Veliko prahu je dvignila informacija, da Pozitivna Slovenija (PS) pripravlja interpelacijo proti več ministrom. Najprej je v javnosti zakrožilo ime finančnega ministra Janeza Šušteršiča, pozneje sta se omenjala še dva, notranji Vinko Gorenak in minister za zdravje Tomaž Gantar, so sicer neuradne informacije navajali v oddaji 24UR.
Vodja poslanske skupine PS Jani Möderndorfer je sicer sklical novinarsko konferenco na to temo, a imen ni omenjal. Potrdil je le informacijo, da je med njimi Šušteršič. Na vprašanje, ali ga bo doletela prva interpelacija, je Möderndorfer odgovoril, da je tudi on eden od teh ministrov.
Möderndorfer je ob tem spomnil na nedavno sejo parlamentarne Komisije za nadzor javnih financ, na kateri so razpravljali o dokapitalizaciji NLB. "Tisti, ki bi moral članom tega odbora razložiti marsikaj, tega ni storil," je dejal Möderndorfer. To pa je po prepričanju PS nedopustno. V ozadju morebitne interpelacije zoper Šušteršiča naj bi bil sicer poleg vladnega odnosa do NLB tudi zakon o uravnoteženju javnih financ.
"Ko bo čas dozorel, bodo interpelacije tudi vložene," je še dejal Möderndorfer. Po poročanju novinarke 24UR bi prva lahko bila že v ponedeljek.
Šušteršič za zdaj redkobeseden
Odzval se bom, ko bo interpelacija na mizi, je za SVET dejal Šušteršič. "Prepričan pa sem, da v njej ne bo veliko stvari, ki jih ne bi mogli argumentirano zavrniti," je dodal. Vinko Gorenak se je odzval na družbenem omrežju Twitter. "PS baje razmišlja o interpelaciji zoper mene. Kaže, da so opazili, da delam," je zapisal. Gantar interpelacije ne komentira, dokler ne bo vložena.
SD ima svoje načrte
Za zdaj se PS pri "razmišljanju o interpelacijah" še ni pridružila druga opozicijska stranka SD. Vodja poslancev SD Janko Veber je ocenil, da še ni razloga za interpelacijo zoper Šušteršiča, temveč bi bilo "bolj smiselno razmišljati o tem, da vlada ne deluje ravno dobro". Ob tem ne izključuje, da bi na konferenci SD 12. julija razpravljali o konstruktivni nezaupnici zoper premierja Janeza Janšo.
V takem primeru bi bile po Vebrovem mnenju najboljša rešitev nove volitve in ne iskanje novega mandatarja. "Šolo iskanja mandatarja v tem mandatu smo že dali čez. Če bi že razmišljali o tem, bi bile volitve zagotovo primernejša oblika reševanja te situacije," je dejal.
Predčasnih volitev v SD po Vebrovih besedah ne želijo napovedovati, želijo pa vplivati na to, "da se popravijo povzročene krivice v tem času in upam, da bo to šola za vse ostale ukrepe, ki jih Slovenija potrebuje".
Predsednik SD Igor Lukšič je povedal, da se bodo glede morebitne interpelacije zoper Šušteršiča odločali, ko bo čas za to. So se pa po njegovih besedah že pogovarjali o tem, da bo imel minister težave s kredibilnostjo. V pripravi odločitve glede NLB je namreč zagovarjal drugačno stališče, to, za kar se je zdaj odločil, pa označil za eno od najslabših možnosti, je dejal Lukšič.
Janša: Če imajo program, ekipo in večino, naj sestavijo vlado
Razmišljanja o interpelaciji in nezaupnici je komentiral tudi premier Janša. Dejal je, da tega v vladi zagotovo niso pričakovali. "Če mislijo po nekaj mesecih predlagati interpelacijo proti ministru, je to pač neresno, milo rečeno. Če razmišljajo o predčasnih volitvah, potem je treba gospoda Vebra spomniti, da je Slovenija lani šla na predčasne volitve ravno zaradi nesposobnosti njegove stranke, da bi karkoli naredila za to, da bi Slovenija izšla iz krize, in ne vem, zakaj si želijo ponavljanja take situacije," je dejal za mariborsko televizijo RTS.
Dodal je še, da če v opoziciji menijo, da imajo program in dobro ekipo ter trdno večino v državnem zboru, potem naj sestavijo vlado. Po Janševih besedah nihče iz vladne ekipe "ni privezan na to funkcijo", vsi bi zdajle raje šli na dopust, kot pa delali to, kar delajo, za plačo, kakršno imajo.
Virant: Šušteršič potrebuje podporo, ne polen pod noge
Finančnega ministra "čaka še zelo veliko resnega, napornega in odgovornega dela, zato potrebuje predvsem podporo in ne polen pod noge", je o morebitni interpelaciji zoper Šušteršiča povedal predsednik Državljanske liste Gregor Virant. Šušteršič je minister iz kvote njegove stranke. Z morebitnimi razmisleki SD o konstruktivni nezaupnici vladi Virant ni seznanjen.
Predčasne volitve? Katastrofa!
"V tem trenutku iti na predčasne volitve bi bila totalna katastrofa. Ne predstavljam si šestmesečne blokade, šestmesečnega praznega teka, v katerem se ne bi nič zgodilo in bi država še bolj drvela v neko globoko luknjo, iz katere bi se še težje rešila," je novico komentiral vodja poslanske skupine Nove Slovenije (NSi) Matej Tonin.
Po njegovem mnenju interpelacije ne bodo pripomogle k ničemur, razen k brezplodnim razpravam v parlamentu. Spomnil je, da potrebuje opozicija za to, da s pomočjo interpelacije odpokliče ministra, večino v državnem zboru, česar v tem trenutku nima. Opozicijo zato poziva, naj raje predlaga konkretne rešitve. "Nagajati z raznimi interpelacijami in konstruktivnimi nezaupnicami se mi pa zdi iskati pozornost v času poletnih počitnic," je dejal.
Morebitna konstruktivna nezaupnica zoper vlado bi bila ta trenutek zelo neresna in neodgovorna, je ocenil tudi vodja poslanske skupine SLS Mihael Prevc. "Ali bomo šli ponovno na predčasne volitve?" se je vprašal in poudaril, da si država tega ne more privoščiti. Po njegovem mnenju interpelacija zoper Šušteršiča ne bi bila upravičena, zlasti zato, ker gre pri NLB ta trenutek za reševanje zatečenega stanja.
SDS in DeSUS se na razmišljanja opozicije o interpelacijah in konstruktivni nezaupnici vlade nista odzvala.
KOMENTARJI (1789)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.