Ponovil se je včerajšnji scenarij, saj gori na treh lokacijah je sporočil poveljnik civilne zaščite Srečko Šestan. Požar je pri Novi vasi, Vojščici in med Cerjem in Trsteljem."Pomagamo si z zračnimi silami in podpora z zraka je dobra, a je ogenj vseeno težko zadrževati na območju," je dogajanje opisal Šestan. Glavna naloga vseh sil je zadržati požarno linijo pred cesto Temnica-Renče, so pozno popoldne sporočili iz regijskega štaba Civilne zaščite za severno Primorsko.
Sicer se je ogenj pri Kostanjevici na Krasu, kjer je štab operacije, v enem trenutku približal na okoli 200 metrov. Zvečer so se razmere tam nekoliko umirile. Območje bodo varovali s pehotnimi silami in helikopterji, usposobljeni gasilci pa ocenjujejo, da so razmere s takšno taktiko obvladljive, je dodal župan občine Miren-Kostanjevica Mavricij Humar.
Nekaj upanja so polagali tudi na veter, ki je po 18. uri spremenil smer oziroma se je nekoliko umiril. Po besedah Šestana bi jim sprememba smeri vetra omogočila, da bi požare lahko tekom noči čim bolj omejili. "Napoved za jutri sicer ni obetavna, saj bo veter pihal okoli 30 kilometrov na uro," je še povedal Šestan in dodal, da je za širjenje požarov dovolj že, če veter piha s hitrostjo 10 kilometrov na uro. V petek okoli 11. ure nato spet pričakujejo, da bo začel pihati veter z morja, ki je zelo neugoden.
Zvečer je po 12-urni izmeni prišlo tudi do menjave gasilskih ekip. Ponoči bo po besedah Šestana na terenu 510 gasilcev, medtem ko se je podnevi z ognjem borilo okoli 1000 gasilcev iz šestih gasilskih regij (gorenjske, celjske, notranjske, savinjske, obalno-kraške in severno primorske gasilske regije), na pomoč je prišlo tudi devet hrvaških.
Na Krasu je že peti dan zapored stanje izredno resno. Kot je na novinarski konferenci zgodaj popoldne pojasnil Ervin Čurlič iz regijskega štaba civilne zaščite, so aktivni trije požari. "Največje preglavice povzroča požar Klariči, ki je hude težave povzročal že včeraj," je dejal in pojasnil, da se je požar zaradi vetra k nam spet razširil iz Italije. Gasilci se trudijo zadržati mejo požara, saj bi se ta lahko, če bi prešel kraški rob, hitro razširil proti Lokvici.
Minister za obrambo Marjan Šarec je poudaril, da je bilo na terenu 1100 ljudi, intenzivno so vršili gašenje iz zraka. Pojasnil je, da obstaja verjetnost, da bi se združila požar Klariči in požar pri Trstelju, zato se gasilci trudijo, da bi požar odrezali pri cesti. "V kolikor bi prišlo do preskoka, je velika verjetnost, da bi požar prišel do naselij," je dejal, a poudaril, da popoldne ni bil ogrožen noben objekt in da so evakuacije izvedli preventivno, zaradi dima.
Šestan je dodal, da imajo, v kolikor poskus, da bi zadržali požar pri prvi cesti ne bi uspel, na voljo še eno cesto, pri kateri bi lahko zaustavili širjenje požara.
Hrvaški kanader se je sicer kmalu vrnil nazaj na Hrvaško in je čakal v Pulju. Pilot je namreč ocenil, da so bile razmere za gašenje prenevarne, je še povedal Šestan in dodal, da naj bi se kanader vrnil, ko bodo razmere boljše. Pozno popoldne je bilo iz zemljevida Flightradar24 razvidno, se je iz Pulja res vrnil hrvaški kanader, ki je nato ponovno pomagal pri gašenju. Vodo je zajemal v Tržaškem zalivu.
