V oddaji Kdo vam laže, ki jo vodi Boris Tomašič, je eden izmed klicateljev pozival k oboroženemu uporu proti aktualni oblasti. "Ob tej naši bedasti vladi, ki jo imamo sedaj, jaz ne vidim drugega, kot da Slovenija nima več imena 'Naša država Slovenija', zdaj imamo novo ime: 'Socialistična zveza delovnega ljudstva'. Jaz ne vem, kaj je to. Borba za Slovenijo se bo sedaj ponovila. Pozivam vse Slovence, da se pripravijo za boj, da nazaj dobimo Slovenijo. Tisti, ki imate orožje doma, ga ne predajte nazaj policiji. Tisti, ki ga nimamo, si ga bomo nabavili, da se obračunamo. Ker tukaj drugega ni. Ker sila zahteva silo."
Na to se je odzval voditelj, ki je dejal, da je že večkrat ponovil, da se bo oblast zamenjala s silo. "Jaz sem že pred časom rekel: prišli so s krvjo na oblast, očitno bodo z oblasti samo na silo šli. Bojim se, da bo to res. Drugače, vidite, kaj delajo, da nas bodo podjarmili in ni zastojn Cankar pisal, da smo hlapci, če bomo to dovolili." Tomašič je komentar na klic sklenil s pozivom k "spremembam na bolje" in pozval tiste, ki so glasovali za aktualno vlado, "naj se ne slepijo".
Dialog na Nova24TV je sprožil burne odzive v javnosti. Predsednica državnega zbora Urška Klakočar Zupančič je po poslušanju posnetka celo sklenila prekiniti sejo državnega zbora za 15 minut, ker jo je posnetek pretresel.
Na obtožbe, da sodeluje v pozivanju k nasilju, se je odzval tudi Tomašič in le-te zanikal. "Nikoli nisem pozival k nasilju, ravno nasprotno. Tudi v torek nisem. Vse drugačne interpretacije so zlonamerne. Problem je, ker se svobodnjaki bojijo nezadovoljstva ljudi in mirnih shodov. Zato me skušajo utišati. Ne bo jim uspelo. Je pa zanimivo, kdo vse se je prepoznal v izjavi, da so prišli s krvjo na oblast."
Kazenski zakonik (KZ-1-NPB4) v 34. poglavju, ki opredeljuje dejanja zoper obrambno moč države, definira kazniva dejanja oboroženega upora, veleizdaje in ščuvanja k nasilni spremembi ustavne ureditve. Ali gre za sum kaznivega dejanja po katerem izmed členov zakonika, smo vprašali tudi Policijo. Ta potrjuje, da je seznanjena s primerom, prejela pa je tudi prijavo. "Preverjamo obstoj morebitnega kaznivega dejanja, za katerega se storilec preganja po uradni dolžnosti, oziroma prekrška. V tej zvezi se bomo tudi povezali s pristojnim državnim tožilstvom," so zapisali v odgovoru.
Odzvala se je tudi Agencija za komunikacijska omrežja in storitve Republike Slovenije (AKOS), ki je sporočila, da bo v zvezi z zapisanim pristopila k uvedbi postopka inšpekcijskega nadzora, kjer bo ugotavljala, ali gre za spodbujanje k nestrpnosti. Ko bo postopek zaključen, bo agencija o ugotovitvi obvestila javnost na svoji spletni strani, so še zapisali v odgovoru za našo spletno stran.
V začetku lanskega leta je takratna voditeljica oddaje Faktor na TV3 Norma Korošec poskrbela za podobno ogorčenje, ko je napadla Afričane in Žide ter prve označila za "manj inteligentne", druge pa za "nacionalno skupnost, ki nadzira politiko in zabavno industrijo". AKOS je v postopku inšpekcijskega nadzora televizijskemu programu TV3 naložil, da preneha s spodbujanjem rasne neenakopravnosti ter izzivanjem rasnega sovraštva in nestrpnosti.
KOMENTARJI (982)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.