
Seizmografi državne mreže potresnih opazovalnic so ob 8.58 in 9.05 zabeležili dva zmerna potresna sunka. Magnituda prvega potresa je bila 4,1, drugega pa 3,8. Potresoma je sledilo več popotresnih sunkov z magnitudami med 1,2 do 0,5. Epicenter potresov je bil JZ od Podbrda, na območju med Bohinjsko Bistrico in Cerknim. Potres so čutili predvsem prebivalci zahodne in osrednje Slovenije, pa tudi v Celju. Tresljaje so čutili tudi na Hrvaškem, od Istre do Žumberka.
Na srečo, vsaj po prvih ogledih, tokratni potres ni povzročil večje gmotne škode, po doslej zbranih podatkih je v Idriji iz nekaterih stavb odpadel omet. Prvič so se tla pod pobočjem Porezna zatresla nekaj pred deveto uro zjutraj z močjo 3.8 po Rihterjevi lestvici. Po sedmih minutah so se tla zamajala še enkrat. Potres po prvih podatkih ni povzročil večje gmotne škode, bobnenja in tresenja pa so se najbolj prestrašili v šoli in bližnjem vrtcu.

V šoli, ki je bila zgrajena 65 leta in kasneje dozidana, je bilo v času potresa okoli 60 otrok. Otroci so poročali, da jih je bilo precej strah in da so prvič doživeli kaj takega. V vodstvu šole so se po prvem sunku odločili za vajo evakuacije. Tako so drugi potresni sunek preživeli na prostem. Le en razred je med potresom ostal v razredu, ker so pisali testno nalogo. Najbolj pa so bili zaskrbljeni starši predšolskih otrok.
Potres je močno prestrašil tudi varovance doma upokojencev. Ines Krajnik je razložila, da je varovance bilo precej strah in da niso opazili, da bi nastala kje kaka škoda. Večjo razpoko pa so opazili v enoti doma upokojencev v Petrovem Brdu. Amalija Kos, ki skrbi za oskrbovance je povedala, da so takoj zaznali, da gre za potres in se nemudoma odpravili pregledat stavbe, če so nastale razpoke ali materialna škoda. Ugotovili so, da so v novem objektu doma razpokale vse stene v sobah. Podporni zid, nad katerim je dom upokojencev, je bil poškodovan že v julijskem potresu in se je ob tokratnem še bolj razpokal. Zato obstaja bojazen, da bo novem potresu ali deževju dokončno popustil.
Seizmologi so izračunali, da je bilo žarišče potresa v bližini Podbrda in na srečo globoko pod zemljo. Renato Vidrih z Urada za seizmologijo je povedal: "Potresi te moči lahko povzročijo, če bi bili plitvi, manjšo gmotno škodo. Vendar izračuni kažejo, da je šlo za globlje žarišče, kot je značilno za slovenski prostor, torej globlje od 10 kilometrov. Zato so bile posledice nad žariščnem območju minimalne. Po drugi strani pa je potres praktično čutila skoraj celotna Slovenija."