
Zbornica kmetijskih in živilskih podjetij (ZKŽP) je v državnem svetu predstavila kampanjo Kupujem slovensko, ob tem pa tudi opozorila na težave agroživilske industrije. "Trend danes je, da velike korporacije proizvajajo tam, kjer je ceneje. To velja za elektroniko, tekstil in tudi za hrano. Prizadevati si moramo, da se samooskrba s hrano v Sloveniji poveča iz zdajšnih 40 na vsaj 80 odstotkov. Živilskopredelovalna industrija ima to prednost, da se povpraševanje po hrani ne bo zmanjšalo, vendar pa bo ta morala biti zmeraj bolj kakovostna, a posledično tudi dražja,“ je izzive, pred katerimi se je znašla prehrambna industrija, povzel predsednik državnega sveta Blaž Kavčič, ki je spomnil, da globalna kriza tudi te panoge ni obšla.
"Ravno v teh kriznih razmerah je več kot primeren čas, da ponovno opozorimo, kako globok pomen ima kampanja Kupujmo slovensko. S kupovanjem izdelkov domače živilskopredelovalne industrije krepimo vertikalno povezanost primarne kmetijske dejavnosti z živilsko predelovalno industrijo, povečujemo sledljivost prehrambnih izdelkov in s tem zagotavljamo kakovostno prehrano potrošnikov,“ pa je dejal predsednik upravnega odbora ZKŽP Iztok Bricl. Direktorica zbornice Tatjana Zagorc je spomnila, da Slovenija s takšno akcijo ni posebnost, sosednje države jih namreč izvajajo že več kot deset let. Cilj kampanje, je povedala, je vzpostavitev prepoznavnosti in krepitev zaupanja v slovenske izdelke.
Nastopil je tudi prodekan Biotehniške fakultete Janez Hribar, ki je opozoril, da je preveč poudarka na kratkoročnem profitu. Naslednja težava živilske industrije so po njegovem mnenju trgovci, saj je njihov delež v maloprodajni ceni prevelik, grožnjo pa predstavlja tudi tuja konkurenca. "Posledica prihoda tujih izdelkov je spreminjanje prehranskih navad Slovencev. In celo več kot to. Zato pozivam – jejmo slovensko hrano, pridelano v svojem domačem okolju, ker je naša, dobra in zaupajmo slovenskim proizvajalcem.“ Na koncu je dodal: kampanja naj bo še bolj agresivna.
Vsi – tako državni svetniki kot predstavniki agroživilske industrije – so se strinjali, da je treba spodbujati kupovanje slovenske hrane in da je kampanja pravi korak v tej smeri. "Poziv kampanje naj bo ponovna osvojitev domačega trga. Pa ne s stališča zapiranja trga, temveč z vidika ponudbe kakovostne hrane slovenskim potrošnikom,“ je dejal Kavčič.
Živilska in kmetijska podjetja večino svoje proizvodnje prodajo na domačem trgu, zato je zanje slovenski potrošnik najpomembnejši. Slovenska živilska industrija je tesno povezana tudi s kmeti, saj od njih odkupuje pridelke in tako zagotavlja obstoj 100.000 kmetom in njihovim družinam.
KOMENTARJI (51)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.