Po podatkih Evropsko-mediteranskega seizmološkega centra (EMSC) je bil epicenter potresa, ki ga je bilo okoli 12.20 čutiti po vsej Sloveniji, pa tudi v Beogradu, med 47 in 44 kilometri jugovzhodno od Zagreba, 12 kilometrov zahodno od Siska, oziroma tri kilometre od mesta Petrinja, na globini petih kilometrov.
Trajal je okoli 20 sekund, čutilo pa ga je okoli šest milijonov ljudi.
Seizmološke službe sicer navajajo različne intenzitete potresa – med 6,2 in 6,4. Vsekakor pa gre za enega najmočnejših potresov pri naših južni sosedih v zadnjih stoletjih. Za primerjavo: 'veliki' zagrebški potres leta 1880 je imel magnitudo 6,3 in je popolnoma zrušil dele mesta, poroča Reuters.
Da lahko takšen potres povzroči zelo veliko gmotno škodo v bližini samega žarišča, opozarjajo številni strokovnjaki.
Hrvaška seizmološka služba je medtem sporočila, da pričakujejo veliko gmotno škodo, še posebej v Petrinji.
Po poročanju N1 je središče Petrinje praktično porušeno, poškodovana je večina stavb, prihajajo prve informacije o ranjenih. Ulice so polne ruševin, številne zgradbe so poškodovane, reševalci iščejo preživele.
Kot dogajanje okoli poldneva opisujejo tamkajšnji prebivalci, so izrazito tresenje tal čutili več kot 20 sekund. Močno so ga občutili tudi prebivalci Osijeka, kjer je tresenje trajalo dobrih 10 sekund.
Potresu je doslej sledilo že več deset popotresnih sunkov, najmanj dva z magnitudo več kot 4. Okoli 17.30 pa je Hrvaško zastresel popotresni sunek z magnitudo 3,9.
Kot je za N1 pojasnil seizmolog Krešimir Kuk, magnituda 6,2 pomeni, da je šlo za zelo močan potres. Epicenter današnjega potresa je bil na območju včerajšnjega – med Petrinjo in Siskom. Je pa današnji potres po sproščeni energiji kar 30-krat močnejši od tistega, ki je Zagreb marca zatresel z magnitudo 5,5.
V hrvaški prestolnici je rahlo tresenje tal še vedno čutiti, prebivalci so na ulicah. Del Zagreba je brez elektrike, prav tako ne delujeta telefonsko omrežje in internet.
Močno tresenje je bilo čutiti tudi po vsej Sloveniji
Tresenje tal je bilo čutiti tudi v več delih Slovenije, tako v osrednjeslovenski regiji kot tudi na Štajerskem in Koroškem, pa tudi drugje. Potres so čutili tudi v Srbiji.
Največji potres v Sloveniji, ki je imel magnitudo 7,5, je bil leta 1917 v Brežicah.
KOMENTARJI (390)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.