Pozitivna Slovenija je danes vložila interpelacijo zoper ministra za notranje zadeve Vinka Gorenaka. V omenjeni stranki ministru očitajo odgovornost za izginule podpise pod pobudo za referendum o zakonu za sanacijo bančnega sistema. To je prva interpelacija v tem mandatu vlade Janeza Janše in 29. interpelacija v dosedanjih sklicih DZ.
Vodja poslanske skupine PS Jani Möderndorfer je po vložitvi interpelacije dejal, da so glavna tema interpelacije izginuli podpisi in nezaupanje, ki je bilo s tem dejanjem narejeno. Spomnil je, da so se pogovorili tako s predsednikom DZ Gregorjem Virantom kot z ministrom Gorenakom. Sicer pa pri interpelaciji pričakuje podporo večine poslank in poslancev.
"Neodgovorjeni pomisleki so ostali na strani ministra za notranje zadeve," je poudaril Möderndorfer. Po pregledu dokumentacije v PS trdijo, da gre za subjektivno in objektivno odgovornost. Kar po Möderndorferjevih besedah pomeni, da bi moral minister že zaradi objektivne odgovornosti sam odstopiti, ne pa da so čakali mesec in pol do interpelacije. "Za poduk in zato, da bomo ljudje še verjeli v demokratične postopke in imeli zaupanje v institucije DZ in ne nazadnje tudi vlade, je prav, da gremo tudi skozi to fazo," je prepričan vodja poslancev PS.
'V celoti izgubil zaupanje javnosti in DZ'
Po oceni vlagateljev interpelacije je Gorenak zaradi svojih ravnanj in opustitev dolžnih ravnanj povzročil tako hude posledice za stanje demokracije, vladavino prava in varstva človekovih pravic v Sloveniji, da je v celoti izgubil zaupanje javnosti in DZ ter politično verodostojnost, zato ne more več odgovorno opravljati funkcije ministra.
Kot je poslanska skupina PS navedla v interpelaciji, so jo vložili zaradi poskusa, da bi Gorenak kot minister za notranje zadeve onemogočil referendumsko pobudo volivcev za vložitev zahteve za razpis zakonodajnega referenduma o zakonu o ukrepih za krepitev stabilnosti bank. In sicer z namernim odlašanjem obveščanja DZ in s tem volivcev o tem, ali pobuda izpolnjuje z zakonom določene pogoje, s čimer je po navedbah PS onemogočil, da bi pobudniki pobudo v zakonitih rokih dopolnili skladno z zakonom.
S tem je minister povzročil, da je bil postopek zaključen v škodo pobudnikov, pobuda zavrnjena, državljankam in državljanom pa je poskušal preprečiti izvrševanje splošne in enake volilne pravice in svobodo glasovanja na referendumu, so zapisali v PS.
Pod interpelacijo podpisanih 27 imen
Pod interpelacijo se je podpisalo 27 poslank in poslancev PS, vendar to ne pomeni, da ne bodo do konca interpelacije teh podpisov podkrepile še druge poslanske skupine, je pojasnil Möderndorfer in dodal, da interpelacija to pot ni več politične narave. "Sleherni poslanec in poslanka se mora pri tem vprašanju seveda zamisliti in se opredeliti brez kakršnih koli političnih idej, bodisi znotraj koalicije bodisi tega, da je treba nekoga zavarovati," je povedal vodja poslancev PS, ki pričakuje podporo večine poslancev in poslank.
Za razrešitev bi moralo glasovati 46 poslancev
Za Gorenakovo razrešitev bi moralo glasovati 46 poslancev, kar pomeni, da bi jeziček na tehtnici lahko bila Državljanska lista Gregorja Viranta.
DL se bo o glasovanju še odločala
Virant pravi, da je prenagljeno reči, kako bodo poslanci DL glasovali o interpelaciji. Interpelacije še niti videli nismo, preiskovalni organi pa zaplet s podpisi pod referendumsko pobudo, ki je razlog za interpelacijo, še preiskujejo, pojasnjuje Virant. Vnovič je poudaril, da so bili originalni listi s podpisi pod pobudo Sindikata za kemično, nekovinsko in gumarsko industrijo za referendum o zakonu za sanacijo bančnega sistema ves čas na varnem v DZ. Sindikati so tudi prišli do svojega, je dodal.
