
Ameriški državni sekretar Colin Powell je državam vilenske deseterice zagotovil, da ZDA ne bodo nikdar pozabile njihove podpore v težkih časih iraške krize. Kot se je izvedelo iz diplomatskih virov na sedežu zavezništva, po kratkem jutranjem pogovoru Powella z veleposlaniki deseterice, med njimi tudi s slovenskim veleposlanikom pri zvezi Nato Matjažem Šinkovcem, je ameriški državni sekretar državam, ki so povabljene v zavezništvo ali pa kandidirajo za članstvo v zvezi Nato, zagotovil, da bodo kmalu videle "konkretne znake ameriške hvaležnosti", in jim obljubil "uresničitev njihovih političnih sanj".
Osrednje sporočilo nagovora ameriškega državnega sekretarja je bilo, da ZDA ne bodo nikdar pozabile podpore v težkih časih, je bistvo pogovora povzel diplomatski vir iz delegacije ene izmed desetih držav, vendar ne slovenske. ZDA se zavedajo, da so bile države vilenske skupine zaradi tega izpostavljene pristikom in da je bilo podporo težko dati, je po navedbah istega vira dejal Powell.
Po besedah drugega vira, prav tako iz deseterice, pa je Powell v nagovoru deseterico izrazil hvaležnost za podporo ZDA v iraški krizi in dejal, da bodo kmalu lahko videle "konkretne znake ameriške hvaležnosti". ZDA te podpore ne bodo nikdar pozabile, kar je za sedmerico v Nato že povabljenih držav pomembno tudi zaradi ratifikacije pristopnih protokolov, naj bi po navedbah tega vira dejal Powell.
Powell govoril o poteku vojne
Sicer je ameriški državni sekretar veleposlanikom deseterice - poleg Slovenije so v njej še Slovaška, Latvija, Litva, Estonija, Bolgarija, Romunija kot povabljenke ter Hrvaška, Makedonija in Albanija kot kandidatke za Nato - na kratko spregovoril tudi o poteku vojne v Iraku. Po navedbah vrste diplomatskih virov je dejal, da vojna poteka dobro in učinkovito ter da se bo iz vojaške kmalu preselila v politično fazo. Cilj ZDA pa je izgraditi Irak brez orožja za množično uničevanje z reprezentativnim vodstvom, je po navedbah diplomatov dejal Powell. Pri tem naj bi sicer omenil še druge probleme ter izpostavil Iran, Sirijo in Severno Korejo, a dodal, da ZDA pri tem o vojni ne razmišljajo.
Veleposlaniki deseterice pa so izrazili upanje, da bo vojne čimprej konec in poudarili, da so se ves čas zavzemali za razorožitev Iraka in boj proti vsem vrstam terorizma. Poudarili naj bi tudi, da morajo v povojnem obdobju pomembno vlogo v stabilizaciji in obnovi Iraka igrati Združeni narodi, Evropska unija in zveza Nato. Pri tem naj bi še izpostavili pripravljenost svojih držav za sodelovanje pri tem, in sicer na podoben način kot v Afganistanu.
Slovenski veleposlanik pri zvezi Nato Matjaž Šinkovec izjav po srečanju ni želel dajati, češ da bo o njem javnost obvestilo zunanje ministrstvo. To je popoldne res pripravilo sporočilo za javnost, v katerem pa se je že uvodoma izognilo omembi deseterice kot vilenske skupine, prav tako ni omenilo Powellovih besed zahvale.
MZZ o srečanju s Powellom
Skladno s sporočilom Ministrstva za zunanje zadeve (MZZ) je Powell veleposlanikom spregovoril o namenu svojega obiska v Evropi in poudaril, da si ZDA prizadevajo za čimprejšen konec vojne, odstranitev orožja za množično uničevanje in vzpostavitev demokratične vlade. ZDA si prizadevajo za ponovno vzpostavitev enotnosti v transatlantskih odnosih in v Varnostnem svetu ZN, je tudi poudaril Powell po navedbah zunanjega ministrstva.
V nadaljevanju pa ministrstvo povzema stališča "povabljenih držav in kandidatk za članstvo v zvezi Nato", kot jih je v njihovem imenu Powellu predstavil albanski veleposlanik. Ta se je med drugim zahvalil za vlogo ZDA pri širitvi zveze Nato ter povedal tudi, da je deseterica aktivno podprla mednarodne napore za miroljubno razorožitev Iraka, ob tem pa izrazil obžalovanje, da razorožitev Iraka ni bila dosežena po mirni poti, ter upanje, da bo vojna čimprej končana.
Državni sekretar Powell je sicer Sloveniji čestital za uspeh referenduma o članstvu v zvezi Nato, še navaja zunanje ministrstvo. Veleposlanik Šinkovec pa je po navedbah ministrstva pozdravil Powellova prizadevanja za zbliževanje stališč čezatlantske skupnosti ter ponovil pripravljenost Slovenije za aktivno sodelovanje pri humanitarni pomoči in povojni obnovi Iraka.