Glede namere Hrvaške, da skupaj z Italijo razglasita izključno ekonomsko cono (EEZ) v Jadranu, forum ugotavlja, da morata biti skrb za ekološko ravnovesje in ustrezno gospodarjenje z Jadranom skupna vsem jadranskim državam. Zato podpira izključno take pobude, pri katerih gre za primerne dogovore med vsemi zainteresiranimi državami. Čeprav pomorsko pravo priznava sleherni obmorski državi pravico do razglasitve EEZ v delu mednarodnega morja, ki meji na teritorialne vode, pa forum opozarja na ključno dejstvo, da meja na morju med Hrvaško in Slovenijo še ni določena. "To dejstvo pa močno zapleta oziroma preprečuje, da bi Hrvaška enostransko razglasila EEZ, zlasti v severnem Jadranu," poudarja forum in meni, da bi bil tudi skupni dogovor o EEZ in o slovenski udeležbi v EEZ bližje realnim možnostim, če bi bil sporazum o meji končno potrjen.

Po mnenju foruma je pomembno, da je Slovenija umeščena v dogovore glede severnega Jadrana, pri čemer ne more biti enostranskih posegov v morski prostor, ki se ga dotika več držav. Slovenija sicer morebitne uvedbe EZZ ali ribolovne cone v Jadranu s strani Hrvaške ali Italije ne bo mogla preprečiti, vendar bi moralo prej priti do potrditve sporazuma o morski meji, na tej podlagi pa do primerne soudeležbe Slovenije kot partnerske države pri gospodarjenju v EZZ v Jadranu.
"To mora biti glavna naloga diplomacije, ki se ne sme ujeti v past populističnih not in javnih polemik. Slednje namreč le krepijo nacionalistična razpoloženja in govorico sovraštva, ki sta popolni nasprotij načelom dogovarjanja," poudarja forum. Pri tem poziva javnost, politiko in zlasti vlado, naj se jasno in nedvoumno distancirajo od novih poskusov zaostrovanja razmer, ki jih v obeh državah spodbujajo nekateri politiki.
Kot še poudarja forum, bo Slovenija v EU vstopila naslednje leto, Hrvaška pa se bo povezavi pridružila v bližnji prihodnosti, predvidoma ob naslednji širitvi leta 2007. V EU bosta Slovenija in Hrvaška nastopali s številnimi skupnimi interesi, pri čemer je skupno in dogovorno delovanje nujnost današnje meddržavne in prihodnje evropske politike.
Forum je opozoril tudi na "nevzdržno ravnanje z Jadranskim morjem, za katero je soodgovorna tudi Slovenija". V edino slovensko pristanišče redno plujejo tudi ekološko potencialno nevarni tovori; v zadnjem času vse pogostejši obiski tujih vojaških ladij, tudi jedrskih oziroma z jedrsko oborožitvijo, opozarja forum.