Upravni odbor Univerze v Ljubljani (UL) je včeraj potrdil spremembo statuta UL. Tako je končno tudi uradno, da lahko študent izkoristi 12-mesečni absolventski staž po vsaki stopnji bolonjskega študija.
In če so študentje s tem verjetno zadovoljni, pa je rektorica UL Andreja Kocijančič ocenila, da je takšna rešitev, ki podaljšuje študij, neracionalna in draga.
Kot je pojasnila rektorica, so statut spremenili zaradi opozoril z ministrstva za visoko šolstvo, znanost in tehnologijo (MVZT), da je bila prejšnja ureditev, po kateri bi lahko študent koristil absolventski staž po prvi ali po drugi bolonjski stopnji, v neskladju z zakonodajo.
Kocijančičeva je ob tem poudarila, da na ta način tudi zavirajo samo bolonjsko prenovo. Po njenih besedah so se sprejemali novi študijski programi, ki jih študenti niso mogli 'absorbirati', zato so slednji prišli do stališča, da je treba ohranjati absolventski staž na vseh stopnjah, namesto da bi se borili za to, "da se programi napišejo tako, da je moč absolvirati vso zadevo v času, ki je na voljo".
Predsednik upravnega odbora UL Dušan Mramor je sicer kot največji problem bolonjskega študija še bolj od koncipiranja novih programov izpostavil študentsko delo. Po njegovem tu obstaja začaran krog, ki podaljšuje študij. Študenti pa ne le, da s tem postanejo manj zanimivi za podjetja, pač pa se slednja, ko ti diplomirajo, zaradi obdavčitve redne zaposlitve raje odločajo za druge študente.
Po Mramorjevo, če seštejemo dve leti absolventskega staža po vsaki stopnji in možnost enkratnega ponavljanja letnika, "lahko bolonjski študij pri nas, do iste stopnje izobrazbe, traja osem let", medtem ko drugje traja študij iste stopnje tri do štiri leta.
KOMENTARJI (24)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.