Slovenija podpira vstop Hrvaške v Unijo, a najprej mora zavarovati svoje nacionalne interese, je odločen premier Borut Pahor. "Ti so ogroženi spričo dejstva, da je Hrvaška poslala Evropski komisiji dokumente, ki bi jih kdo lahko razumel kot prejudiciranje določitve meje na kopnem in na morju," pojasnjuje Pahor. Tudi zato mora Slovenija prejeti močna zagotovila Hrvaške in Bruslja, da Zagreb s temi dokumenti nikakor ne prejudicira meje med državama, je odločen Pahor.
"Če bo ta pogoj izpolnjen, bomo v Sloveniji preučili možnost za soglasje k temu, da se nekatera vprašanja zaprejo in da se nekatera odprejo. Če pa tega pogoja hrvaška stran tako ali drugače ne more sprejeti, potem tudi mi ne moremo sprejeti odločitve, da nekatera poglavja, ki so sporna, odpremo ali zapremo," še dodaja Pahor.
Po njegovem obstaja možnost, da se še v času francoskega predsedstva, torej do konca meseca, najde rešitev, vendar je zaenkrat še prezgodaj napovedovati razplet. Najprej moramo počakati na odziv predsedstva na slovensko pobudo, nato pa še na odziv Hrvaške, pravi Pahor.
Zagreb še ni dobil ponudbe
Hrvaška predloga, ki ga je Slovenija za rešitev blokade v pristopnih pogajanjih Hrvaške z EU predložila francoskemu predsedstvu, še ni dobila ne formalno ne neformalno, zato se do njega še ne more opredeliti. Hrvaška nacionalna televizija pa je drevi poročala, da po neuradnih informacijah Francija ni sprejela vseh slovenskih predlogov glede rešitve blokade.
Hrvaški diplomatski viri ocenjujejo, da francosko predsedstvo EU zdaj usklajuje vsebino dokumenta, in menijo, da bi slovenski predlog že predstavili hrvaški strani, če bi bil popolnoma sprejemljiv in usklajen na strani EU.
"Ponudba je poštena"
"Ideja Slovenije je dobra ideja in iz Zagreba sem že prejel pozitivne signale," je glede nove pobude Slovenije za rešitev vprašanja pogajanj Hrvaške za vstop v EU danes v Bruslju dejal poročevalec Evropskega parlamenta za Hrvaško Hannes Swoboda. "Upam, da bo Hrvaška ponudbo sprejela, saj se mi zdi, da je ta zelo poštena," je dodal.
Po mnenju Swobode bi lahko predlagana rešitev pomenila pot naprej, sicer bodo pogajanja blokirana. "Mislim, da bi bilo treba ponudbo sprejeti. To je velik korak naprej," pravi evropski poslanec. Če namreč Hrvaška sedaj predloga Slovenije ne bo sprejela, "ji mora biti jasno, da leto 2009 za dokončanje pogajanj ne pride v poštev", je dodal.
"Hrvaška to ve in bilo bi zelo slabo, če ne bi bilo z njene strani jasnega odgovora. Če bi bil sam hrvaški premier, bi skočil na vlak, saj v prihodnjih tednih ne bo nove ponudbe, ki bi pospešila pogajanja," je bil jasen Swoboda. Slovenska ponudba tako lahko po njegovem pripomore k odprtju novih poglavij v pogajanjih Hrvaške za vstop v EU, saj morajo biti vsa poglavja odprta zelo kmalu, če želi Zagreb pogajanja zaključiti v letu 2009, je poudaril.
"O izsiljenih datumih ni modro govoriti"
Poslanec iz Slovenije Jelko Kacin (ALDE/LDS) je ob obravnavi poročila Swobode o napredku Hrvaške v letu 2008 dejal, da je "prav in korektno", da se vzpodbuja Hrvaško v njenih prizadevanjih za vstop v EU. "V EU želimo, da Hrvaška v pogajanjih čim prej zapre vsa poglavja. Kljub temu pa smo se na primeru Bolgarije in Romunije naučili, da ni modro govoriti o izsiljenih datumih," je dejal.
"Menim, da bi bilo bolje Hrvaško pozvati k čim hitrejšemu zaključku pogajanj, kot da določamo skrajne in prisilne roke. V tem trenutku lahko samo ena vlada upočasni hrvaška pogajanja z EU, in to je hrvaška vlada. Težave Hrvaške bi bile slab zgled za vse druge države Zahodnega Balkana," meni poslanec, ki je opozoril še na na odnos Hrvaške do tujcev in pozval k pospešenem vračanju premoženja ter opozoril na hrvaško upravljavsko sposobnost pri črpanju kohezijskih sredstev.
KOMENTARJI (52)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.