Kot so sporočili iz Policijske uprave (PU) Kranj, so policisti včeraj zvečer preverjali, ali vozniki vozijo trezni. Ustavili in kontrolirali so 215 voznikov, trije med njimi pa so imeli v izdihanem zraku več alkohola od dovoljenega. Dvema voznikoma je preizkus pokazal rezultat do 0,52 mg/l alkohola, enemu pa 0,89 mg/l alkohola. Vsi trije vozniki so bili izločeni iz prometa.
Nadzor nad vozniki so v petek izvedli tudi ljubljanski policisti. Ustavili in kontrolirali so 158 voznikov. Štirim voznikom so policisti odredili strokovni pregled na mamila, deset voznikov je vozilo pod vplivom alkohola, en voznik pa je strokovni pregled za alkohol odklonil - vsi ti so bili izločeni iz prometa. V času nadzora so policisti zasegli eno vozilo ter izdali pet plačilnih nalogov za ostale cestno prometne prekrške.
Povprečno med povzročitelji nesreč 1,48 promila alkohola
Kot dodaja predstavnik za odnose z javnostmi PU Kranj Bojan Kos, je bilo na Gorenjskem v letošnjem letu med 1151 povzročitelji prometnih nesreč 92 takih voznikov, ki so bili pod vplivom alkohola. Povprečna stopnja alkohola pri alkoholiziranih povzročiteljih nesreč je bila 1,48 promila. "Kadar ste uživali alkohol, sprejmite trezno odločitev in se ne odločite za vožnjo," ob tem opozarja Kos.
Tudi Zavod varna pot je ob martinovem opravil teste alkoholiziranosti med obiskovalci petih večjih prireditev. Testiral je 1360 obiskovalcev, ki so se opredelili kot vozniki.
Zavod je testiranje izvedel v okviru terenske akcije Čista nula, čista vest na petih večjih prireditvah ob martinovem - na Dolenjskem martinovanju v Novem mestu, na Ljubljanski Vinski poti, na Martinovanju Ptuj, na sklepni prireditvi pohoda po Levstikovi poti (od Litije do Čateža) in na Vinski poti v Rovih pod starim Kranjem.
Največ alkoholiziranih v Kranju in Ptuju
7,6 odstotka testiranih sodelujočih je preseglo dovoljeno mejo popitega alkohola, ki je določena pri 24 miligramov alkohola v litru izdihanega zraka (mg/l), na meji pa je bilo 2,9 odstotka sodelujočih.
Največ jih je bilo nad mejo v Kranju in na Ptuju, nihče pa v Novem mestu. Za 52,9 odstotka sodelujočih je alkotest pokazal, da niso uživali alkohola, 36,7 odstotkom pa je alkotest pokazal manj kot 24 miligramov alkohola v litru izdihanega zraka.
Najvišjo stopnjo prisotnosti alkohola so izmerili na Ptuju, in sicer 0,71 mg/l. Povprečje med tistimi, ki so napihali nad mejo, je bilo 0,42 mg/l. Tokrat so bili med vozniki večinoma starejši nad 30 let.
Če je sodelujoči presegel dovoljeno mejo alkohola, so ga moderatorji prosili, da si poišče alternativno in varno obliko prevoza domov, vozniki, ki niso napihali več, kot je zakonsko dovoljena meja, pa so prejeli praktično nagrado.
KOMENTARJI (28)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.