Predsednik republike Danilo Türk je odlikoval šest športnikov za njihove dosežke na področju športa nasploh in vrhunske dosežke v minuli sezoni. Z redom za zasluge je nagradil veslača Iztoka Čopa, Luko Špika, atleta Primoža Kozmusa in strelca Rajmonda Debevca. Medalji za zasluge pa sta prejeli Petra Majdič in Tina Maze. Vsi dobitniki odlikovanj se lahko pohvalijo z vrhunskimi športnimi dosežki na svojih področjih z največjih športnih tekmovanj. Pri predsedniku pa ni bilo srebrne olimpijske plavalke Sare Isakovič in bronaste olimpijske judoistke Lucije Polavder, ki bi morali biti po mnenju poznavalcev tudi odlikovani.

Red za zasluge sta dobila Iztok Čop in njegov veslaški partner Luka Špik za vrhunske dosežke v veslaškem športu. Namesto Rajmonda Debevca, ki se udeležuje svetovnega pokala na Kitajskem, je odlikovanje sprejela njegova žena, najboljši slovenski strelec pa je bil odlikovan za vrhunske dosežke v strelstvu. Primožu Kozmusu je predsednik države izročil red za zasluge za vrhunske dosežke na področju športa v atletiki. Z medaljama za zasluge je odlikoval dve dami, ''za katerima je izjemna zima''. Petra Majdič je blestela v teku na smučeh, Tina Maze pa ima za seboj izjemno sezono v alpskem smučanju.
Kot so pojasnili v kabinetu predsednika republike, so rdeča nit med odlikovanimi z redom za zasluge zlata olimpijska medalja in da na Isakovičevo ter Polavderjevo niso pozabili. Kot pojasnjujejo, to ne pomeni, da ne bosta nikoli odlikovani.S podelitvijo reda za zasluge zlatim olimpijcem bi predsednik po lastnik besedah rad ''prispevek k temu, da bomo to medaljo bolje razumeli''.
''Danes sem podelil štiri Rede za zasluge in dve Medalji za zasluge. Verjetno je med vami kar nekaj takih, ki se sprašujete, v čem je pravzaprav ta razlika. Rad bi pojasnil en vidik te razlike. Za Petro Majdič in za Tino Maze vemo, da sta nedavno končali pomembni in izjemno uspešni športni sezoni. V Sloveniji seveda spremljamo te sezone z občutkom privrženosti, z občutkom navdušenja nad rezultati in včasih z občutkom pričakovanj, ki so na trenutke tudi, rekel bi, nepravilna – včasih smo razočarani, če ni prvega mesta, pa je drugo mesto. Včasih smo razočarani, če ni v nekem trenutku najboljšega uspeha in smo potem toliko bolj presenečeni, ko je v naslednjem trenutku veliko večji uspeh. Seveda je ta drama ene športne sezone nekaj, kar sem želel posebej izpostaviti. Računam na to, da bo takšnih športnih sezon še veliko in bi rad že danes povedal, da bom z veseljem podeljeval Medalje za zasluge športnicam in športnikom v kontekstu sezone,'' je že v nagovoru ob podelitvi izbor pojasnil predsednik Türk.
Čopu priznanje veliko pomeni
"Osebno mi to priznanje zelo veliko pomeni. Z besedami opisati je težko, ampak gre za posebno priznanje, ki ga doslej še nismo dobili, in pomeni priznanje države oziroma predsednika države, da smo nekaj doprinesli prepoznavnosti Slovenije in boljšim razmeram in sem zelo počaščen in vesel. Glede na dosedanjo prakso zanesljivo pomeni korak naprej, saj smo državna odlikovanja prejeli za športne rezultate, hkrati pa vidim kot obvezo, da to, kar smo se v športu naučili, kar nam je šport dal tudi vrnemo družbi. Mislim, da je šport vrednota, ki lahko doprinese boljšemu stanju v družbi in mislim, da je nenazadnje tudi dolžnost nas vseh, da to pozornost, ki jo prejemamo, izkoristimo v dobrobit slovenstva," je za novinarje po današnji podelitvi strnil vtise veslač Iztok Čop, ki je na svoji športni poti dosegel vse, kar se v športu doseči da.

Poleg takšne časti si vrhunski športniki želijo tudi priznanje, ki bi imelo za posledico njihovo vsaj osnovno preskrbljenost. V kulturi je trenutno prek 400 prejemnikov izjemnih pokojnin, v športu pa le 11. In to naj bi se že kmalu spremenilo. Ministrstvo za delo, družino in socialne zadeve pripravlja predlog zakona o dodatku za izjemne dosežke, do katerega bi bili denimo upravičeni športniki, ki so osvojili olimpijsko kolajno ali odličja s svetovnih in evropskih prvenstev, rešili naj bi tudi vprašanje tistih športnikov, ki zaradi poškodb predčasno končajo aktivno kariero. Po 15 letih delovne dobe, če se poškoduje in je športnik že zrel za invalidsko upokojitev, bi bil lahko tak športnik že prejemnik dodatka.
"Podobne rešitve so bile sprejete že preje s podobnimi omejitvami in mislim, da nenazadnje je čas, da tudi športniki dobijo ustrezno mesto v družbi in se nam priznajo visoki rezultati, ki smo jih dosegali v svetovnem merilu in se jih prizna kot rezultate nacionalne vrednosti," je prepričan Čop. Nenazadnje pričakuje, da bo slednje priznal tudi državni zbor in da bo "pošten in zdrav razum prevladal tudi v državnem zboru", čeprav v slovenskem parlamentu po njegovem mnenju primanjkuje "športne mentalitete".
"Vidim kot priznanje, da je ukvarjanje s športom priznano kot katerakoli druga služba. Če človeka to stane zdravja, mu država stoji ob strani še naprej, če pa smo zdravi in sposobni delati tudi po koncu vrhunske športne kariere potem poskušamo samo ustvariti pogoje, da delamo naprej do izpolnitve ostalih pogojev za upokojitev in šele potem lahko koristimo služnostno pravico za rezultate, ki smo jih dosegli."
Zlati pekinški olimpijec Kozmus, ki je po poletnih olimpijskih igrah prvi javno spregovoril tudi o pričakovanjih športnikov in omenil potrebo po posebni renti, pozdravlja zadnja prizadevanja, a ob tem dodaja, da je predlogov za obravnavo več in da zadeva še ni zaključena. "Pomembno je, da je dobra klima, torej da so vsi za in da iščejo rešitve. Prepričan sem, da bodo našli pravo rešitev, da bo dobra za nas in za državo in da bo tudi dobro sprejeta v javnosti. Po zdajšnjih informacijah, ki jih imam, dobro napreduje, pomembno je samo to, da sta tako športna kot politična sfera za to, da se nekaj reši. To pa je pot, ki bo pripeljala do cilja," je razmišljal Kozmus. "Zelo sem ganjen. Veliko mi pomeni, da je predsednik države naredil to gesto in spet pokazal, da je naklonjen vrhunskemu športu," je še dodal zlati metalec kladiva.
Slovesnosti so se poleg nagrajencev med drugimi udeležili predsednik vlade Borut Pahor, minister za šolstvo in šport Igor Lukšič ter predsednik Olimpijskega komiteja Slovenije Janez Kocijančič.
KOMENTARJI (29)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.