Kot je dejal Šestan, se je linija požara pomikala od ceste Kostanjevica-Lokvica-Opatje selo. Dodal je, da gre pri drugem požaru za listnati gozd in da verjame, da gasilci in gasilke z omejevanjem tega požara ne bodo imeli težav. Glede vetra je dejal, da je pihal s približno 20 do 25 kilometrov na uro, v petek pa naj bi bil nekoliko močnejši. "Zato je treba izkoristiti vsako uro in pohiteti z gašenjem," je opozoril.
Župan občine Miren-Kostanjevica Mauricij Humar je spomnil, da je dopoldne potekala evakuacija kraških vasi Temnica, Vojščica in Novelo. Evakuiranih je bilo več kot 400 ljudi, ki so bili nastanjeni v Osnovni šoli Komen in pri sorodnikih ali prijateljih. Vendar so zvečer iz štaba civilne zaščite nato sporočili, da so se razmere toliko umirile, da bodo krajani noč lahko preživeli doma. Sirene, ki opozarjajo na splošno nevarnost, so se sicer oglasile tudi v Kostanjevici na Krasu, načrt za evakuacijo pa so v primeru, da ga bodo potrebovali, pripravili tudi v občini Renče-Vogrsko.
Med drugim so bili na kraju štirje helikopterji slovenske vojske in dva policijska helikopterja, požar že gasi tudi avstrijski helikopter, na poti pa sta še hrvaški in slovaški. Pridružilo se jim je tudi slovensko vojaško letalo PC-6 Pilatus. Posredovanje iz zraka je oteževal gost dim, ki se je zadrževal nad požariščem.
"Slovenska vojska je zagotovila tudi zdravstveno enoto, pripravljala pa bo tudi tople obroke za gasilce na terenu. Vse več nalog imajo tudi policisti, sploh pri, kot včeraj, izvajanju evakuacije ogroženih. V pripravljenosti so tudi reševalci, pa člani ekipe Prve pomoči RK Nova Gorica," so sporočili s Civilne zaščite severne Primorske.
Aktivni so tudi bili zaposleni na Zavodu za gozdove, ki so v prvi vrsti pomagali gasilcem iz drugih predelov Slovenije pri usmerjanju in gibanju po terenu oziroma po vseh požarnih poteh, ki jih seveda odlično poznajo. Usklajevali so tudi izvajanje sečenj z izvajalci na obstoječih požarnih poteh in širitvah koridorjev ter varnostnih posek.
Ponekod ponovno zatulile sirene za evakuacijo
V treh kraških vaseh so se dopoldan oglasile sirene za evakuacijo, in sicer v Temnici, Vojščici in Novelu. V Kostanjevici na Krasu se je sprožil alarm za splošno nevarnost. Popoldne pa so nato še zaradi požara, ki se bliža Vojščici, sprožili alarm za neposredno nevarnost. Alarm so sporočili tudi za Temnico in Novelo, so sporočili iz Civilne zaščite severna Primorska. Vendar so zvečer iz štaba civilne zaščite nato sporočili, da so se razmere toliko umirile, da bodo krajani noč lahko preživeli doma.
Že v sredo so sicer evakuirali okoli sto ljudi na območjih naselij Sela na Krasu, Hudi Log, Korita na Krasu, Nova vas in Miren, kjer se je požar približal tudi Mirenskemu gradu. Večina prebivalcev se je že lahko vrnila na svoje domove, še vedno pa so evakuirani posamezni prebivalci Segetov pri Lokvici, je pojasnil Čurlič.
Požar po prvih ocenah že presega velikost 2000 hektarov
To je največji požar v zgodovini samostojne Slovenije, je v izjavi povedal Šestan. "To so trenutne prve ocene, kasneje bodo to gozdarji preverili po zemljevidu in povedali točne številke, vendar ta požar še zdaleč ni končan," je še dejal.
Popolne zapore zaradi požarov
Zaprti sta regionalni cesti Gorjansko - Klariči in Miren - Opatje selo. Dovoljeno je samo za lokalne prebivalce in intervencijska vozila. Zaprte so tudi nekatere lokalne ceste, med drugim Vojščica - Sela na Krasu - Hudi Log , Škrbina - Lipa in Opatje selo - Nova vas.
