
Požar na območju kraškega roba med Črnotičami in Hrastovljami v občini Koper, ki je doslej zajel več kot 350 hektarov mešanega gozda, podrasti in trave, so gasilci lokalizirali in pogasili, v večernih urah in preko noči pa bodo izvajali požarno stražo, so sporočili iz Uprave za zaščito in reševanje.
Vodja intervencije Denis Slavec je potrdil, da je gašenje končano, a še vedno se pojavljajo manjša žarišča, ki jih sproti pogasijo. Čez noč in naslednji dan do napovedanega dežja bo na požarišču na straži 40 gasilcev.
Pri gašenju je čez dan sodelovalo preko 230 gasilcev z najmanj 85 vozili iz več gasilskih zvez, ter trije helikopterji in manjše letalo Slovenske vojske.
Gasilci ob pogoriščih zdaj dežurajo, da burja iz manjših žarišč, v katerih še tli, ognja ne bi razplamtela in raznesla naokrog. In upajo na dež, ki bi enega najhujših požarov, kar jih pomnijo v teh krajih, dokončno pogasil. Za sredo so namreč napovedane padavine.
Slavec je spomnil, da je na tem območju zelo malo padavin, a bo odvisno, kje in kolikšna bodo krajevna neurja. "Če bi dež padel na območju požara, bi to bilo zelo dobro," je dejal, a dodal, da ob pomoči Slovenske vojske ostajajo aktivni z zalivanjem žarišč in gašenjem morebitnih novih požarov.
'Požar nepredstavljivih razsežnosti'
Gre za požar do sedaj nepredstavljivih raszežnosti, tako po površini, kot po številu angažiranih gasilcev in nenazadnje tudi tehnike, pravi poveljnik koprske gasilske brigade Vilij Bržan.
Brez vojske, ki je priskočila na pomoč z dvema helikopterjema in letalom, pa bi bila ogroženost še veliko večja. "Požar bi dosegel takšne razsežnosti, ki si jih ne upam niti predstavljati, kajti uporaba helikopterjev in letala je preprečilo, da bi se požar razširil na širše območje," je povedal Bržan.
Pahor se je zahvalil gasilcem in krajanom
Prizorišče požara si se ogledal tudi predsednik republike Borut Pahor. V Hrastovljah sta ga sprejela poveljnik gasilske brigade Koper Vilij Bržan in trenutni vodja intervencije Denis Slavec ter ga seznanila z razmerami na terenu. Razmere si je ogledal tudi iz helikopterja, so sporočili iz njegovega urada.
Seznanil se je s številom gasilcev, ki sodelujejo pri gašenju, in potekom njihovega dela. Obenem je zaprosil sogovornika, da vsem sodelujočim, tako gasilcem kot lokalnemu prebivalstvu, ki pomagajo pri obvladovanju razmer, preneseta njegove zahvale.
Po njegovih besedah se moramo vedno znova spomniti, da so prostovoljci morda odšli z dopusta in od družin, da bi pomagali tistim, ki so se zaradi požara znašli v nesreči. Zato po Pahorjevih besedah zaslužijo vse spoštovanje.
V pogovoru z Bržanom in Slavcem je Pahor spomnil, da se je za ta obisk in ogled razmer odločil nenapovedano, po obisku otrok v letovišču zveze prijateljev mladine v Pacugu na slovenski obali.
Na Twitterju se je gasilcem, vojakom in ostalim, ki so požrtvovalno pogasili požar, zahvalil tudi premier Miro Cerar.
Domačini razočarani, minister napovedal ukrepe
Požar je razplamtel tudi besedni boj na relaciji domačini - Slovenske železnice. Železniški promet je na progi ob požaru ponovno vzpostavljen, so pa domačini prepričani, da do požara ne bi prišlo, če ga ne bi zanetil prav vlak.
Pogorišče si je včeraj ogledal minister za infrastrukturo Peter Gašperšič, prav tako direktor Slovenskih železnic Dušan Mes.
Med možnimi ukrepi, ki bi prišli v poštev, je Gašperšič omenil preventivni požig rastja v sodelovanju z gasilci in vsaj na kritičnih mestih razširitev varnostnega območja ob železniški progi. "Preverila se bo tudi možnost izgradnje protipožarnih zidov na najbolj ogroženih mestih," je dodal Gašperšič. Med možnimi ukrepi so tudi gasilski vagoni, ki bi lahko tovrstne požare preprečili že v startu.
Narava bo sicer potrebovala več let, da bo lahko obnovila v požaru uničen teren.
KOMENTARJI (70)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.