"Hvala lepa. Gremo naprej. Nehajte!"
"Oprostite, stigmatizacija ..."
"Nehajte!"
"Ne derite se vi name, vi niste nič, gospa ..."
"Nehajte!"
"Vi niste nič. Ne derite se name!"
"Prosim, da se nehate dreti, ker niste v otroškem vrtcu. Niste vzgojiteljica, ampak ste žal predsednica parlamenta ... še zaenkrat, upam, da ne več dolgo."
Tak je bil vrhunec ostrega, več kot 10-minutnega besednega obračuna med predsednico državnega zbora Urško Klakočar Zupančič, Pavlom Ruparjem in Zvonetom Černačem. Povod pa – opazka enega od poslancev Svobode, da je predlagatelj zakona Rupar tudi nekdanji zapornik.
"Ja, jaz sem bil zaprt. Drži, zaprli so me ljudje vašega kova. In povem vam še nekaj ..." je začel Rupar.
Predsednica DZ pa ga je ustavila: "Dobro gospod Rupar, hvala lepa. Tole, oprostite, to si pa vi ne boste dovolili, kadar jaz predsedujem."
A ne samo Rupar, korak predaleč, tako Klakočar Zupančič, je z večkratnim ploskanjem naredila tudi skupina upokojencev, ki je razpravo spremljala z balkona.
"Zdaj pa prosim, če se odstranite iz dvorane, če ne vas bodo odstranili varnostniki," jim je dejala.
A to ni bilo potrebno. Naj dvorano zapustijo, je skupino upokojencev nato pozval kar Rupar.
"Tak način komunikacije ... Jaz ga nisem niti v zaporu slišal. Jaz se v bistvu še kar tresem," nam je povedal Rupar, ki od Klakočar Zupančičeve tudi pričakuje opravičilo. "Ne bo nič narobe, če mogoče malo sestopi iz te oblasti."
"Ne vem, zakaj bi se mu opravičila. Ne vidim nobenega razloga." Tako pa predsednica državnega zbora, ki za svojo reakcijo meni, da je bila zgolj malce bolj čustvena. "In sicer samo zato, ker je gospod Rupar v svojih izvajanjih spodbujal k nasilju, izrekal grde žaljivke na račun poslank in poslancev tudi name osebno so letele, in tudi kletvice je bilo mogoče slišati!"
Tega pa da v prenosu seje ni moč slišati, saj je bil njegov mikrofon takrat izklopljen.
Ruparjeve žalitve in grožnje
Rupar je sicer znan po svojih primitivnih in seksističnih izjavah ter žaljivih zapisih. Kot poslanec je med obravnavo predloga zakona o registraciji istospolne partnerske skupnosti, dejal, da bi poslankama Majdi Širca in Majdi Potrata"odredil obvezni zakonski pregled mednožja, da bi ugotovil, katerega spola sploh sta". Pregled mednožja je leta 2022 predlagal tudi za predsednico SD Tanjo Fajon komentarju po strankarskem soočenju na naši televiziji.
Val kritik so sprožile tudi njegove izjave maja lani, ko je predsednico Natašo Pirc Musar na shodu upokojencev pozval, naj "odstrani" svojo svetovalko Biserko Marolt Meden zaradi sodelovanja pri pripravi zakona o evtanaziji.
Rupar naj bi ob več poriložnostih tudi grozil ljudem. V domačem Tržiču naj bi v preteklosti pristopil do moškega in mu dejal: "Tole je bil zadnji vikend, da sem poslušal." Gorenjski podjetnik pravi, da mu je Rupar zagrozil, da ga bo ustrelil.
Rupar je bil v svoji poslanski in županski karieri tudi večkrat obsojen, kljub temu pa je hkrati nekaj časa še naprej opravljal župansko funkcijo. Proti njemu je bilo teh letih vloženih več ovadb zaradi zlorabe položaja in oškodovanja občinskega proračuna, v štirih letih je bil obsojen na pogojno kazen in vračilo protipravno pridobljenega premoženja, oktobra 2012 pa mu je sodišče prvič prisodilo tudi zaporno kazen. Leto kasneje je prvostopenjsko sodbo potrdilo tudi Višje sodišče v Ljubljani, s čimer je postala pravnomočna.
Rupar je tudi prvi poslanec v zgodovini Slovenije, ki je zaradi suma kaznivega dejanja odstopil s položaj. Vpleten je bil namreč v afero s podnajemnico, v kateri takratni poslanec KPK ni sporočil podatkov o lastništvu dveh stanovanj. V medije je takrat prišel posnetek Ruparjevega prepira s podnajemnico in tedanjo intimno partnerico.
KOMENTARJI (634)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.