Zdravniška zbornica Slovenije je pozvala zobozdravnike in zobozdravnice, naj se priključijo uri žalovanja.
Zobozdravniki Zdravstvenega doma Ljubljana (ZDL) so v današnjem sporočilu za javnost zapisali, da je bila smrt njihove kolegice nepotrebna in da se groze, ki jo občutijo ob tem, ne da opisati z besedami.
"Zobozdravniki ZDL smo že nekaj let opozarjali na verbalno in psihično nasilje na delovnem mestu, tako čez dan, predvsem pa v nočnem dežurstvu, kjer je letos že posredovala tudi policija. Direktor ZDL je bil o vsem obveščen, vendar zaradi brezbrižnega odnosa vodstva, za varovanje zaposlenih ni bilo poskrbljeno. V enoti Center, na Kotnikovi 36, kjer se je umor kolegice zgodil, delajo zobozdravniki brez tehničnega in fizičnega varovanja, enako je tudi v vseh ostalih enotah," je zapisano v sporočilu za javnost.

Zobozdravniki ocenjujejo sedanjo situacijo kot "skrajno kritično, saj ne nudi dobre oskrbe pacientom niti zadovoljivih pogojev za zaposlene". Pravijo, da vodstvo ZDL ne išče sistemskih rešitev, "ampak v nastalih konfliktnih situacijah krivijo zgolj zaposlene".
Naj odgovarjajo

Zato zobozdravniki ZDL menijo, da so potrebne korenite spremembe. "Sistem je preživet, od župana zahtevamo reorganizacijo javnega zobozdravstva v Ljubljani, da bomo lahko pacientom in sebi zagotovili varno in kvalitetno delo."
Zobozdravniki zahtevajo odgovornost direktorja ZDL Zvonka Rauberja in odgovornost predstojnikov vseh enot ZDL, predvsem pa odgovornost predstojnika enote Center Franca Turka, ki je "odgovoren tudi za organizacijo nočnega dežurstva, kjer se dogaja večina nasilja nad zaposlenimi".
Zobozdravnik, ki je želel ostati neimenovan, je za 24ur.com dejal, da bi moral predstojnik enote Center Turk, ki je tudi zadolžen za organizacijo nočnega dežurstva, odstopiti. Če se nič ne bo spremenilo in njihove zahteve ne bodo uresničene, bodo zobozdravniki s 1. 1. 2008 prenehali z nočnimi dežurstvi, je zaključil.
Klim: Nekaj je treba narediti
Predsednik enote Sindikata zdravnikov in zobozdravnikov Slovenije (FIDES) ZD Ljubljana Janusz Klim je v luči četrtkovega napada na zobozdravnico v ljubljanskem zdravstvenem domu povedal, da so zdravniki vedno izpostavljeni pritiskom s strani pacientov. To pa se po Klimovem mnenju dogaja zaradi dejstva, "da zavarovalnice vedno poudarjajo neomejene pravice pacientov. Ob tem pa na zdravnike pritiskajo, da jim te pravice večkrat kršijo". Poleg tega je pogosto vzrok verbalnega in fizičnega obračunavanja nad zdravniki nejevolja pacientov. Klim je poudaril, da bo na tem področju treba nekaj narediti, vendar pa je težko pričakovati, da bi v vsaki ordinaciji stal varnostnik. Tega si tudi sami zdravniki ne želijo.
KOMENTARJI (8)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.