"Ameriško stališče se je že od vsega začetka glasilo, da bi moral Irak ostati enotna država. Kurdi želijo ohraniti svojo zgodovinsko identiteto in jo, na nek način, povezati z geografijo. A mislim, da je jasno, da morajo še naprej ostati del Iraka," je po srečanju s tunizijskim kolegom Habibom ben Jahjo dejal Powell. Večkrat je ponovil, da bodo o prihodnjem statusu kurdske manjšine v Iraku in prihodnji administrativni ureditvi države odločali Iračani sami.
Ameriški časnik New York Times, ki se je skliceval na visoke ameriške in iraške predstavnike, je v ponedeljek pisal, da so se ZDA kljub opozorilom, naj Iraka ne delijo na etnične države, odločile Kurdom v novem Iraku pustiti avtonomijo. Kurdsko območje na severu Iraka ima avtonomijo od leta 1991, ko so ZDA po zalivski vojni vzpostavile območje prepovedi preletov, da bi preprečile napade iraške vojske.

Halliburton naj ne bi preveč zaračunaval za dobavo bencina
Uradnik ameriškega korpusa inženirjev kopenske vojske, ki je odgovoren za nadzor nad izvajanjem pogodb, je pretekli mesec svojega šefa obvestil, da nekdanje podjetje podpredsednika ZDA Dicka Cheneyja Halliburton vojski ni preveč zaračunavalo za dobavo bencina v Iraku, kot naj bi to pred časom odkrila uvodna preiskava revizorjev Pentagona. Pentagonovi revizorji sicer še vedno čakajo na uradno potrditev inženirskega korpusa, da KBR ni zaračunaval preveč, vendar je po objavi Sumnerjeve okrožnice že skoraj jasno, da bo KBR opran krivde.
Kot piše ameriški časnik Wall Street Journal, je uradnik Gordon Summner 19. decembra generalu Robertu Flowersu poslal okrožnico s trditvijo, da je hčerinsko podjetje Halliburtona KBR pravilno izvajalo določila pogodbe z vojsko in da ni moglo kupiti bencina v Kuvajtu po nižji ceni, ker naj bi lahko kupovalo le od podjetja Altanmia Marketing, ki je imelo edino dovoljenje od kuvajtske vlade za prodajo bencina.
Revizorji Pentagona so decembra sporočili, da je KBR morda vojski zaračunal za 61 milijonov dolarjev preveč. Če bodo revizorji sprejeli Sumnerjevo ugotovitev, potem bo za previsoke cene na koncu kriva kuvajtska vlada. Halliburton je od začetka trdil, da KBR ni naredil nič narobe, ampak da je vojski prihranil celo 100 milijonov dolarjev, ker je večji del bencina kupoval v Turčiji po precej nižji ceni. Irak ima dovolj nafte, vendar pa nima več rafinerijskih zmogljivosti, zato mora naftne derivate uvažati.

Domnevno preveliko zaračunavanje je najbolj razburilo demokratske politike, ki so administracijo obtoževali, da je dala najboljše pogodbe v Iraku podjetjem, ki imajo zveze v vrhu administracije. Med temi je Halliburton, ki ga je do leta 2000 vodil Dick Cheney. Slednji zanika, da bi komurkoli karkoli pomagal, vendar pa je dejstvo, da je Halliburton dobil pogodbo z vojsko brez vsakega razpisa.