Slovenija

Potrošniki lahko privarčujejo

Ljubljana, 18. 12. 2007 13.41 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Zveza potrošnikov Slovenije poziva trgovine, naj vzpostavijo kodekse za najrazličnejše akcijske cene.

Po mnenju Zveze potrošnikov Slovenije (ZPS) lahko potrošniki pri svojih nakupih prihranijo predvsem s pozorno izbiro, pri tem pa jim je lahko v pomoč informirana izbira osnovnih cen na kilogram oz. liter. Trgovina pa bi morala čimprej vzpostaviti osnovna pravila oz. kodeks za najrazličnejše akcije, je na današnji novinarski konferenci poudarila predsednica ZPS Breda Kutin in dodala, da je ZPS pri tem pripravljena sodelovati.

ZPS na podlagi dosedanjih analiz potrošnikom predvsem priporoča, naj bodo pozorni na oznake "ugodna cena", ki ni vedno ugodna, sploh pa ni nujno najugodnejša
ZPS na podlagi dosedanjih analiz potrošnikom predvsem priporoča, naj bodo pozorni na oznake "ugodna cena", ki ni vedno ugodna, sploh pa ni nujno najugodnejša FOTO: Kanal A

ZPS na podlagi dosedanjih analiz potrošnikom predvsem priporoča, naj bodo pozorni na oznake "ugodna cena", ki ni vedno ugodna, sploh pa ni nujno najugodnejša, je spomnila Kutinova. Trgovska znamka naj potrošnikom ne pomeni nujno najbolj ugodne cene v skupini istovrstnih izdelkov, zato naj pred nakupom preverijo cene ostalih blagovnih znamk, je izpostavila.

Razlike v cenah


V sklopu zadnje akcije ZPS Precenimo cene se je izkazalo, da so cenovni razponi med istovrstnimi izdelki lahko zelo veliki. Najdražji navadni jogurt 3,2 mlečne maščobe je bil v sklopu zadnje akcije več kot trikrat dražji od najcenejšega. 55 gramska mala bela žemlja pekarne Grosuplje je stala v sklopu zadnje akcije ZPS 23 centov, enako težka mala bela žemlja Žita pa je bila za 56 odstotkov dražja in je tako stala 36 centov, je nanizala Kutinova.

ZPS je kot primer, kako pomembna je pozornost pri ceni na kilogram istovrstnega izdelka, navedla na primeru dveh kruhov. V primeru, da bi družina namesto Sosedovega peciva kupovala Sosedov hlebec, bi v enem letu, po modelu ZPS prihranila več kot 1000 evrov, je povedala predsednika ZPS.

V tokratni akciji se je ZPS odločila, da v analizo vključi tudi Leclerc Maribor, ki je odprl vrata pred dobrim mesecem. Za potrošnike, ki v omenjeni trgovini kupujejo tako v Ljubljani kot v Mariboru, je zanimivo dejstvo, da cene enakih izdelkov niso identične, prav tako se razlikujeta kartici ugodnosti.

Predstavniki ZPS v ljubljanskih trgovinah vsakih 14 dni kupijo vse izdelke znotraj izbranih osmih skupin živil na podlagi priporočil prehranske piramide, nato s podrobno analizo "precenijo cene". ZPS je do danes analizirala 40 izbranih skupin prehranskih izdelkov, kar pomeni več kot 1900 prehranskih izdelkov, samo v zadnjih dveh akcijah skupno 690.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek

KOMENTARJI (3)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

gospakatja
19. 12. 2007 08.59
pa so "odkrili toplo vodo"! a je mogoče, da kdorkoli misli, da potrošniki tega ne vemo, in da se to plasira kot "novica"? je pa nekaj res, potrošniki se ne zavedamo, da s svojimi odločitvami ( da nečesa ne kupimo, neglede na oglaševanje!!) krojimo ponudbo. primer : če vemo, da je tunina XY predraga, preslana, preveč"oljnata", predrobno zmleta...je ,pač, ne kupimo! neglede na agresivno reklamo! in zreducirajmo že 1x enormne količine gaziranih pijač, ki so drage, nezdrave in absolutno nepotrebne!!!!
hinko.murovec@siol.net
18. 12. 2007 17.44
Lepo, verjamem in končno tudi vem, da so cene različne itd. TODA . Vse te pametne nasvete je sicer lahko delit je pa izvedba in upoštevanje le teh drugo vprašanje. Ti in nasveti vsevednega Bajuka so uporabni v krajih , ki imajo vsaj par trgovin z prehrano. Vsi pa pozabljajo skladno z njihovo fleksibilno birokratsko inteligenco, da je v Sloveniji cca 80 procentov krajev, ki imajo eno živilsko trgovino in tu je potrošnik prepuščen ropanju s strani trgovca na milost in nemilost. Seveda tega ti pisuni sedeči v Ljubljani niti pod razno ne razumejo. Vse je lari, fari. LP
kr_ena**
18. 12. 2007 17.32
tukaj vas naj še sama opozirim glede teh " akcij", izdelki znajo biti dražji sedaj ko so v akciji kot prej ko niso bili v akciji, kar se velikokrat zgodi, da so dražji.