo le obresti na privarčevana sredstva, ne pa tudi letna premija, ki se pripiše na varčevalni račun po preteku vsakih 12 mesecev varčevanja.

Višina stanovanjskega posojila, ki ga lahko dobi varčevalec ob zaključku varčevanja, je najmanj dvojni znesek privarčevanih sredstev. Obrestna mera za posojila je za eno odstotno točko povečana obrestna mera za varčevanje, ki velja v času odplačevanja posojila in je enaka efektivni obrestni meri, pri čemer v izračunu niso upoštevani stroški zavarovanja kredita.

To je že šesti poziv sklada za varčevanje v NSVS. Prvi javni poziv za varčevanje v NSVS je sklad objavil v letu 1999. Do leta 2003 jih je skupaj objavil pet, v letih 2004 in 2005 pa razpisov ni bilo. Doslej so se iztekle že tri petletne NSVS. V še 'žive' sheme je vključenih 33.075 varčevalnih pogodb.

Varčevalci, ki so že zaključili varčevanje, so skupaj privarčevali skoraj 68 milijard tolarjev. Varčevalci, ki še varčujejo v NSVS, pa imajo skupaj privarčevanih skoraj 38 milijard tolarjev glavnice. Sklad je doslej izplačal približno 7,6 milijarde tolarjev premij, navajajo na stanovanjskem skladu.

Lani zgradili sedem odstotkov več stanovanj

Blok
Blok FOTO: POP TV

Lani je bilo v Sloveniji v gradnji več kot 19.000 stanovanj. Od tega jih je bilo dograjenih približno 40 odstotkov oz. 7500, kar je sedem odstotkov več kot predlani. Največ stanovanj je bilo zgrajenih v osrednjeslovenski regiji (31 odstotkov), sledi podravska regija z 21 odstotki, najmanj stanovanj v gradnji pa je bilo dokončanih v spodnjeposavski in zasavski regiji, po dva odstotka, je razbrati iz poročila državnega statističnega urada.

Večina lani dokončanih stanovanj, 95 odstotkov, predstavljajo novogradnje. Novozgrajeno stanovanje je v povprečju merilo 107 kvadratnih metrov; v enostanovanjskih stavbah v povprečju 144 kvadratnih metrov, v večstanovanjskih pa v povprečju 76 kvadratnih metrov. Dobrih 40 odstotkov dokončanih stanovanj je imelo štiri sobe ali več.

Po številu dokončanih stanovanj je med osrednjeslovenskimi občinami izstopala mestna občina Ljubljana z več kot 1300, med podravskimi občinami pa mestna občina Maribor s 650 dokončanimi stanovanji.

V stanovanjskem skladu je bilo lani skupaj 805.000 stanovanj. Povprečna površina stanovanj je dosegala 76 kvadratnih metrov, kar je dober kvadratni meter več kot ob popisu leta 2002. Dobra polovica vseh stanovanj se nahaja v mestnih naseljih in v povprečju merijo 71 kvadratnih metrov. V ruralnih naseljih stanovanja merijo v povprečju dobrih 81 kvadratnih metrov.

Polovica stanovanj celotnega sklada je bila zgrajena v obdobju med letoma 1971 in 2005. Najintenzivneje pa se je stanovanja gradilo med letoma 1971 in 1980, in sicer je bilo v tem obdobju zgrajenih 23 odstotkov stanovanj sklada. Podatki statističnega urada še kažejo, da je bilo konec lanskega leta v stanovanjskem skladu dobrih 20 odstotkov stanovanj brez centralne kurjave, osem odstotkov pa brez kopalnice.

SORODNI ČLANKI

  • BRICKS 1
  • BRICKS 2
  • BRICKS 3
  • BRICKS 4
  • BRICKS 5
  • BRICKS 6
  • BRICKS 7

KOMENTARJI (4)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

theykilledKenny
10. 09. 2006 18.28
Hehe larifari. Bolj kot to je zanimivo, koliko ljudi jim dejansko nasede :)
bnam 2707
10. 09. 2006 10.20
V.mes pa ves ta obdobje plačuješ visoko najemnino,70 ali već tisoč na mesec namesto,da bi šel v nakup in raje plačeval kredit.Kaj je tukaj ugodnega?To je perfidna natega! Pri nas ni čistih hipotekarnih kreditov za nakup stanovanja,ker to pač ni v interesu kapitala!
doc6si
10. 09. 2006 07.46
Meni je pa se zdi varčevanje preko NSVS popolnoma v redu. Pri 24 letih vstopiš v NSVS, ker pač nimaš premožnih staršev, da bi ti kupili stanovanje, potem 10 let plačuješ, VARČUJEŠ, podpiraš državo, torej si potem star-a 34 , da lahko potem vzameš UGODEN kredit na 20 - 25 let da boš lahko kupil ( MORDA ) stanovanje. Če to ni ugodno, potem pa res ne vem kaj ni.
bnam 2707
09. 09. 2006 10.21
Nova natega! V drugih državah članicah EU je zadeva povsem drugačna. Pozanimajte se,pa boste zvedeli.Tam ni problem dobiti hipotekarnega kredita za nakup nepremičnine,tukaj pa so stvari drugačne. Cel bančni sistem deluje nam v škodo. Tisti ,ki kupuje camp rikolico,se mu resda splača varčevati,kdor pa kupuje stanovanje,pa je bolje,da svojega denarja ne veže na naše banke!