"Na cesti od Ljubljane proti Italiji pričakujemo večje število gasilskih vozil na nujni vožnji. Prosimo voznike, da jim omogočijo čim lažji prehod," še opozarjajo na Prometno-informacijskem centru.
Za tovorna vozila nad 7,5 t in avtobuse sta zaprta prehoda Fernetiči in Škofije proti Italiji. Dovoljen je promet samo za dostavo do Sesljana.
Gregorčič: Nekega splošnega močnejšega vetra dejansko ne bo
Lahko bi rekli, da je v boju z ognjenimi zublji veter eden največjih sovražnik gasilcev. V zgolj nekaj minutah lahko namreč poskrbi, da ognjena hobotnica prepleza ogromne razdalje, še posebej ko gre za gozdne požare v obdobju suše.
"Na veter lahko gledamo kot optimisti ali kot pesimisti," pravi Brane Gregorčič iz Agencije za okolje (Arso), ki pojasnjuje, da "nekega splošnega močnejšega vetra dejansko ne bo". Izpostavil je, da je težave v sredo povzročal zahodni veter, ki je požar širil iz Italije proti Sloveniji. "Podoben veter pričakujemo tudi danes, ampak vmes je bilo pa kakšnih 18 ur zatišja, kar se tiče vetra," je dejal in dodal, da upa, da je uspelo gasilcem pogasiti ta žarišča, ki jih lahko veter spet razvname.
Napovedal je še, da bo jutrišnja šibka burja pihala v nasprotni smeri, tako da ne bi smela - vsaj ne na tem požarišču - povzročati nekih dodatnih težav. "To bo trajalo morda šest ur jutri dopoldne, popoldne pa bo spet zapihal ta zahodni veter z morja proti kopnemu," je še dodal.
Ponoči okoli 800 gasilcev obvladalo in omejilo dva požara
Nočni vodja intervencije Stanko Močnik nam je ob prvih jutranjih žarkih dejal, da se je preko 800 gasilcev ponoči borilo z dvema požaroma, a da so stanje spravili pod nadzor. "Gasilci z zalivanjem držijo rob požara in gasijo posamezna žarišča," je povedal okoli 6. ure zjutraj.
"Zaradi utrujenosti in izčrpanosti gasilcev, sploh po včerajšnji 'hudi uri', so nujno potrebne rotacije ekip," so sporočili s Civilne zaščite za severno Primorsko.
Ob 4. uri zjutraj so se ribniški skupaj z ostalimi gasilci pripravljali na boj z ognjenimi zublji, ki so jih jih pričakovali proti jutru. "Kljub izmučenosti se ne bomo predali!" so na svojem Facebook profilu zapisali gasilci PGD Ribnica.
"Naša naloga je za vsako ceno preprečiti preskok ognja z ene strani ceste na drugo in tako obvarovati vas Kostanjevico na Krasu pred ognjem. Ogenj je že tik ob Kostanjevici!" so zapisali in dodali, da so jim vodo s svojimi cisternami pomagali dovažati tako civilisti kot tudi slovenska vojska.
Naš fotograf je v objektiv ujel tudi žalostne posledice, ki jih je za seboj pustil požar. Požgana drevesa in podrast so fotografije ožigosale s pepelnato sivo barvo.
Agencija RS za okolje medtem opozarja, da so zaradi požara na Krasu občasno – na merilnih mestih v Novi Gorici in Solkanu – zelo povišane vrednosti delcev v zraku.
Na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ) prebivalcem ob požaru svetujejo, naj ves čas upoštevajo priporočila ekip za reševanje oz. Uprave RS za zaščito in reševanje. Prav tako svetujejo, naj se izogibajo prizadetih območij in ne zadržujejo v bližini požara. Osebe, ki se nahajajo na območju z dimom, naj si za zmanjšanje izpostavljenosti dihala zaščitijo npr. z obrazno masko ter se čim prej umaknejo. Če je bil posameznik izpostavljen dimu, naj se posvetuje z zdravnikom.
