Slovenija

Poziv k bojkotu referenduma

Ljubljana, 23. 03. 2004 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 6 min

Forum za levico je začel s kampanjo za bojkot referenduma o pravicah izbrisanih.

izbrisani, shod
izbrisani, shod FOTO: POP TV

Kot so dejali predstavniki foruma na današnji novinarski konferenci, so se za tak korak odločili zaradi mnogih razlogov, v prvi vrsti pa zaradi človekovih pravic, ki ne morejo biti predmet referendumskega odločanja.

"Demokratični postopek z nedemokratično in protipravno vsebino ne vodi v poglabljanje demokracije, temveč v diktaturo večine," je dejal Gorazd Kovačič. Franco Juri ga je dopolnil, da se z referendumom - ki ga sicer spoštujejo kot institut odločanja - podpihuje ksenofobija. V okviru kampanje so pripravili plakat s pozivom za bojkot, organizirali pa bodo, ob opozarjanju, da forum ni politična stranka in da jim ne gre za zbiranje političnih točk v predvolilni kampanji, tudi druge aktivnosti, ki bodo okrepljene tik pred referendumom, 4. aprila.

Kot je pojasnil Kovačič na današnji novinarski konferenci, so se za bojkot odločili zaradi mnogih razlogov, zlasti pa zaradi človekovih pravic, ki so nad ustavo, slednja pa je nad glasom ljudstva. Za bojkot so se odločili tudi zaradi zakonitosti: predlagatelji referenduma trdijo, da izbrisa sploh ni bilo in da so izbrisani odgovorni za svoj brezstatusni položaj. Vendar je ustavno sodišče že trikrat razsodilo nasprotno, tako da se je teza desnice sprevrgla v spor z omenjenim sodiščem, kar nenazadnje pomeni tudi, da nasprotovanje pravicam izbrisanih ruši ustavni in pravni red ter avtonomijo sodne veje oblasti. Poleg tega je po besedah Kovačiča referendum o tehničnem zakonu brezpredmeten in bo brez pravnih posledic. Notranji minister Rado Bohinc že izdaja odločbe izbrisanim, tako da tehnični zakon ni več potreben, zato tudi ne izpodbijanje omenjenega zakona na referendumu, menijo v forumu.

Razlog za bojkot referenduma je tudi boj proti nestrpnosti, saj naj bi bil edini cilj predlagateljev referenduma, tako predstavniki Foruma za levico (FL), spodbujanje nestrpnosti proti izbrisanim. Posledica takega cilja je ozračje nestrpnosti v politiki in javnem življenju, kar lahko širi sovraštvo in nezaupanje do različnih skupin ljudi, so prepričani v FL.

Če bi referendum uspel, pa bi bili politični posledici onemogočanje sprejetja sistemskega zakona in podaljševanje že dvanajst let trajajočega brezstatusnega položaja in življenjskih stisk izbrisanih prebivalk in prebivalcev Slovenije, meni Kovačič. V forumu še opozarjajo, da stroški referenduma presegajo vsote odškodnin, o kateri sta se parlamentarna desnica in leva sredina že dogovorili. Stroškov pa bo še veliko več, če bo desnica izterjale še referendum proti sistemskemu zakonu. Nenazadnje bi lahko nizka volilna udeležba na referendumu spodbudila nujno politično razpravo o spremembah zakonodaje o referendumu in ljudski iniciativi. "Možnosti referendumskih pobud je treba omejiti na interesne vsebine in zakonsko preprečiti odločanje o človekovih pravicah in njihovem uresničevanju na referendumu," je dejal Kovačič. Po mnenju predstavnikov referenduma je potreben tudi polovični kvorum udeležbe (50 odstotkov plus 1), ki bi vsaj delno potrjeval legitimnost referenduma.

Nenazadnje pa bi bojkot prinesel zaušnico tako desnici kot "levi sredini". Prvim zato, ker stavijo na spodbujanje sovražnosti in nestrpnosti med ljudmi, kulturami in verami, zato bodo morali odstopiti od začrtane smeri ali pa bodo poraženi na volitvah. Drugim pa forum očita, da so zapleti pri reševanju položaja izbrisanih tudi posledica njihovega taktiziranja in nedoslednosti. "Brezno sovraštva in ksenofobije, v katerega so vodilni politiki teh strank zdrsnili po lastni krivdi, je opozorilo pred koketiranjem z nestrpnostjo v prihodnje. Edini sprejemljivi odgovor na nestrpne pobude in pritiske je odločno ukrepanje odgovornih oseb za zaščito ustavnosti, zakonitosti in človečnosti," je dejal Kovačič. Zato vidijo v forumu tudi razlog za bojkot vladne dvoličnosti. V forumu so namreč prepričani, da je tudi tehnični zakon poskus manipulacije z odločbo ustavnega sodišča, izdano aprila lani. Opozarjajo, da se med primere, ki morajo brez posebnih procedur retroaktivno prejeti status stalnega bivališča, uvršča bistveno manj oseb, kot je to opredelila ustavna odločba. Najboljša pot je po mnenju pristašev foruma uresničevanje osme točke ustavne odločbe, torej neposredno in neselektivno izdajanje odločb. Vlado opozarjajo, da je po koncu ovir za izdajanje odločb dvema tretjinama nespornih primerov dolžna izpeljati sprejem pravičnega sistemskega zakona, ki bo uredil položaj preostalih.

