Podjetje Alpine Bau po propadu Cestnega podjetja Maribor (CPM) nadaljuje gradnjo predora Markovec. Delavci CPM so ostali na cesti in z delavskimi knjižicami v rokah, eden izmed odpuščenih delavcev pa je za 24ur.com dejal, da upa, da bo med tistimi srečneži, ki jih je podjetje Alpine Bau angažiralo za nadaljevanje gradnje predora Markovec. Po njegovih besedah naj bi omenjeno podjetje angažiralo kar nekaj nekdanjih delavcev CPM.
Te informacije smo preverili pri direktorici podjetja Alpine Bau Branki Kramperšek, ki je za 24ur.com potrdila, da so k sodelovanju povabili nekdanje delavce podjetja CPM, ki je v stečaju. Gre za približno 35 delavcev, v prihodnje pa naj bi jih prišlo še več, in sicer do 60, je razložila. Pravi tudi, da gre za dobre delavce, ki so usposobljeni za to delo, poudarila pa je, da bodo delali le na predoru Markovec. Kramperškovo smo prosili tudi za podatek, kakšne pogodbe so podpisali z delavci oziroma ali bodo delali le na gradnji predora ali pa jih bodo morda angažirali tudi pri drugih projektih. Direktorica je odgovorila, da gre za poslovno skrivnost.
Direktorica podjetja Alpine Bau pravi, da potrebujejo še več delavcev, in sicer zidarje in tesarje, obstaja pa tudi možnost zaposlitve v podjetju Alpine Avstrija. Na vprašanje, ali delavcem lahko zagotovi, da bodo redno prejemali mesečne zaslužke in jim bo podjetje poravnalo vse prispevke, je direktorica odgovorila pritrdilno. "Da, zagotavljamo 100-odstotno,“ pravi Kramperškova, ki je še dodala, da delavcev drugih propadlih podjetij niso vabili k sodelovanju.
S pomočjo koncesij do novih služb
Sodišče je uvedlo stečajni postopek nad CPM 23. februarja, zaposlenih pa je bilo 670 ljudi. Nekateri delavci so se prijavili na zavod za zaposlovanje in pospešeno iščejo novo delo, drugi so ga že našli, ob stečaju CPM pa so sindikalisti izrazili upanje, da si bo čim več od tistih, ki so ostali brez dela na področju vzdrževanja in obnove cest, delo našlo pri enem od treh sosednjih cestnih podjetij, ki so ob stečaju CPM od direkcije za ceste prejeli koncesije za širše mariborsko območje. Direkcija je sklenila pogodbe s Cestnim podjetjem Murska Sobota, Cestnim podjetjem Ptuj in podjetjem VOC Celje, te pa bodo veljale do sredine leta 2012.
Tako nam je kadrovnica v Cestnem podjetju Murska Sobota Marjeta Zadravec povedala, da so za določen čas zaposlili 28 nekdanjih delavcev CPM. Prej so bili zaposleni na cestni bazi Lenart in Pesnica, načeloma pa bodo opravljali isto delo, je razložila. Trenutno ne iščejo novih delavcev, omenjenih 28 pa je podpisalo pogodbe za določen čas, in sicer do 31. julija 2012. Takrat namreč poteče koncesija z direkcijo za ceste, če pa podpišejo novo, bodo seveda tudi z delavci podaljšali delovno razmerje, je še razložila Zadravčeva.
V podjetju VOC Celje so za 24ur.com dejali, da so prek koncesije zaposlili 30 nekdanjih delavcev CPM, ki skrbijo za območje Koroške, kjer so pred stečajem mariborskega cestnega podjetja že delovali. "Gre za ljudi, ki poznajo teren,“ nam je povedala kadrovnica Ljubica Strašek, ki dodaja, da so delovno razmerje sklenili za čas veljavnosti koncesije.
Zaupala pa nam je tudi, da so zaposlili še kar nekaj nekdanjih delavcev CPM, in sicer voznike in strojnike, njihova delovna mesta pa niso vezana na koncesijo. Poudarila je, da jih bodo zaposlili še več, če bo treba, odvisno od sezone in projektov, ki jih bodo opravljali.
Za podatke smo prosili tudi Cestno podjetje Ptuj, njihov izvršni direktor Martin Turk pa je za 24ur.com dejal, da so na podlagi koncesije zaposlili 28 nekdanjih delavcev CPM. Ti delujejo na območju, na katerem so delali še med zaposlitvijo v CPM. Njihova pogodba o zaposlitvi je veljavna do 31. julija 2012, po tem datumu pa je vse odvisno od direkcije za ceste, ki se bo odločila, ali bo podaljšala koncesijo.
KOMENTARJI (34)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.