Ponovno odločanje o sprejemu zaključnega računa predlanskega proračuna je bilo potrebno, ker ga je DZ 29. januarja na redni januarski seji zavrnil. Zaradi tega poslanska skupina SDS ni želela več sodelovati na seji, na kateri sta ostali še ratifikaciji protokolov o vstopu Hrvaške in Albanije v zvezo Nato.
Skupina poslancev je zatem zahtevala sklic izredne seje DZ, vlada pa je predlog zaključnega računa ponovno poslala v obravnavo v DZ v nespremenjenem besedilu. O tem je DZ odločal na današnji izredni seji.
Komisija DZ za nadzor financ je predlagala sprejetje proračuna
Sicer pa je že komisija DZ za nadzor javnih financ parlamentu vnovič predlagala, naj sprejme zaključni račun državnega proračuna za leto 2007. LDS in SD sta glasovali proti, Zares pa stališča ni predstavil.
'Pri glasovanju gre za politični prestiž'
Nepravilnosti in prikrivanje dejanskih rezultatov upravljanja državnega proračuna v letu 2007 so poslanke in poslance SD privedli do zaključka, da je predlog obravnavanega zaključnega računa netransparenten in v neskladju s področno zakonodajo, je povedala Breda Pečan. Ker pa se zavedajo odgovornosti do domovine in mednarodne skupnosti, bodo glasovali tako kot vedno, odgovorno in državotvorno, je dodala. Kako je to, ni povedala, je pa spomnila, da so ob prvem glasovanju sprejemu zaključnega računa nasprotovali.
Danes ni razloga, da bi glasovali drugače kot prvič, je menil Borut Sajovic (LDS). Kot je pojasnil, so na januarski seji potrditvi zaključnega računa nasprotovali – glasovali so v skladu s svojo vestjo in obkrožili proti. "To pa zato, ker je treba odločitve računskega sodišča spoštovati," je dejal Sajovic.
Proti so na januarski seji glasovali tudi v poslanski skupini Zares, tokrat pa se bo po besedah Vilija Trofenika vsak odločal po lastni presoji. Svoje stališče so že predstavili, zato ga je nesmiselno ponavljati, je dejal poslanec Zaresa. Ob tem je opozoril, da ne gre le za nezakonito evidentiranje prihodkov in odhodkov ter posledično nepravilno prikazovanje rezultata državnega proračuna, temveč tudi za nepravilno proračunsko načrtovanje.
Nasprotno so poslanci DeSUS zaključni račun podprli že ob prvem glasovanju, zato po besedah Vilija Rezmana nimajo zadržkov, da ga ne bi tudi tokrat. Današnja izredna seja sicer ni sklicana zaradi proračuna, temveč zaradi političnega prestiža, je ocenil. Strinjal se je, da so nekateri rezultati predlanskega proračuna res zelo dobri, a je pozval tudi k priznanju napak, ki jih je ugotovilo računsko sodišče.
Tudi Janez Ribič (SLS) je menil, da gre ob ponovnem glasovanju o zaključnem računu državnega proračuna za leto 2007 za vprašanje prestiža. Spomnil je na finančno krizo ter menil, da je obravnavana tema popolnoma nepomembno vprašanje – "gre za prepir o oslovi senci". V SLS bodo ponovno glasovali za in tudi koalicija bi po njegovem mnenju ravnala odgovorno, če bi priznala dosežke prejšnje vlade ter zaključni račun sprejela.
Jože Tanko (SDS) je izredno sejo označil za popravni izpit za koalicijo in ji predlagal, naj ga vzamejo resno. Zaključni račun, ki ga je ponovno vložila Pahorjeva vlada, je spričevalo dela prejšnje vlade za leto, v katerem so se opazno izboljšali razvojni trendi Slovenije, je spomnil.
Nasprotno je Zmago Jelinčič (SNS) vprašal, ali bodo morali glasovati tolikokrat, da bo rezultat pravšnji. Tako se v demokraciji ne počne, je opozoril. Današnja seja je daleč stran od demokratičnosti in tudi totalitarnih režimov, kjer se je glasovalo toliko časa, kolikor je bilo pogodu vladajoči strukturi, je opozoril.
Kamnar: Račun bomo popravili v letu 2008
O vsebini zaključnega računa državnega proračuna za leto 2007 na seji niso razpravljali. Predsednik računskega sodišča Igor Šoltes je uvodoma spomnil, da je računsko sodišče z revizijo prišlo do drugačnih podatkov kot vlada, proračun namreč po teh izračunih ni zabeležil 37 milijonov evrov presežka, temveč devet milijonov evrov primanjkljaja. Poleg tega je sodišče odkrilo tudi nekatere napake pri beleženju poslovnih dogodkov, kar se je po Šoltesovih besedah sicer dogajalo tudi v preteklosti.
Državna sekretarka na ministrstvu za finance Helena Kamnar pa je pojasnila, da vlada zaključnega računa za leto 2007 zaradi pomanjkljive zakonodaje ne more popraviti, zato bo ugotovljene napake odpravila pri zaključnem računu proračuna za leto 2008. Da ne bi več prihajalo do takšnih zapletov, pa namerava vlada pripraviti predpise, s katerimi bi dorekli, kako se je dolžna odzivati na ugotovitve računskega sodišča.
KOMENTARJI (109)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.