Plakati, ki jih bodo predstavniki FL po Sloveniji nalepili že danes, so v belo-rdeče-črni barvi, na njih pa je upodobljena glava človeka, ki jo veliki prst potiska v volilno skrinjico. Pod karikaturo, na kateri je zapisano Referendum nestrpnosti, je napis: "Ustavi sovraštvo, zavrni izpis pravne države, zavrni referendum proti človekovim pravicam! Pravica drugega je tudi tvoja pravica. Za solidarnost, socialno pravičnost, človekove pravice in sobivanje vseh ljudi!" Pod napisom je še pripisan Forum za levico.

Poleg plakatov bodo predstavniki FL in ostali, ki se jim bodo pridružili pri bojkotu (zaenkrat so se jim do določenih mestih pridružili med drugim člani Mladega foruma ZLSD), organizirali tudi druge aktivne oblike bojkota. Na dan referenduma se bodo ob 12. uri na Prešernovem trgu zbrali pristaši bojkota referenduma, in prebrali svoje mnenje oz. izjavo. Dejavni bodo tudi v Kopru, kjer bodo imeli pristaši bojkota več srečanj, ter v Mariboru. Tam so že ustanovili ad hoc koalicijo za bojkot referenduma, priključilo pa se jim je že več civilnih društev, organizacij. Na predvečer referenduma, v soboto 3. aprila, bodo Mariborčani verjetno organizirali tudi protest s sežigom vabil na referendum. Ob koncu novinarske konference je sicer podporo bojkotu dal tudi poslanec ZLSD Aurelio Juri. Tako razpoloženje po njegovem mnenju vlada tudi v združeni listi, vendar formalnega sklepa v stranki še niso dorekli.

SNS: Krivic ne zaupa slovenskim državljanom

Sašo Peče
Sašo Peče FOTO: POP TV

Namigovanja pravnega zastopnika društva izbrisanih Matevža Krivica, da bo izražanje volje ljudstva na referendumih v zvezi z izbrisanim, Slovenijo pahnilo v še eno pravno-politično zmedo, enostavno ne držijo, so prepričani v poslanski skupini SNS. "Zadnji napad Krivica kaže na njegovo neomajno prepričanje o sebi, kot vsevedu, v skladu z načelom, če niste z menoj ste proti meni, proti človekovim pravicam in proti celotni državi", je v sporočilu za javnost zapisal poslanec SNS Sašo Peče. Ob tem v poslanski skupini pozivajo Krivica, da naj pred "ustvarjanjem veleumov prebere vsaj ustavo in prepusti zakonodajni in izvršilni oblasti, da opravljata vsaka svoje delo".

Peče sicer še meni, da Krivic verjetno ne zaupa slovenskim državljankam in državljanom, zato bi status vsem tistih, ki so s svojim delovanjem v prvi vrsti škodovali slovenski osamosvojitvi, enostavno povrnil na račun davkoplačevalcev. Po njegovem mnenju Krivic v svojih nastopih in sporočilih sam postavlja meje in pravila, ki jih v Sloveniji ne bi smel nihče prekoračiti. Ob tem Peče dodaja, da Krivic prav tako ne zna oziroma ni sposoben v interesu celotne države sesti za mizo in na podlagi konkretnih in dejanskih dejstev zadevo rešiti in jo pripeljati do konca.

Matevž Krivic
Matevž Krivic FOTO: POP TV

Kot je znano, je Krivic danes izrazil bojazen, da smo glede referendumov o problemu izbrisanih pred novo pravno-politično zmedo. Če predsednika SDS in NSi, Janez Janša in Andrej Bajuk, ne bosta upoštevala opozorila parlamentarne zakonodajno-pravne službe in predsednika DZ Boruta Pahorja o nejasnosti referendumskega vprašanja na predhodnem zakonodajnem referendumu o sistemskem zakonu o izbrisanih, je glede na 15. člen zakona o referendumu in ljudski iniciativi (ZRLI) potrebno, da se o tem izreče državni zbor. Ta bi moral Janšo in Bajuka opozoriti na kar dvojno neskladnost njunega vprašanja z ZRLI, je Krivic zapisal v sporočilu za javnost. Ob tem je javnost pozval, naj "naredi konec Janševemu norčevanju iz zakonov in ustave".

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
  • 17
  • 18
  • 19
  • 20