SDS: Za interpelacijo ni nobenih resnih razlogov
Za interpelacijo zoper Gorenaka ni nobenih resnih razlogov, meni vodja poslancev SDS Jože Tanko. Ocenjuje, da je bila pri zapletu s podpisi huda napaka storjena v DZ, dokler pristojni preiskovalni organi ne opravijo svojega dela, pa je po njegovem mnenju "nekorektno zahtevati odgovornost od kogar koli". Meni, da je interpelacija vložena iz "obupa, predvsem zato, da bi se zaščitili tisti, ki so doslej bili v bančnem sistemu nedotakljivi".
Na vprašanje, ali bi moral odstopiti predsednik DZ Virant, je Tanko odgovoril, da se je v DZ zgodilo veliko nedoslednosti s podpisi. Nikjer namreč ni evidence, kaj se je s podpisi dogajalo, je dodal. Če želimo verodostojno oceno, kaj se je zgodilo, je tako treba po njegovem mnenju najprej to storiti v DZ, potem pa bodo tudi stekli postopki za odgovornost ali v "hiši ali kje drugje".
Na vprašanje, ali lahko interpelacija zamaje odnose v koaliciji, pa je odgovoril, da je treba to prepustiti času in ugotovitvam. Šele ob odločanju o interpelaciji bodo po njegovem ugotovili, kaj interpelacija pomeni glede odločitev posameznih strank v koaliciji. Spomnil pa je, da bi skladno s koalicijsko pogodbo koalicijske stranke morale interpelacijo zavrniti.
SLS interpelacije ne bo podprla
Predsednik SLS Radovan Žerjav je v odzivu na interpelacijo zoper ministra Gorenaka ocenil, da je ta prenagljena. Veliko bolje bi namreč bilo, da bi najprej ugotovili krivca za izgubljene podpise in šele nato vložili interpelacijo, je dejal. Interpelacije v SLS sicer po njegovih besedah ne bodo podprli.
Interpelacijo Žerjav ocenjuje kot "modro potezo" opozicije, saj bodo zaradi nje verjetno padale "tudi kakšne težke besede znotraj koalicije" glede na to, da stvar zadeva "dva akterja znotraj koalicije". Izgubo podpisov pa Žerjav nedvoumno ocenjuje kot škandal. "V vsakem primeru je to, kar se je zgodilo, velika nevarnost za demokracijo in se ne sme nikoli več zgoditi," je dejal in dodal, da je tudi zaradi tega pomembno, da se najde pravega krivca.
NSi: Najprej preiskava, nato ukrepi
V NSi bodo interpelacijo zoper Gorenaka najprej pogledali, je dejala predsednica stranke Ljudmila Novak. Pravi, da v stranki vztrajajo, da je treba izvesti vse preiskovalne postopke o izginotju podpisov pod pobudo za referendum o slabi banki do konca in na podlagi tega sprejeti ustrezne ukrepe. "V kolikor bi bili jasni dokazi, seveda smo za določene sankcije, vendar morajo biti ti dokazi pravi in prepričljivi," je dodala.
Novakova je še vedno prepričana, da procedura v DZ ni bila v redu. Opozorila je, da ni zapisano, koliko podpisov je bilo vloženih, zato je možno s tem naknadno manipulirati. Za te procedure je po njenih besedah zagotovo odgovorna generalna sekretarka DZ Mojca Prelesnik. "Res je nedopustno, da se je kaj takega zgodilo. Treba je ugotoviti krivca, ampak verjetno je treba pregledati tudi stanje v parlamentu," je pojasnila.
SD: Interpelacijo bodo podprli
V SD po prvem pregledu interpelacije ocenjujejo, da gre vsaj za ministrovo objektivno odgovornost pri zapletu s podpisi za referendum, zato bodo interpelacijo podprli, je pojasnil vodja poslancev SD Janko Veber. Če se bo izkazalo, da je šlo za naklepno dejanje, pa interpelacija po njegovem mnenju lahko uspe. Prav tako menijo, da napaka verjetno ni nastala v DZ, temveč pri ministrstvu za notranje zadeve.
KOMENTARJI (1858)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.