Svet Pozitivne Slovenije Boruta Ambrožiča, ki naj bi v svoji magistrski nalogi prepisal večino tuje diplome, poziva k odstopu s poslanske funkcije. Če Ambrožič tega ne bo storil, bo svet predlagal izvršnemu odboru, da ga izključijo iz stranke, je povedal predsednik sveta Pozitivne Slovenije Vasja Butina.
Člani sveta stranke so bili danes soglasni, da ne odobravajo ravnanja Ambrožiča glede uporabe istovetnega besedila iz tuje diplomske naloge v njegovem magisteriju, je pojasnil Butina.
Pri tem po njegovih besedah niso pomembni odstotki prepisanega, temveč je "dejstvo, da so prepisani celi odstavki, cela besedila in tudi po več strani". "To ni skladno z vrednotami stranke Pozitivna Slovenija, njenim statutom in programom, v katerem se zavzemamo za pravno državo," je še dejal.
Svet je tako Ambrožiča pozval, naj še enkrat razmisli in odstopi s funkcije poslanca, s čemer so soglašali vsi razen enega člana sveta, ki je bil vzdržan. Če Ambrožič ne bo odstopil s funkcije, bo v skladu s statutom o izključitvi poslanca iz stranke odločal izvršni odbor. Ta bo po ocenah Butine zasedal v roku enega meseca. Ambrožič je sicer po besedah Butine še dejal, da bo s stranko sodeloval tudi kot nepovezanih poslanec.
Kaj jim je odgovoril Ambrožič?
Ambrožič je po seji sveta ponovil, da bo očitno v DZ deloval kot nepovezani poslanec. Z drugima dvema nepovezanima poslancema Ivanom Vogrinom in Ivanom Simčičem se ne namerava povezati v poslansko skupino. "Ta kombinacija se mi ne zdi verjetna, in sicer že zato, ker smo s poslanskima kolegoma bili na povsem drugačen način osamljeni," je dejal.
Ob tem je poudaril, da programske usmeritve, ki jih zastopa Pozitivna Slovenija, še vedno ostajajo prioriteta v njegovem političnem delovanju. Glasoval bo, pravi, po svoji vesti in po svojem političnem prepričanju, ki je bilo "vedno pozitivno naravnano". Na vprašanje, ali popolnoma izključuje možnost, da bi se v prihodnje včlanil v kakšno drugo stranko, pa po njegovih besedah "težko odgovarja".
Ambrožič je zatrdil, da so bili njegovi pogovori s stranko korektni. S predsednikom stranke Zoranom Jankovićem je govoril v petek, je pojasnil poslanec, ki zanika, da bi v stranki pritiskali nanj.
Na njegovem mestu bi ga sicer lahko nadomestila Alenka Lampe, so poročali v informativni oddaji 24UR.
Pravna fakulteta se je lotila primera
Prepričan pa je, da je vse glede očitkov o prepisovanju v njegovi magistrski nalogi nedorečeno in prenapihnjeno, prav tako prejudicirano. "Odločitev je bilo treba sprejeti, še preden je o tem odločal relevantni organ, in sicer pravna fakulteta v Mariboru," je dejal. Pravna fakulteta naj bi sicer danes prejela vse gradivo v zvezi z Ambrožičem in se lotila primera.
Na vprašanje, kakšna so njegova pričakovanja glede odločitve izvršnega odbora, je Ambrožič ponovil, da "nima kristalne krogle, da bi napovedoval prihodnost", a da se bodo verjetno odločili, da ga izključijo iz stranke. Kot je dejal, je že v ponedeljek "doživel ognjeni krst na novinarski konferenci, na kateri je bil sam naproti silnim močem medijev".
'Ambrožič se je narobe odločil'
Vodja poslanske skupine PS Jani Möderndorfer obžaluje poslančevo odločitev in upa, da jo bo še enkrat pretehtal. Po njegovem mnenju se je namreč odločil narobe, saj "bi v takih primerih lahko z odstopom razbremenil DZ, poslance in stranko".
Spomnil je, da bo PS imela verjetno enega poslanca manj, vendar če bo potrebno, bodo "delo pač nadaljevali s 27 poslanci". Po njegovih besedah bo poslanska skupina Ambrožiču na svoji prvi naslednji redni seji pojasnila, da ni več njihov član.
Möderndorfer je prepričan, da je stranka danes jasno sporočila, da ne glede na to, da odločitev lahko pomeni tudi drugačna razmerja v DZ, ne bodo trgovali s poslanskimi glasovi zgolj zato, da bi lahko imeli večino v DZ. Tudi ostali poslanci, ki se soočajo s podobnimi očitki, se morajo po prepričanju Möderndorferja zamisliti. Teh je preveč, je ocenil in še dodal, da je čas, da tudi drugi glede tega kaj ukrenejo.
Kaj očitajo Ambrožiču?
Ambrožič naj bi v svojem magisteriju prepisal večino tuje diplome, ne da bi jo navedel kot vir. Analiza, ki jo je s posebnim programom opravila mariborska fakulteta za računalništvo, je pokazala, da je v poslančev magisterij skoraj v celoti vdelana diploma študentke ljubljanske ekonomske fakultete iz leta 2002. A Ambrožič poudarja, da je magistrsko delo njegovo avtorsko delo in ne plagiat. Po njegovih besedah mu je Milan Ojstršek s fakultete za računalništvo potrdil, da omenjeni računalniški program zgolj primerja besedila in ne ugotavlja plagiatorstva. O plagiatorstvu morajo po besedah Ambrožiča odločati strokovnjaki, ki se spoznajo na obravnavano tematiko.
Vse slovenske diplome, magisteriji in doktorati gredo v računalniško obdelavo. Rektor prepisovalcem sporoča, naj jih bo kar strah.
Rektor ljubljanske univerze Stanislav Pejovnik je za informativno oddajo Svet na Kanalu A dejal, da je univerza vedno in v vsakem primeru nakazala, da ne bo dopuščala nikakršnih postopkov, ki ne bi bili plod lastnega, trdega in kakovostnega dela. "Kaj pa počnejo drugi, pa naj se vprašajo predvsem sami,'' je kritično dodal. Poudaril je, da so se na vseh slovenskih univerzah dogovorili, da bodo digitalizirali vsa diplomska, magistrska in doktorska dela. To bo omogočilo preglede vseh dosedanjih del. "Lahko kar takoj povem – tisti, ki so prepisovali, naj jih bo kar strah,'' je zaključil.
Minister za šolstvo Žiga Turk pa je dejal, da se strinja, da je treba v Sloveniji povišati marsikateri etični in moralni standard. Prav tako bi morali biti bolj zavezani resnici in resnicoljubnosti, ob tem pa je minister dodal, da smo družba, ki preveč stvari tolerira.
KOMENTARJI (429)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.