Janša tudi zahteva ugotovitev odgovornosti tistih, ki bi morali zakonito ukrepati že pred incidentom. Prav tako Janša pričakuje, da bo vlada pripravila predlog zakona, ki bo urejal romsko problematiko. Po njegovem namreč lokalne skupnosti in občine v skoraj vseh dosedanjih primerih niso imele dovolj moči, pooblastil ter sredstev za zadovoljivo reševanje romskega vprašanja.
Romi marsikje živijo v neurejenih razmerah, na neprimernih mestih in neredko tudi v konfliktih z lokalnim prebivalstvom. Razlogi za takšno stanje so številni, problemi kompleksni, dosedanje rešitve pa so bile nezadostne in omejene s pomanjkanjem dorečenih pravil. S takšnimi problemi se srečujejo številne občine v Prekmurju, na Dolenjskem in v Beli Krajini, še posebej pa so razmere neurejene v občinah Ivančna Gorica in Grosuplje, je med drugim zapisal predsednik SDS.
Ustava v 65. členu določa, da položaj in pravice romske skupnosti ureja zakon. Janša tako v pismu ugotavlja, da vlada kljub številnim problemom v desetih letih po sprejetju tega določila še vedno ni predlagala zakona, ki izhaja iz ustavne obveze. Zato vlado in Ropa sprašuje, kdaj bo predlog takšnega zakona prispel v državni zbor in kateri so razlogi, da se to še ni zgodilo. Sicer je Janša že v začetku leta 2002 prejel odgovor vlade, v katerem ta zavrača sprejem posebnega zakona o urejanju romske problematike in zatrjuje, da je bilo že vse narejeno ter da je bil omenjeni člen ustave že uresničen v sedmih različnih področnih zakonih, navaja Janša.
Vaščani vzeli pravico v svoje roke
Ker policisti naj ne bi imeli pristojnosti, da bi Rome, ki so se nastanili na zemljišču enega od vaščanov, fizično odstranili, so vaščani pravico vzeli v svoje roke. O svoji nameri so obvestili policijo, kjer so jim odločno svetovali, naj ne hodijo nikamor. 25 vaščanov je kljub temu odšlo proti gozdu, kjer se je streljanje tudi začelo. "Mi smo se odločili, da reagiramo po svoje, saj se stvar ni premaknila iz mrtve točke," je povedal očividec streljanja in dodal: "Avto se je premikal, mladenič pa je skozi okno slepo streljal na nas. Bilo je več strelov oziroma pač avtomatska pištola." Vaščani so zavrnili govorice, da so se Romom približali z lovskimi puškami. "Če bi šli mi oboroženi v tabor, do tega ne bi prišlo," dodaja očividec.
Župan Ivančne Gorice Jernej Lampret bo na notranje ministrstvo naslovil zahtevo, naj v tem mestu po desetih letih znova odpre policijsko postajo. "Mislim da je policija storila premalo. Niso izgovor tukaj pooblastila. Ne samo to, policija mora biti prisotna in čutiti napetost med ljudmi, še posebno tedaj, ko Romi dobijo nadvlado in ustrahujejo naše okoliško prebivalstvo," dodaja Lampret.
Da je problem padel zgolj na ramena lokalnih skupnosti, bodo občine dolenjske regije opozorile tudi na protestem shodu v Ljubljani čez dober teden dni.