
Zaradi povišane stopnje požarne ogroženosti so koprski in drugi gasilci v stanju pripravljenosti.
Bodite izredno previdni, saj je nevarnost požarov v naravi zelo velika, in sicer po celi državi, le na Koroškem je velika verjetnost za nastanek požara.
Kaj pomeni zelo velika verjetnost za požar? To pomeni, da je lahko vzrok za nastanek požara že iskra. Ogenj se takoj pojavi in se širi zelo hitro.
Gre za vroč požar, ki se prenese v krošnje dreves tudi na širšem območju. Zgori zelo veliko organskega goriva, ogenj zajame tudi srednje in debelo gorivo. Požar se razširi tudi na normalno vlažna področja. Kontrola požara je izjemno težka, za gašenje je potrebno vložiti izredno velike napore in vsa razpoložljiva sredstva.
V naravi ne kurite ognja, ne sežigajte in ne uporabljajte odprtega ognja. Prav tako ne puščajte ali odmetavajte gorečih ali drugih predmetov ali snovi, ki bi lahko povzročile izbruh požara.
Ne parkirajte vozila v suhi travi in nikar se ne vozite po gozdu z motorji, avtomobili in podobno.

Gasilci opozarjajo, da je gašenje večjih požarov v naravnem okolju lahko zelo težavno, dolgotrajno in drago. To trenutno doživljajo gasilci in prebivalci nekaterih hrvških otokov.
Gasilci svetujejo: Kako ukrepati, če v naravi izbruhne požar
Najprej ostanite mirni. O požaru takoj obvestite center za obveščanje na številko 112 in povejte: kdo kliče, kje in kaj gori, kakšen je obseg požara ter ali so ogroženi ljudje in živali. Na varnem kraju počakajte na gasilce in jih usmerite h kraju požara.
Če niste v nevarnosti, poskušajte omejiti oziroma pogasiti požar z razpoložljivimi sredstvi, kot so voda, zemlja, pesek, veje, lopata, grablje, odeja in podobno. Če pa požara ne morete pogasiti sami, se čim prej umaknite na varno.
Več o požarni ogroženosti si preberite v zgibanki POŽAR V NARAVI.
KOMENTARJI (18)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.