Šestan: To je največji požar v zgodovini Slovenije
Kot že omenjeno, je tudi preko noči na terenu ostalo okoli 800 gasilcev iz osmih gasilskih regij. Poveljnik civilne zaščite je povedal, da toliko gasilcev do zdaj ponoči še niso imeli. Čez dan se je sicer z ognjem borilo skoraj 1300 ljudi, od tega 1000 gasilcev. Ko je ogenj začel ogrožati hiše, so namreč vpoklicali še dodatne sile. Dodatna pomoč je prišla tudi iz mariborske regije in Pomurja. Šestan je ocenil, da gre za največji požar v Sloveniji doslej.
Gasilci so ponoči pregledovali požarišče in ga poskušali ustrezno sanirati. Šestan je že v sredo povedal, da so domači gasilci zelo izmučeni. "Najbolj so izčrpani domači gasilci, ki so že od začetka tukaj. Upamo, da jih bomo lahko uspešno nadomestili in rotirali z gasilci od drugod."
Šestan je tudi izrazil upanje, da jim bo vreme naklonjeno in da ne bo ponovitve, kot so jo imeli v torek in sredo.
Večkrat smo že poročali tudi, da je na območju požara več neeksplodiranih ubojnih sredstev. V sredo so pripadniki Državne enote za varstvo pred NUS severnoprimorske regije na območju požarišča odstranili in na varno spravili 18 kosov neeksplodiranih ubojnih sredstev, skupne mase 67,35 kg, italijanske in francoske izdelave iz obdobja prve svetovne vojne, poroča Uprava za zaščito in reševanje.
"Slovenska vojska je polno angažirana in tako bo tudi v prihodnje!"
"Trenutno so razmere na Krasu pod nadzorom, ni burje, kar omogoča lažje gašenje, saj se požar ne širi. Seveda pa se razmere lahko hitro spremenijo, saj je burja napovedana," je zjutraj zapisal minister za obrambo Marjan Šarec in dodal, da pri gašenju že ves čas sodeluje tudi Slovenska vojska. "Od včeraj pa sodeluje tudi pri zagotavljanju vode, nastanitev, vpoklicana je vojaška saniteta, opravljali pa bodo tudi pregled s termo kamero z namenom odkrivanja skritih žarišč. Poskrbela pa bo tudi za tople obroke za enote na terenu. Po potrebi pa bo zagotovila tudi pehoto za pomoč".
Dodal je, da ob aktivaciji državnega načrta s strani poveljnika CZ, vojska ne more posredovati brez zaprosila poveljnika Civilne zaščite. "Glede na to, da tako URSZR in Slovenska vojska spadata pod isto ministrstvo, je prav, da se ob aktivaciji državnega načrta aktivira tudi Slovenska vojska, ki ima za take situacije izdelane načrte," je dejal in spomnil, da je že na zaslišanju v Državnem zboru dejal, da bo ena od prioritet takojšnja vključitev Slovenske vojske ob tovrstnih dogodkih. "In to se pravkar izvaja v praksi," je pripomnil.
Gasilskim enotam na terenu sta se z gašenjem iz zraka tudi že v sredo priključili Policija in Slovenska vojska, vendar pa je gašenje iz zraka močno oteževal dim. Pri gašenju so pomagali helikopterji SV in tudi Pilatus PC-6. Na kraj je prišel tudi policijski vodni top.
Prav tako so se na terenu v pomoč pridružili še hrvaški gasilci z nekaj vozili s cisternami z vodo iz hrvaške Istre. Zaradi požara na trasi elektrodistribucije je ELES izklopil 400 kilovoltni daljnovod relacije Divača–Regipulja. Za dostavo vode na terenu je v pomoč priskočila tudi Slovenska vojska s sedmimi cisternami. Nastale so logistične težave z vodo, saj je hidrantno omrežje izpadlo, zato so vodo dovažali s cisternami in polnili bazene, iz katerih so helikopterji zajemali vodo.
Na Kras sta v sredo prišla tudi Janez Lenarčič, evropski komisar za krizno upravljanje, in predsednik slovenske vlade Robert Golob, ki sta pohvalila delo gasilcev.
KOMENTARJI (637)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.